6/4/14

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 71-82 και τώρα, ντέρμπι! Εύκολα οι γυναίκες στο 1-0

Παίζοντας όσο χρειάστηκε, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 82-71 του ΠΑΟΚ στο κλειστό γυμναστήριο της Πυλαίας και πραγματοποίησε μία δυνατή προπόνηση πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.
Την 23η του διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να περάσει νικηφόρα και από την Πυλαία, επικρατώντας με σκορ 82-71.
Το τελικό σκορ δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα του αγώνα, καθώς οι "πράσινοι" προηγούνταν σταθερά με 20 πόντους, ωστόσο στο τέλος χαλάρωσαν και ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα.
Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος μετά το α' δεκάλεπτο, όταν και βελτίωσε την άμυνα του και ξέφυγε με 14 πόντους (31-45 στο ημίχρονο). Η διαφορά στο 36ο λεπτό έφτασε και τους 22 πόντους (56-78), ωστόσο ακολούθησε ένα επιμέρους 15-4 από πλευράς γηπεδούχων που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Ο πρωταγωνιστής
Ο Στεφάν Λάσμε ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και ισάριθμους βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 24 λεπτά συμμετοχής. Είχε επίσης 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και κανένα λάθος.
Ο αριθμός του αγώνα
Οι 8/8 αιφνιδιασμοί του Παναθηναϊκού είναι ένας αριθμός που αν μη τι άλλο ευχαριστεί τον Φραγκίσκο Αλβέρτη ο οποίος θέλει την ομάδα του ένα κλικ πιο γρήγορη.
Που κρίθηκε το παιχνίδι
Στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, όταν ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το 20-24 (10') σε 24-36 τρέχοντας ένα επιμέρους 12-4.
Ο αγώνας
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν σαφή τάση να τρέξουν... Και το έκαναν, αφήνοντας τις άμυνες κατά μέρους. Ο Διαμαντίδης ξεκίνησε δυναμικά και έγραψε το 5-11, φτάνοντας πολύ γρήγορα τους 7 πόντους στο παιχνίδι. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Κούπερ και Τσαϊρέλη έφεραν τον ΠΑΟΚ σε ρόλο οδηγού (16-15) μετά από ώρα, ωστόσο ήταν η σειρά του Ούκιτς να αναλάβει δράση για λογαριασμό του Παναθηναϊκού.
Έτσι έκανε το 16-22 στο 8ο λεπτό του αγώνα και το α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 24-20. Σε ένα δεκάλεπτο που οι "πράσινοι" είχαν 7/8 δίποντα και σκόραραν με 88% στα δίποντα, ενώ είχαν επίσης 2/5 τρίποντα και τα διπλάσια ριμπάουντ (8-4).
Βελτιώνοντας την αμυντική του λειτουργία, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο 13ο λεπτό με διαφορά 10 πόντων για πρώτη φορά στο παιχνίδι μετά από λέι απ του Ράιτ (24-34). Είναι χαρακτηριστικό δε ότι στο β' δεκάλεπτο οι "πράσινοι" ξεκίνησαν με 5/5 δίποντα, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 3/4. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 30-36 παροδικά και η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε με σερί 7-0 το οποίο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 πόντους (30-43).
Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό, καθώς πέτυχε μόλις 11 πόντους στο β' δεκάλεπτο και αισίως έχασε επαφή με το σκορ, έχοντας κάνει και τα διπλάσια λάθη από τον αντίπαλό του (8-4).
Η διαφορά έφτασε και το +22
Στο β' ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός διατήρησε την υπέρ του διαφορά (33-47, 36-51) και έπαιξε με όπλο την ταχύτητα και τον επιθετικό του πλουραλισμό, καθώς πλέον ο Λάσμε είχε πετύχει συνεχόμενους πόντους. Ο Κούπερ μείωσε σε 43-51 στο 24.30'' ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 61-50 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει.
Το 50-61 έγινε στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου, έκανε το σκορ 52-72 εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 20 πόντους. Στη συνέχεια η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 22 πόντους που ήταν η μέγιστη τιμή (56-78) στο 36' και στο τελευταίο τρίλεπτο ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο σκορ και να πλησιάσει, αλλά όχι να απειλήσει τους "πράσινους".
Στόχος του Φραγκίσκου Αλβέρτη ήταν να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής και πέρασε στο παρκέ και τους 12 παίκτες της ομάδας του, προσπαθώντας να ξεκουράσει τους βασικούς. Ο Διαμαντίδης έπαιξε 23 λεπτά, ο Ματσιούλις 14,5 και ο Λάσμε 24.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 31-45, 50-61, 71-82

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 8, Κούπερ 9(3), Χαραλαμπίδης 3(1), Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10(2), Δέδας 6(2), Μαργαρίτης 11(1), Καλλές 3, Μπόγρης 14, Κασελάκης 5(1), Λιάπης.
Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 2, Κάρι 6, Φώτσης 6(2), Ούκιτς 10, Λάσμε 20, Μαυροκεφαλίδης 10, Γκιστ 4, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 4, Ράιτ 10.

Παναθηναϊκός - Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 87-43

Το 1-0 στις νίκες πέτυχε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας 87-43 της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου στον κατάμεστο Τάφο του Ινδού.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καθολικά ανώτερος απέναντι στην Αναγέννηση Νέου Ρυσίου και επικράτησε 87-43 στον Τάφο του Ινδού, πετυχαίνοντας το 1-0 στις νίκες στο πλαίσιο των προημιτελικών της Α1 Γυναικών.
Η ομάδα της Γιασεμής Σαμαντούρα έπαιξε καλό μπάσκετ, ικανοποίησε τους οπαδούς της και έδειξε ότι θα προκριθεί στην επόμενη φάση με μεγάλη ευκολία. Οι φιλοξενούμενες υποτάχτηκαν στην υπεροχή των πράσινων και είχαν παθητικό ρόλο στο ματς.
Διαιτητές: Καραλής, Μαυρατζάς.

Δεκάλεπτα: 29-19, 53-33, 70-38, 87-43.

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Γέμελος 14 (1), Πριόνα 4 (1), Χριστινάκη 9, Μαγκλάρα 6, Κοσμά 8 (1), Σλούκα 7, Κωστάκη 13 (7 ασίστ), Χρονοπούλου 4, Καβάσιλα 2, Ντέλβα 17, Θεολόγου 2.

Αναγέννηση Ν.Ρ. (Καφαντάρη): Μαραγκού, Σαμαρά, Αυτζή 11 (2), Γράψα, Μούρτου, Σταυρίδου 12 (2), Ταυροπούλου 2, Γκόμπελιτς 5, Καζατζή, Σκιαδοπούλου 9, Ρούσου 4 (1).