13/1/13

Νίκη ψυχολογίας τα κορίτσια στο βόλεϊ, συνέχεια της κατρακύλας για άνδρες

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού πήραν μία σημαντική νίκη με 3-2 σετ επί του Μαρκόπουλου και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους για το 2013 παίρνοντας μια βαθμολογική ανάσα.
Παίζοντας με πάθος οι πράσινες πήραν την πρώτη τους νίκη στο δεύτερο γύρο.
Το Τριφύλλι επικράτησε με 3-2 σετ επί του Μαρκόπουλο στο κλειστό της Κυψέλης παίρνοντας μια βαθμολογική ανάσα. Οι δύο ομάδες είχαν μεγάλες διακυμάνσεις στην απόδοσή τους, αλλά στο τέλος ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που πανηγύρισε τη νίκη.
Ο Παναθηναϊκός με τις Πέρεζ και Μυλωνά να ξεκινούν μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε με μεγάλη ευκολία το πρώτο σετ. Η εικόνα ήταν αντιστρόφως ανάλογη στο δεύτερο με τις παίκτριες του Μαρκόπουλου να φέρνουν το ματς στα ίσα.
Νέα ανατροπή του σκηνικού είχαμε στο τρίτο σετ με τον Τριφύλλι να το κατακτά εύκολα. Το Μαρκόπουλο, προηγήθηκε με 11-4, οι πράσινες κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να προηγηθούν με 17-16, αλλά τελικά το τέταρτο σετ κατέληξε στις φιλοξενούμενες.
Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός μπήκε παθιασμένος και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Μαρκόπουλο και πήρε τη νίκη με 3-2. Αξίζει να τονίσουμε ότι και στο κλειστό της Κυψέλης οι παίκτριες του Παναθηναϊκού αλλά και οι άνθρωποι του τμήματος του βόλεϊ γυναικών άφησαν ένα λουλούδι στο πανό με τη μορφή του Δημήτρη Μούρτου. Πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παράγοντα του «τριφυλλιού» αλλά και του Νίκου Σαμαρά, ενώ οι αθλήτριες του ΠΑΟ αγωνίστηκαν με μαύρη κορδέλα στη φανέλα τους.

Τα σετ: 25-16, 18-25, 25-13, 22-25, 15-7.

Παναθηναϊκός - Φοίνικας Σύρου 0-3

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε ακόμα μία ήττα στην Α1 με τον Φοίνικα Σύρου να παίρνει εύκολα με 3-0 σετ τη νίκη στο κλειστό της Γλυφάδας με τους πράσινους να αγωνίζονται χωρίς τον Ραγκουζόνι.
Παναθηναϊκός (Καζάζης Σ.): Γουόλκερ 6 (5/21 επ., 1 μπλοκ, 91% υπ. – 52% άριστες), Λιόντας, Ιωάννου 11 (10/28 επ., 1 λασο.), Πρωτοψάλτης 12 (12/23 επ., 87% υπ. – 67% άριστες), Βόγκελ 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Στίγγας 6 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Ζήσης –λ (75% υπ. – 50% άριστες) / Λιβαθηνός , Μανιόπουλος, Βολουδάκης, Μαδούρας.
Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 7 (5/8 επ. 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουρνέτας, 2 μπλοκ), Θάνος 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 11 (9/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ντορνέλας 2 (2/6 επ.), Λάππας 17 (16/25 επ., 1 άσο, 94% υπ. – 39% άριστες), Γκαράς –λ (100% υπ. – 72% άριστες) / Αρβανίτης, Ματσακόν 3, Ίλιτς.