23/11/09

Άλωσε τη Μίκρα!

Τεράστια νίκη σημείωσε στη Μίκρα ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι με τον Γκιγιόμ Σαμικά στη σύνθεσή τους μετά τα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε απέναντι στο Φοίνικα, έκαναν πάρτι στη Θεσσαλονίκη, κερδίζοντας τον Ηρακλή με 0-3 σετ, περνώντας στην κορυφή της Α1 και υποχρεώντας παράλληλα τη Γριά στην πρώτη φετινή της ήττα!
Μεγάλη εμφάνιση για το Τριφύλλι που έδειξε άλλο πρόσωπο με το Σαμικά στη σύνθεσή του. Ο Γάλλος παιχταράς ήταν ο καλύτερος για τους φιλοξενούμενους ενώ άξιους συμπαραστάτες είχε τους Αγκάμεζ, Σμαραγδή και Ζαγκούμνι (τρομερός πασαδόρος ο Πολωνός!).
Ουσιαστικά μόνο στο πρώτο σετ απείλησαν οι γηπεδούχοι που προηγήθηκαν με 19-16 και 22-19. Ο Αγκάμεζ όμως ισοφάρισε μόνος του με 2 άσους και μία επίθεση και τελικά το 0-1 έγινε με 24-26. Πολύ σημαντικό το πρώτο σετ για την εξέλιξη του αγώνα. Με ψυχολογία αλλά και τρομερή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 0-3 παίρνοντας πιο εύκολα τα επόμενα δύο σετ και σημειώνοντας έναν ακόμη θρίαμβο επί του Ηρακλή.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Στέλιος Καζάζης, δήλωσε μετά το ματς:
«Ο Σαμικά έκανε εξαιρετική εμφάνιση, αλλά δεν πρέπει να παραλείψουμε την προσφορά και των άλλων παιδιών, όπως του Αγκάμεζ και του Σμαραγδή. Όλοι ήταν εξαιρετικοί σήμερα. Πιάσαμε τον Ηρακλή στην πρώτη θέση, αλλά από εδώ και πέρα η ομάδα θα έχει κάθε τρεις μέρες ματς σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ. Η νίκη αυτή μας τονώνει την αυτοπεποίθηση. Έπειτα από τους τραυματισμούς μας δίνει σίγουρα ψυχολογικό προβάδισμα εν όψει της δύσκολης συνέχειας. Το πρώτο δείγμα της ομάδας (σ.σ αγωνίστηκε για πρώτη φορά πλήρης) ήταν θετικό, σίγουρα μπορεί να γίνει καλύτερο. Ο κάθε παίκτης μας είναι απαραίτητος».
Τα σετ: 24-26, 23-25, 21-25.

Ηρακλής (Μπρόκινγκ): Κάλα 15 (14/30 επ., 67% υπ. - 56% άριστες), Μπάρανεκ 13 (11/18 επ., 2 άσοι, 47% υπ. - 37% άριστες), Κανέλλος 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κραλ 3 (3/4 επ., 1 άσο), Προύσαλης, Γκασπαρίνι 12 (9/16 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας-λ 61% υπ. - 48% άριστες, Κράβαρικ 2 (1/3 επ.), Εφραιμίδης, Χαραλαμπίδης.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6 (5/8 επ., 1 άσο, 69% υπ. - 46% άριστες), Ζαγκούμνι 2, Αγκάμεζ 19 (14/22 επ., 5 άσοι), Σαμικά 16 (13/19 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ. - 35% άριστες), Σμαραγδής 5 (5/8 επ.), Πανταλέων 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 65% υπ. - 53% άριστες, , Ντονάς, Ψάρρας 1.

* Καλός πελάτης του Παναθηναϊκού ο Ηρακλής αφού αυτή ήταν η έβδομη σερί νίκη του Τριφυλλιού επί των Θεσσαλονικιών!
* Με τον Γάλλο παιχταρά στην ομάδα ο Παναθηναϊκός ανεβάζει μια σκάλα την απόδοσή του και προβάρει ως μεγάλο φαβορί για τον τίτλο!