25/10/13

Παναθηναϊκός - Λαμποράλ Κούτσα 95-74, ασύλληπτο επιθετικό σόου!

Κάνοντας ρεκόρ τριπόντων (18) ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στη Λαμποράλ Κούτσα και επικράτησε με 95-74. Στους 21 σταμάτησε ο Μπράμος με 7 τρίποντα.
Το ματς:
Ο Αργύρης Πεδουλάκης άρχισε το παιχνίδι με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε.
Με ένα καλάθι του Πλέις η Λαμποράλ προηγήθηκε με 2-0 για να ακολουθήσει ένα επί μέρους 7-0 για τους πράσινους (με πέντε πόντους από τον Ματσιούλις). Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με την άμυνα ζώνης να κρατηθούν στο ματς και να προστατευθούν από τη φθορά των φάουλ.
Στην επίθεση έξω από τη γραμμή του τριπόντου να παίρνουν πόντους. Στην αντίπερα όχθη οι πράσινοι κράτησαν την μπάλα μακριά από τον Πλάις και με επιθετική πολυφωνία άρχισε να χτίζει μια διαφορά η οποία έφτασε για πρώτη φορά στο +10 στο 8' (20-10). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο από τον Μπράμο σε νεκρό χρόνο και το σκορ στο 26-16.
Σε έναν άτυπο διαγωνισμό τριπόντων εξελίχθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες. Ειδικά τα πρώτα λεπτά της περιόδου οι πράσινοι εκμεταλλευόμενοι τα ελεύθερα σουτ που τους έδιναν οι Ισπανοί έχτισαν μια διαφορά με τους Μπράμο και Κάρι να πυροβολούν.
Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει πόντους και μέσα από τη ρακέτα με τους Μπατίστ και Φώτση. Η διαφορά ήταν συνέχεια κοντά στους 20 πόντους με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα επί μέρους σκορ 5-0 στο τέλος της δεύτερης περιόδου και να την κατεβάζουν στους 15 με το 50-35 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Χαρακτηριστικά της εικόνας του αγώνα ήταν τα 10/22 τρίποντα για τον Παναθηναϊκό, 8/13 δίποντα, 9-5 ριμπ., 4 λάθη και οι 16 ασίστ.
Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έκαναν διπλό ρεκόρ
Οι της Βιτόρια συνέχισαν την άμυνα ζώνης, στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου και οι "πράσινοι" συνέχισαν τα τρίποντα. Με δυο του Διαμαντίδη και ένα του Ματσιούλις, εμφανίστηκε το 59-35 (22.30'') στον πίνακα, με τους Λάσμε και Γκιστ να καρφώνουν για το 63-40 (23.37''). Στο επόμενο λεπτό, ο ΠΑΟ έχασε την αυτοσυγκέντρωση του, έκανε λανθασμένες επιλογές (μαζί και υπέρβαση στα σουτ από τα 6.75) και η Λαμποράλ μείωσε σε 63-47 (24.30''), για να καλέσει ο Πεδουλάκης τάιμ άουτ και να θυμίσει τη σημασία της συγκέντρωσης. Οι παίκτες του άρχισαν να "σπάνε" τη ζώνη και από μέσα, με το 70-49 (26.20'' -με διαδοχικές πτήσεις του Γκιστ και τον Διαμαντίδη να μοιράζει) να είναι ενδεικτικό. Ο Μπράμος συνέχισε το βιολί του (6/9 τριπ., για το 73-51, 27.51''), ο Γέλινεκ ήταν η μόνη απειλή της Λαμποράλ (είχε 10π. σε ένα πεντάλεπτο, έως το 77-56, του 30').
Όταν σηκώθηκε ο Ούκιτς για να διαμορφώσει το 80-63 (32.20''), δημιούργησε νέο ρεκόρ τρίποντων του Παναθηναϊκού, στην Euroleague (είχε 15 και τα έκανε 16 και κυνηγούσε τη Σιένα των 19, για να γίνει κάτοχος του γενικότερου ρεκόρ στη διοργάνωση). Στα 50'' για τη λήξη, τότε που ο Ματσιούλις βρήκε τον Γιάνκοβιτς στα πλάγια και ο τελευταίος ευστόχησε στη λήξη της επίθεσης, ο ΠΑΟ έκανε 31 τις ασίστ του. Πράγμα που σήμαινε ότι έκανε νέο δικό του ρεκόρ (ήταν 30) και ισοφάρισε το καλύτερο της διοργάνωσης που άνηκε μέχρι αυτό το βράδυ στη Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 50-35, 77-56

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 21 (7), Κάρι 15 (3), Μπατίστ 5, Φώτσης 8, Ούκιτς 7 (2), Λάσμε 9, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 9 (3), Γκιστ 8, Γιάνκοβιτς 3, Παππάς, Ματσιούλις 8 (2).
Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Νοτσιόνι 23, Βαν Όστρουμ 1, Ντιοπ, Χοτζ 15, Πλάις 10, Ερτέλ 5, Γέλινεκ 17, Κοσέρ 3.

Από prasinanea

* Παράλληλα με την πάντα καλή του άμυνα ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Λαμποράλ Κούτσα έπαιξε ένα από τα καλύτερα επιθετικά του παιχνίδια στην Ευρωλίγκα διαλύοντας τους Ισπανούς από τα 6,75! Τα 17 τρίποντα (7 από τον «καυτό» Μπράμος) πλησίασαν όσο ποτέ το ρεκόρ των 10 της Σιένα, όμως ήταν υπεραρκετά για να υπογράψουν μια λαμπρή μπασκετική παράσταση, η οποία συμπληρώθηκε από τις 31 τελικές πάσες (εδώ ισοφαρίστηκε το ρεκόρ που είχε η Μακάμπι)!
Ένα ξέσπασμα λοιπόν που αναζητούσε η ομάδα, μετά τις ήττες από γαύρο και Λιέτουβος, ήρθε στην «καταπράσινη» Κύπρο, με τον Εξάστερο να μπαίνει σιγά σιγά στο δρόμο που θέλει τόσο ο κόουτς όσο και οι οπαδοί του.