18/12/09

Μία απ' τα ίδια, Παναθηναϊκός - ΕΑΠ 2-3

Την Τρίτη ο Παναθηναϊκός σημείωσε μία απ' τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του ελληνικού βόλεϊ, κερδίζοντας την Πιατσέντζα μέσα στην Ιταλία με 3-1 σετ. Μόλις τρεις μέρες μετά δέχεται ακόμη ένα χαστούκι σε εντός έδρας ματς του πρωταθλήματος. Στο Μετς οι πράσινοι ηττήθηκαν απ' την ΕΑ Πατρών με 2-3 σετ στο πλαίσιο της 11ης και τελευταίας για τον α' γύρο αγωνιστικής στην Α1 των ανδρών.
 Οι Αγκάμεζ, Χριστοφιδέλης ήταν καλοί επιθετικά αλλά μπροστά στον Γιορντάνοφ και τους 27(!) πόντους του αποδείχθηκαν λίγοι..
 Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πήρε πανεύκολα τα επόμενα δύο σετ με το ίδιο σκορ, 25-16 για να ισοφαρίσει σε 2-2. Όλοι πίστεψαν ότι οι γηπεδούχοι θα ολοκλήρωναν την ανατροπή και τουλάχιστον θα έπαιρναν τη νίκη ενώ θα είχαν να ασχοληθούν με τα δύο χαμένα σετ και ακόμη έναν πεταμένο βαθμό. Όμως αντ' αυτού οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στο τάι-μπρέικ και πανηγύρισαν σπουδαία νίκη μέσα στο Μετς. Αυτή ήταν και η πρώτη, μετά από 6 σερί νικηφόρα ματς, ήττα για τον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 23-25, 21-25, 25-16, 25-16, 11-15.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 14 (7/13 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ, 72% υπ. - 24% άριστες), Ζαγκούμνι 4, Αγκάμες 20 (17/30 επ., 3 μπλοκ), Σαμικά 16 (15/28 επ., 1 άσοι), Σμαραγδής 12 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Πανταλέων 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 89% υπ. - 54% άριστες), Ψάρρας, Χατζηαντωνίου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).

ΕΑ Πατρών (Χριστόπουλος): Ριβέρα 14 (13/26 επ., 1 άσος, 71% υπ. - 35% άριστες), Κόβατς 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Λιβαθηνός 1, Κίτσιος 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 27 (24/35 επ., 3 άσοι), Ροντρίγκεθ 13 (13/25 επ., 71% υπ. - 39% άριστες) / Γκαράς (λ, 75% υπ. - 38% άριστες), Πέτρογλου, Ζέκοφ, Αρμενάκης 2.