13/1/13

Κολοσσός Ρόδου - Παναθηναϊκός 59-67

Ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό, έβαλε τα μακρινά σουτ και πήρε τη νίκη με 67-59 από τον Κολοσσό Ρόδου στο Βενετόκλειο στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.
Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά τον αγώνα, πέρασαν την μπάλα κοντά στο καλάθι, βρήκαν εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους Γκιστ και Καπόνο και κατάφεραν να προηγηθούν (4-12, 3’48’’). Οι γηπεδούχοι αναζητούσαν λύσεις και κατάφεραν να «μαζέψουν» το σκορ και να κοιτάξουν στα ίσια τον αντίπαλό τους (19-19 στο 12’, 22-22 στο 13’45’’). Ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά το προβάδισμα, χωρίς όμως και να μπορεί να ξεφύγει με το ημίχρονο να κλείνει 30-34 και τον Σχορτσιανίτη να αναλαμβάνει επιθετικά πρωτοβουλίες.
Το «τριφύλλι» με τη στήριξη και του κόσμου του που έδωσε δυναμικά το «παρών» στο γήπεδο, έφτασε στο +7 (37-44, 24’44’’), αλλά για μία ακόμη φορά έχασε τη διαφορά, η οποία έπεσε στη μικρότερη δυνατή τιμή της (43-44, 27’20’’). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καλύτερο για τον Παναθηναϊκό. Τα εύστοχα τρίποντα του Τζέισον Καπόνο, αλλά και των Γκιστ – Ούκιτς βοήθησαν ώστε να φτάσει η διαφορά αρχικά στους 10 πόντους (48-58, 34’50’’) και στη συνέχεια στο +14 (52-66, 38’27’’), πριν ο αγώνας ολοκληρωθεί με το τελικό 59-66.
Από paobc
Τα δεκάλεπτα: 12-17, 30-34, 48-52, 59-67.

Κολοσσός (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 6(1), Κουμπούρας 8(1), Χάτεν 15(1), Καλαϊτζής, Βουγιούκας 2, Καλαμπόκης 7(1), Νάντζφεϊ 9(1), Λάνγκφορντ 12.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος 5(1), Ματσιούλις 8(2), Καπόνο 17(5), Ούκιτς 8(2), Λάσμε 8, Τσαρτσαρής 4, Γκιστ 11(1), Μπανκς, Ξανθόπουλος.

* Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε από το μαχητικό Κολοσσό, όμως η εμπειρία σε συνδυασμό με τις περισσότερες λύσεις έδωσαν τη νίκη, πριν τη μάχη με την Άλμπα στο Βερολίνο, την Τετάρτη.