8/3/13

Μάλαγα - Παναθηναϊκός 66-60, έχασε δικό του παιχνίδι...

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο παρκέ για το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά η Ουνικάχα Μάλαγα ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με το τελικό 66-60 στο «Μαρτίν Καρπένα» και στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Top16 της THY Euroleague.
Ο Παναθηναϊκός είδε να επαναλαμβάνεται το ίδιο μοτίβο αρκετές φορές στη διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς έπαιρνε διαφορές, απομακρυνόταν από τους γηπεδούχους, αλλά η διαφορά μειωνόταν για να επαναληφθεί για μία ακόμη φορά το ίδιο. Η Ουνικάχα Μάλαγα προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά (6-2, 4’), ισοφάρισε άμεσα όταν το τριφύλλι προσπέρασε (8-8, 6’20’’), αλλά από το σημείο αυτό και ως το 38’ του αγώνα ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 8-16 με τις λύσεις να έρχονται κυρίως μέσα από τα σουτ τριών πόντων και τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, τον οποίο είχε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το παιχνίδι πήγε όπως ήθελε το τεχνικό επιτελείο, η Ουνικάχα Μάλαγα δεν βρήκε αιφνιδιασμούς, ενώ και στα ριμπάουντ υπήρχε ισορροπία.
Οι Ισπανοί πλησίασαν (15-18, 13’16’’), ο Παναθηναϊκός ξέφυγε (15-23, 15’), για να επαναληφθεί το ίδιο με το τριφύλλι να φτάνει ως το +10 με τον Ούκιτς (24-34, 19’36’’) και το +12 (26-38, 20’10’’) με τον Ματσιούλις. Και πάλι οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τρεις πόντους (35-38 στο 23’, 38-41 στο 24’50’’), πριν Σχορτσανίτης και Ούκιτς οδηγήσουν και πάλι στο +9 (44-53, 30’). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο για τον Παναθηναϊκό. Το επιμέρους 22-7 που σημειώθηκε στο διάστημα αυτό είναι ενδεικτικό. Ίσως περισσότερο ενδεικτικό όμως να είναι το 14-2 που καταγράφηκε από το 33’20’’ (52-58) ως το τελικό 66-60, το οποίο διαμόρφωσε σχεδόν μόνος του ο Μάρκους Ουίλιαμς με 14 προσωπικούς του πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και τρία συνεχόμενα τρίποντα από το 57-60 (37’25’’) ως το 66-60…
Δεκάλεπτα: 8-16, 26-35, 44-53, 66-60
Ουνικάχα Μάλαγα (Ρέπεσα): Σιμόν 9, Ουίλιαμς 22, Πάνκο, Βιδάλ, Ουρτασούν 3, Κάλογουεϊ 5, Πέροβιτς, Βάθκεθ 13, Ζόριτς 14.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Ματσιούλις 15 (4/7 τρ), Ούκιτς 14, Λάσμε 6 (7ρ, 2κ), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8 (7 α), Γκιστ 7 (8ρ, 2κ), Μπανκς 2, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης 6.
Από paobc
 * Μόλις 7 πόντοι στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο δεν είναι τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από καθαρή αυτοκτονία. Κρίμα, γιατί η πρόκριση μπορεί να μην κινδυνεύσει να χαθεί, όμως χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την 3η και γιατί όχι ακόμη και τη 2η θέση...