9/4/14

Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-1 σετ, με το αριστερό στα πλέι άουτ, εν μέσω επεισοδίων...

Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκτός έδρας από την Παναχαϊκή με 3-1 σετ για την 1η αγωνιστική των play-out, σε μια αναμέτρηση που είχε συνολικά 4 διακοπές!
Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην πρεμιέρα των play-out της Volley League με 3-1 σετ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Παναχαϊκή, όμως οι Πράσινοι έχουν πολλά παράπονα από την ατμόσφαιρα που συνάντησαν, καθώς η αναμέτρηση στο τέταρτο σετ διεκόπη 4 φορές, τα ΜΑΤ παρατάχθηκαν μπροστά από τους οπαδούς των Πατρινών και το σετ είχε συνολική διάρκεια 50 λεπτά!
Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι τα μισά του σετ, όπου η Παναχαϊκή επέστρεψε στον αγώνα και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, όμως ο Γκάλιτς ήταν αυτός που με προσωπικές ενέργειες χάρισε το σετ στους Πράσινους με 28-26.
Στο δεύτερο σετ, αρχικά η εικόνα ήταν ίδια με το πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός είχε ένα σταθερό προβάδισμα, όμως λίγο μετά τα μέσα του δεύτερου σετ και ενώ το Τριφύλλι είχε προηγηθεί με 11-7, οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση προηγήθηκαν με 18-14 και κατέκτησαν το σετ με 25-20.
Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-16), όμως κάπου εκεί το Τριφύλλι είχε ένα απίστευτο μπλακ άουτ, με αποτέλεσμα η Παναχαϊκή να προηγηθεί με 24-17 και τελικά να πάρει το σετ με 25-18.
Πρωτόγονες συνθήκες!
Στο τέταρτο σετ το οποίο άρχισε με καθυστέρηση η ατμόσφαιρα ήταν "εκρηκτική". Ο Παναθηναϊκός μπήκε εκ νέου δυνατά, απέκτησε το προβάδισμα (16-12), οι Πατρινοί αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (16-15). Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη δεν έχασαν τον ρυθμό τους, προηγήθηκαν με 23-20 και κάπου εκεί... χάθηκε η μπάλα.
Οι διαιτητές σταμάτησαν την αναμέτρηση για συστάσεις, με την επανέναρξη του αγώνα η Παναχαϊκή έκανε ένα σερί 3-0 και ισοφάρισε σε 23-23, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο.
Η επόμενη διακοπή ήταν ελάχιστα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 30-29, τα ΜΑΤ εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και τοποθετήθηκαν μπροστά από τους οπαδούς των Πατρινών για να συνεχιστεί ο αγώνας.
Μόλις η Παναχαϊκή πήρε το σετ με 31-29 και τον αγώνα με 3-1 σετ, υπήρξε ένταση τόσο ανάμεσα στους παίκτες, όσο και στις εξέδρες.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 14 (12/31 επ, 2 άσσοι, 59% υπ - 41% άριστες), Σαρικεΐσογλου 20 (15/24 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 52% υπ - 40% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 22 (16/20 επ, 6 μπλοκ), Ν. Ρουμελιώτης 16 (11/28 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Βλαχοστάθης 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μ. Ρουμελιώτης (λ, 53% υπ - 21% άριστες), Ντονάς, Χριστιάς, Π. Ρουμελιώτης 1 (1 άσσος), Πεφάνης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 16 (13/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ - 28% άριστες), Στιβαχτής 6 (3/4 επ, 3 μπλοκ), Αμορόσο 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 7 (3/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέλος 15 (12/31 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 10 (8/23 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 12% άριστες) / Κουρούπης (λ, 38% υπ - 27% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.