12/1/13

Παναθηναϊκός - Άρης 72-60

Στο πρώτο τους παιχνίδι για το 2013 τα κορίτσια του Παναθηναϊκού επικράτησαν με 72-60 επί του Άρη στον κατάμεστο "Τάφο του Ινδού". Απίστευτη ατμόσφαιρα από τον κόσμο του Τριφυλλιού για μία ακόμα φορά.

Μία ακόμα νίκη σημείωσαν τα κορίτσια της ομάδας μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού.
Οι πράσινες επιβλήθηκαν με 72-60 επί του Άρη στον "Τάφο του Ινδού". Το Τριφύλλι συνάντησε αντίσταση για ένα ημίχρονο αλλά στη συνέχεια "τελείωσε" χαλαρά το παιχνίδι.
Ο Άρης αιφνιδίασε τις πράσινες και προηγήθηκε ακόμα και με 18-2 στις αρχές του αγώνα. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και άρχισε να μαζεύει την διαφορά. Έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις φιλοξενούμενες να είναι μπροστά με 13-23.
Οι κιτρινόμαυρες με όπλο την ευστοχία τους έξω από την γραμμή του τριπόντου και με τις Χατζάκου και Μουλη να σκοράρουν κατάφεραν να συντηρούν μια διαφορά μέχρι και τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Τότε άρχισε η οριστική πράσινη αντεπίθεση.
Το Τριφύλλι κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (37-40) και στη συνέχεια καθάρισε το ματς. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός με επί μέρους σκορ 20-4 έδειξε ότι δεν έχει όρεξη για αστεία και στη συνέχεια χαλάρωσε μέχρι την τελική νίκη μ 72-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 37-40, 59-44, 72-60

Παναθηναϊκός: Καλέντζου 17 (2), Βλάνη 7 (1), Χριστινάκη, Κόνιαλη, Μαγκλάρα 2 (7 ασίστ), Κωτουλα 4, Σλούκα, Δίελα 9 (1), Χρονοπούλου, Ντέλβα 23, Μοσχοπούλου, Θεολόγου 8.

* Μετά από 12 αγώνες ο Παναθηναϊκός με το Ελληνικό έχουν από 23 βαθμούς, στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ακολουθεί ο Αθηναϊκός με 21, αλλά και αγώνα λιγότερο.
Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός παίζει εκτός έδρας με τον ουραγό ΔΑΣΑΛ.