10/2/13

Ξεκολλάνε οι άνδρες, βυθίζονται οι γυναίκες στο βόλεϊ. Νίκη πριν το ντέρμπι οι γυναίκες στο μπάσκετ, μεγάλο «2» στο πόλο.

Παναθηναϊκός - Λαμία 3-1

Νίκη βάλσαμο κόντρα στη Λαμία πήρε ο Παναθηναϊκός.

Οι πράσινοι επικράτησαν με 3-1 σετ και πήραν μία σημαντική βαθμολογική ανάσα μειώνοντας τη διαφορά τους από όλες τις ομάδες που είναι από πάνω τους. Οι φιλοξενούμενοι παρά το δυνατό ξεκίνημα του Τριφυλλιού ήταν εκείνοι που πήραν το πρώτο σετ.
 Στη συνέχεια όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και έφτασε σε μία μεγάλη νίκη. Η Λαμία μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ και έφτασε να προηγείται με τρεις πόντους (9-12), η συνέχεια όμως ανήκε εξολοκλήρου στους γηπεδούχους. Με αντεπίθεση διαρκείας οι παίκτες του Καζάζη γύρισαν το σετ και έκαναν το 1-1 (25-22).
 Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο σετ. Εκεί και πάλι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να είναι μπροστά στο σκορ. Προηγήθηκαν δύο φορές με τρεις πόντους, (18-15 και 21-18) αλλά τελικά εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος ήταν οι πράσινοι. Το Τριφύλλι πρώτα οδήγησε το σετ στην παράταση και στο τέλος το κατέκτησε με 29-27.
 Το τέταρτο σετ ήταν περισσότερο μια τυπική διαδικασία. Η Λαμία μπήκε δυνατά μεν αλλά στη συνέχεια οι πράσινοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και πανηγύρισαν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.
 Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά του από τη Νίκη Αιγινίου στους δύο, στους τρεις είναι η Κηφισιά και στους τέσσερις ο Ηρακλής.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 29-27, 25-20

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:
 Παναθηναϊκός (Καζάζης Σ.): Γουόκερ 20 (18/36, 2 μπλοκ, 42% υποδοχή), Ιωάννου 16 (14/32, 1 άσσο, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (11/21, 1 μπλοκ, 67% υπ.), Βόγκελ 15 (7/13, 3 άσσοι, 5 μπλοκ). Λιβαθηνός 2 (1 άσσο, 1 μπλοκ), Στίγγας 9 (4/8, 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 59% υπ. – 29% άριστες) / Βολουδάκης (25%υπ.), Λιόντας 1, Μαδούρας.
 ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Καραγάτσος 2 (1/4, 1 μπλοκ), Χριστοφορίδης 2 (2/8), Κόμελ 21 (18/36, 1 άσσο, 2 μπλοκ, 64% υπ.), Χαντ 18 (15/31, 1 άσσο, 2 μπλοκ, 41% υπ.), Δημητριάδης 1 (1 άσσο), Φίλιπας 13 (12/28, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 50% υπ. - 33% άριστες), Δραγκίδης, Καρβούνης.

Βριλήσσια - Παναθηναϊκός 3-1

Οδυνηρή ήττα με 3-1 σετ από τα Βριλήσσια γνώρισε ο Παναθηναϊκός.

Οι πράσινες θα μπορούσαν να είχαν φύγει τουλάχιστον με έναν βαθμό αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν. Τα Βριλήσσια μπήκαν δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν ακόμα και με πέντε πόντους (19-14). Το Τριφύλλι προσπάθησε να κάνει την ανατροπή όμως οι γηπεδούχες ήταν πιο ψύχραιμες και πήραν το σετ με 27-25.
 Στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο σκορ μέχρι το 16-16. Τότε οι πράσινες έκαναν ένα μικρό σερί, απέκτησαν προβάδισμα το οποίο και τελικά τους έδωσε το σετ.
 Τα Βριλήσσια μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ. Προηγήθηκαν με 11-6, το Τριφύλλι αντέδρασε μειώνοντας σε 13-11, αλλά στη συνέχεια έπαθε καθίζηση. Οι γηπεδούχες έκαναν ένα επί μέρους σκορ 7-0 και ουσιαστικά καθάρισαν το σετ.
 Στο τέταρτο ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα για να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ. Οι πράσινες προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους (14-18) και με τρεις (18-21) σε κρίσιμα σημεία του σετ όμως τα Βριλήσσια ήταν εκείνα που το πήραν και πανηγύρισαν ένα σημαντικό τρίποντο.
 Το Τριφύλλι για ένα ακόμα ματς έμεινε χωρίς νίκη μακριά από την Κυψέλη και πλέον τα ματς με Ανατόλια, Ωραιόκαστρο και Μακεδόνες αποκτούν χαρακτήρα "ζωής ή θανάτου".

