18/1/11

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-2 σετ, οι πρωταθλήτριες νίκησαν την μέχρι χθες αήττητη ΑΕΚ και έμειναν ζωντανές στη μάχη της εξάδας!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 σετ την αήττητη για εννέα ματς ΑΕΚ και τώρα πάει στον Ηρακλή για να πάρει δύο σετ και να μπει στο «νέο πρωτάθλημα».

Οι παίκτριες του Χουντουμάδη μπήκαν από την αρχή δυνατά στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, ενώ και ο κόσμος έδωσε επιπλέον ώθηση στις «πράσινες». Στο πρώτο σετ τα «φίνα κορίτσια» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) η ΑΕΚ μείωσε και πέρασε μάλιστα μπροστά στο σκορ με 18-19. Ωστόσο Μλαντένοβιτς, Τζανακάκη και Μαχόν πήραν την υπόθεση πάνω τους και ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 σετ με 25-20.
 Το δεύτερο σετ ξεκίνησε πιο ισορροπημένα σε σχέση με το πρώτο, όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα τριών πόντων. Έχοντας πάρει το μάθημα από το πρώτο σετ οι «πράσινες» δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις φιλοξενούμενες και έκαναν το 2-0 με 25-21 σετ.
 Μπλάκ άουτ για τις νταμπλούχες, οι οποίες στο τρίτο και τέταρτο σετ ήταν σαν να μην μπήκαν ποτέ στο παιχνίδι… Και στα δύο αυτά σετ, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα από την αρχή. Οι «πράσινες» δεν μπορούσαν να σπάσουν το δυνατό μπλοκ, με αποτέλεσμα τα λάθη να φέρουν το ματς στα ίσα (12-25 και 13-25) με τη νίκη να κρίνεται στο τάι μπρέικ.
 Εκεί, μίλησε η φανέλα και ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 15-13 πήρε το σετ και μαζί τη νίκη, η οποία όμως δεν είχε ουσία, καθώς για να συνεχίσει το «τριφύλλι» στον νέο γύρο του πρωταθλήματος με τις έξι ομάδες, θα πρέπει στο εκτός έδρας ματς με τον Ηρακλή να πάρει τουλάχιστον δύο σετ.

Τα σετ: 25-20, 25-21, 12-25, 13-25, 15-13.