9/3/13

Ίκαρος - Παναθηναϊκός 53-79

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού πέρασαν ακόμα ένα εύκολο απόγευμα αφού επιβλήθηκαν εκτός έδρας επί του Ίκαρου με 53-79 μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι με το Ελληνικό.

Μία ακόμα εύκολη νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών.

Το Τριφύλλι επικράτησε του Ίκαρου με 79-53 δίχως να συναντήσει καμία απολύτως δυσκολία. Οι πράσινες από την αρχή μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έδειξαν πως δεν θα έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.
Με πλουραλισμό στη επίθεση η ομάδα της Σαμαντούρα είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και με εξαίρεση κάποια ξεσπάσματα του Ίκαρου στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε ουσιαστικά αντίπαλο. Οι γηπεδούχες κατάφεραν δύο φορές να μειώσουν στους έξι πόντους, αλλά πάντα ο Παναθηναϊκός είχε απαντήσεις.
Στο δεύτερο ημίχρονο η αναμέτρηση έγινε παράσταση για έναν ρόλο με την κόουτς του Τριφυλλιού να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχή και τη διαφορά πλέον να είναι συνέχεια στους 20 πόντους. Κάπως έτσι ήρθε το τελικό 79-53 με τον Παναθηναϊκό να ετοιμάζεται για το ντέρμπι με το Ελληνικό την επόμενη αγωνιστική.