28/11/09

Παναθηναϊκός - Άρης 3-2

Ο Παναθηναϊκός σε ακόμη ένα παιχνίδι στο Μετς παρουσιάστηκε κακός, δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στον Άρη, αλλά τελικά κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 3-2 σετ και να μείνει μόνος πρώτος στην κορυφή μετά την ήττα -δεύτερη σερί- του Ηρακλή από την ΕΑΠ με 3-0 σετ.
 Η αλήθεια είναι ότι ο Άρης έπαιξε πολύ καλά. Ειδικά στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετικό βόλεϊ, βγάζοντας τρομερές άμυνες και περνώντας εύκολα επιθέσεις. Αλλά αυτή είναι η μισή αλήθεια. Η άλλη μισή είναι ότι ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός. Διαφορά δυναμικότητας υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες, αλλά φάνηκε σε πολύ λίγα σημεία του αγώνα. Δεν ξέρω αν ξεκίνησαν χαλαρά μετά το μεγάλο διπλό στη Μίκρα, μόλις 4 μέρες πριν, ή αν ήταν κουρασμένοι απ' την υπερπροσπάθεια κόντρα στον Ηρακλή, αλλά οι πράσινοι παρουσίασαν μια τραγική εικόνα στο πρώτο σετ. Ο Ζαγκούμνι ήταν αγνώριστος (εντάξει δικαιούται κι ένα κακό ματς ο Πολωνός), ο Αγκάμεζ στη χειρότερη βραδιά του, ο Χριστοφιδέλης εκτός τόπου και χρόνου. Εύκολα ο Άρης έφτασε στο 20-25 και το 0-1.
Παραλίγο να γίνει η μεγάλη ζημιά στο δεύτερο σετ, που κυλούσε όπως και το πρώτο. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και ο Άρης έμοιαζε ότι θα έκανε το 0-2. Μια ανατροπή όμως στο τέλος έφερε το σετο στους γηπεδούχους και το έναυσμα για τη νίκη.
Εύκολα πήρε και το τρίτο σετ ο Άρης με 19-25 για το 1-2, με τον Παναθηναϊκό να είναι εκνευριστικά κακός. Στο 4ο σετ, οι πράσινο πήραν τον πρώτο πόντο και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τελικό 25-19 για το 2-2. Χαρακτηριστικό στο 4ο σετ, το γεγονός ότι οι βολεϊμπολίστες οι Καζάζη για πρώτη φορά στον αγώνα(!) πήραν προβάδισμα 3 πόντων!
Στο τάι μπρέικ και αφού ο Παναθηναϊκός φανερά πια είχε αλλάξει το αγωνιστικό του προφίλ, δεν δυσκολεύτηκε καθόλου και έφτασε εύκολα στο 15-10 για αυτή την αγχωτική νίκη και το πέρασμα στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 20-25, 25-23, 19-25, 25-19, 15-10.

Οι πόντοι των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 5 (5/14 επ., 82% υπ. - 45% άριστες), Ζαγκούμνι 1, Αγκάμεζ 20 (17/36 επ., 2 άσοι), Σαμικά 24 (18/34 επ., 4 μπλοκ, 2 άσοι, 76% υπ. - 69% άριστες), Σμαραγδής 13 (11/13 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 16 (10/15 επ., 6 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 82% υπ. - 68% άριστες, Μηνούδης, Ψάρρας.

Αρης (Οικονομίδης): Κοβάσεβιτς 22 (19/30 επ., 2 μπλοκ, 73% υπ. - 33% άριστες), Τερζής 1, Μιλιβόγιεβιτς 11 (11/22 επ. 71% υπ. - 50% άριστες), Πετρέας 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Κιόσης 11 (7/8 επ., 2 μπλοκ) Τζελάτης 8 (7/20 επ.) / Παπαδημητρίου-λ 62% υπ. - 38% άριστες, Ρουμελιώτης 8 (8/17 επ.), Πιπέργιας.

* Επόμενο ματς είναι η πρεμιέρα για το Τσάμπιονς λιγκ, την ερχόμενη εβδομάδα (2/12) στην Πολωνία κόντρα στην Γιαστρέμπσκι.