19/12/09

Ξεκίνημα αντεπίθεσης απ' τα Ιλίσια, Ηλυσιακός - Παναθηναϊκός 62-94

Ξέσπασε στον Ηλυσιακό ο Παναθηναϊκός. Μετά τις τελευταίες κακές εμφανίσεις και ειδικά μετά την εντός έδρας ήττα απ' τη Ρεάλ για την Ευρωλίγκα, το Τριφύλλι έκανε επίδειξη δύναμης στα Ιλίσια, κερδίζοντας εύκολα τον γηπεδούχο Ηλυσιακό με 62-94 για την 8η αγωνιστική της Α1.
 Οι γηπεδούχοι άντεξαν για ολόκληρο ημίχρονο απέναντι στον πρωταθλητή Ευρώπης (32-39) αλλά με τη γνωστή εκπληκτική του άμυνα στην επανάληψη, την μείωση των λαθών και τα πολλά ελεύθερα σουτ που του δόθηκαν, ο Παναθηναϊκός ανέβαζε ολοένα τη διαφορά, για να κλείσει το ματς σε αυτό το +32.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 32-39, 43-61, 62-94.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ηλυσιακός (Στέργιος Κουφός): Κάρτερ 4, Καρύδας 7 (2), Κάμινγκς 11 (1), Παπανικολάου 10, Χατζής 5 (1), Αθανασούλας 3 (1), Σιούτης 2, Βιδάλης 3, Γαλιώτος, Ιωάννου 10, Κασελάκης 7 (1).

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 11, Τέπιτς 11 (3), Σπανούλης 4, Περπέρογλου 5, Μπατίστ 12 (1), Φώτσης 6, Βεργίνης 3, Νίκολας 8 (2), Τσαρτσαρής 5, Γιασικεβίτσιους 4, Πέκοβιτς 14, Καλάθης 11 (1).

* Πριν το τζάμπολ ο Ηλυσιακός τίμησε με αναμνηστική πλακέτα τους παίκτες που έχουν φορέσει την φανέλα της ομάδας, Αντώνη Φώτση, Στράτο Περπέρογλου και Γιώργο Μπόγρη, ο οποίος αποθεώθηκε και από τους οπαδούς της ομάδας.

* Στα τελευταία λεπτά του αγώνα και οι δύο προπονητές έδωσαν λεπτά συμμετοχής σε παίχτες που δεν αγωνίζονται πολύ.

* Ο Ηλυσιακός μετράει μόλις 1 νίκη και 7 ήττες στις 8 αγωνιστικές.