9/4/14

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου - Παναθηναϊκός 74-77, πέρασε στα ημιτελικά. Για την 3η θέση το βόλεϊ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε και στο Ρύσιο της Αναγέννησης με 77-74 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Α1, όπου θ' αντιμετωπίσει τον Πρωτέα Βούλας.
Τα κορίτσια της Γιασεμής Σαμαντούρα είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στην μεγαλύτερη διάρκεια της, όμως λίγο πριν το φινάλε "έπαιξαν με την φωτιά". Στην τελευταία περίοδο η Αναγέννηση έκανε αντεπίθεση και προηγήθηκε με 72-69.
Οι Πράσινες αντέδρασαν, ισοφάρισαν σε 74-74 και στη συνέχεια η Γέμελος, στο τελευταίο της παιχνίδι επί ελληνικού εδάφους, με εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-74. Η γκαρντ του Τριφυλλιού θα αναχωρήσει για τις Ηνωμένες Πολιτείες όπου θα συνεχίσει την καριέρα της στην Ατλάντα.
Οι Πρωταθλήτριες από την άλλη,  θ' αντιμετωπίσουν τον Πρωτέα Βούλας στα ημιτελικά με την σειρά να είναι στο 1-1 και τις Πράσινες να θέλουν δύο νίκες για να βρεθούν για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στους τελικούς της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Δεκάλεπτα: 15-20, 33-42, 54-65, 74-77

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Καφαντάρη): Μαραγκού 6(3/3δ.), Αυτζή 7, Μούρτου 2(7ρ.), Σταυρίδου 10(1), Ταυροπούλου, Γκόμπελιτς 20(2/2β., 6/8δ., 2/4τρ., 7ρ.), Καζατζή, Σκιαδοπούλου 23(3/3β., 11/19δ., 11ρ.), Ρούσσου 6.
Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου, Γέμελος 16(3/4β., 2/4δ., 3/9τρ., 7ρ., 4ασ. 3κλ.,), Πριονά, Χριστινάκη 2, Μαγκλάρα 1, Κοσμά 16(4/5β., 6/10δ., 7ρ.), Σλούκα 7, Κωστάκη 11(4/9δ., 1/4τρ., 6ρ.), Χρονοπούλου, Καβάσιλα, Ντέλβα 20(8/8β., 6/12δ., 14ρ., 3ασ., 2κλ.), Θεολόγου 4.

Βριλήσσια - Παναθηναϊκός 2-3 σετ
Με πρωταγωνίστριες τις Τσίμα και Γκούζου, ο Παναθηναϊκός "έσπασε" την έδρα των Βριλησσίων και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην Α1 γυναικών. Πλέον θέλει νίκη την Παρασκευή (20.30) στην Κυψέλη προκειμένου τερματίσει στην τριάδα.
Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός άρχισε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 12-9 μετά από την επίθεση άουτ της Τουριάφ. Τα Βριλήσσια επέστρεψαν με τη Χατζηνικολάου στο σερβις για το 14-12. Οι Πράσινες βρήκαν την απάντηση με το σερβις της Βασιλαντωνάκη αλλά τα Βριλήσσια ήταν αυτά που πήραν κεφάλι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Οι γηπεδούχες βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με τρεις πόντους (20-17, 21-18), όμως στη συνέχεια οι Πράσινες με ένα σερί 7-1 κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-22.
Όπως τελείωσε το πρώτο σετ έτσι άρχισε και το δεύτερο και ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα από νωρίς (2-4, 4-8) και δεν το έχασε παρά το γεγονός ότι στο πρώτο μισό τα Βριλήσσια απείλησαν, με τα "φίνα κορίτσια" να παίρνουν το σετ με 25-19.
Η εικόνα άλλαξε στο τρίτο σετ, όταν τα Βριλήσσια βελτίωσαν σερβίς και μπλοκ. Προηγήθηκαν από νωρίς (8-5) και έφτασαν τη διαφορά στο +8 (20-12). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ήταν αργά και το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει τη διαφορά (25-21).
Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και το τέταρτο σετ με τα Βριλήσσια να παίρνουν κεφάλι στο 9-8 και φτάνουν τη διαφορά στο +5 (17-12) με μπλοκ της Ριμπέιρο στη Βασιλαντωνάκη. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δύο πόντους (17-15, 21-19, 22-20), αλλά η Χατζηνικολάου πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και τελείωσε το σετ με 25-20.
Στο τάι μπρέικ οι Πράσινες με δύο πόντους από την Γκούζου πήραν διαφορά δύο πόντων (5-7) που την κράτησαν μέχρι το 10-13. Χαντάβα και Οικονομίδου ισοφάρισαν για να ξεκινήσει το... θρίλερ. Η Χαντάβα έσπασε τα ματς μπολ του Παναθηναϊκού για το 14-14 και το 15-15, αλλά η Γκλιγκόροβιτς έκανε φιλέ και η Βασιλαντωνάκη πήρε τον πόντο που έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 22-25, 19-25, 25-21, 25-20, 15-17