Τα σετ:
27-25, 23-25, 25-15, 25-22

Βριλήσσια (Κωβαίος): Πετρουλάκη 15 (7/10 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ), Κυρίτση 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Γιοβάνη 13 (13/37 επ.), Γκότζη, 15 (15/31 επ., 40% υπ. -08% άριστες)Σιλχάνοβα 7 (4/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 11% άριστες), Καραγιώργου 12 (6/10 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Τσούμη –λ (39% υπ. – 09% άριστες), Κόκκιου (λ), Κοκλανάκη 7 (6/17 επ., 1 άσο, 12% υπ. – 00% άριστες).
 Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κουντουρά 9 (2/4 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Ιχτιάρη 6 (4/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 20 (12/48 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Πέρεζ 10 (9/32 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 05% άριστες), Καββαδία 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Νούσια 15 (13/26 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 10% άριστες), Μυλωνά (λ., 40% υπ. – 27% άριστες) / Μαλουσάρη, Σωτηρίου 1, Λιάγκη.

Ολυμπιακός Βόλου - Παναθηναϊκός 58-80

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο αλλά τελικά πήρε εύκολα τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου.
 Οι πράσινες επιβλήθηκαν με 80-58 επί των ερυθρόλευκων και πλέον έχουν στο μυαλό τους το ντέρμπι με τον Αθηναϊκό την ερχόμενη αγωνιστική. Το Τριφύλλι από την αρχή του ματς είχε πάρει ένα μικρό προβάδισμα όμως οι γηπεδούχες κατάφερναν να μένουν κοντά στο σκορ. Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 36-30.
 Στην τρίτη περίοδο οι πράσινες έδειξαν πως ήθελαν να τελειώσουν μια και καλή το παιχνίδι. Με άμυνα που δεν επέτρεπε στον Ολυμπιακό να σκοράρει και με την Ντέλβα να κάνει πάρτι στην επίθεση ουσιαστικά τελείωσαν το ματς. Το επί μέρους σκορ του δεκαλέπτου τα λέει όλα με το Τριφύλλι να κάνει 29-9.
 Η τελευταία περίοδο ήταν καθαρά μία τυπική διαδικασία με την Γιασεμή Σαμαντούρα να δίνει και πάλι χρόνο σε όλες τις παίκτριες.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 30-36, 39-65, 58-80

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:
 Ολυμπιακός Βόλου: Ταντουρόφσκα 8 (2), Σαρακατσάνη 6 (2), Αγαγιώτη 2, Σουλτάνη 5 (1), Παύλου, Χαβαλέ 18 (2), Ζερβα 17 (10 ριμπ), Ζήτη, Θανασούλη.
 Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 9 (2 τριπ., 8 ασίστ), Βλάνη, Κόνιαλη, Μαγκλάρα 5 (5 ασίστ), Ντέλβα 34 (13 ριμπάουντ), Χριστινάκη 4, Σλούκα, Δίελα 15 (1), Χρονοπούλόυ, Κωτουλα 2, Μοσχοπούλου, Θεολόγου 11.

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 7-8

Μία μεγάλη νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιώνιου.

Οι πράσινοι παρά τα προβλήματά τους επικράτησαν με 8-7 σε ένα ματς το οποίο ήταν ντέρμπι. Το Τριφύλλι μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 2-0 στο σκορ. Με δύο τέρματα από τον Θωμάκο και ένα του Παπαδόγκωνα οι πράσινοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 3-2.
Το δεύτερο οκτάλεπτο είχε μόνο από ένα τέρμα για την κάθε ομάδα. Ο Παπαδόγκωνας έδωσε αέρα δύο τερμάτων στο Τριφύλλι για να μειώσει ο Τζαμαντάκης και πάνε οι δύο ομάδες στο ημίχρονο με το σκορ στο 3-4.
 Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος. Στην αρχή της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με τρία τέρματα χάρη στα γκολ των Αφρουδάκη και Κουρλιαφτη. Με δύο τέρματα στο τέλος του οκταλέπτου ο Πανιώνιος μείωσε και πάλι στο γκολ.
 Ο Γιώργος Αφρουδάκης έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Παναθηναϊκό, αλλά ο Πανιώνιο ισοφάρισε με δύο γκολ από τον Κουτσιαλή πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι πράσινοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη με τον Κατσαούνη να είναι εκείνος που χάρισε τελικά τη νίκη στο Τριφύλλι.