16/12/12

Καβάλα - Παναθηναϊκός 71-97, απολαυστικός σε ένα από τα καλύτερα φετινά του παιχνίδια!

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε κανένα απολύτως εμπόδιο κόντρα στην Καβάλα και επικράτησε με 97-71 επί της Καβάλας έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης άρχισε το παιχνίδι με τους Ξανθόπουλο, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Πάνκο και Λάσμε. Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και παρά τα λάθη τους (συνολικά 7 στην πρώτη περίοδο) κατάφερνα να επιβάλουν τον ρυθμό τους.
 Δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου βρέθηκαν μπροστά με έξι πόντους (9-15) έπειτα από τρίποντο του Μπανκς, αλλά ο Στιβ Πάνος έφερε το ματς στα ίσα. Με ένα καλάθι του Μπανκς και βολές του Τσαρτσαρή το Τριφύλλι τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 19-16.
Κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι αφού οι πράσινοι ανέβασαν στροφές και "καθάρισαν" το ματς από νωρίς. Το Τριφύλλι έκανε επί μέρους σκορ 29-11 στη δεύτερη περίοδο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Καβάλα.
 Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη μείωσαν τα λάθη τους, έφτασαν τις 13 ασίστ και κυριάρχησαν απόλυτα στον τομέα του ριμπάουντ με το εντυπωσιακό 24-5. Πρώτος σκόρερ στο ημίχρονο ήταν ο Μπράμος με 12, ενώ 9 είχε ο Μπανκς. Ο Τσαρτσαρής με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ βοήθησε σημαντικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Λάσμε είχε 6 ριμπάουντ και 4 ο Πάνκο. Ο Διαμαντίδης 3 ασίστ.
 Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό
 Ανάλογη ήταν η εικόνα του Παναθηναϊκού και στο δεύτερο μέρος. Οι πράσινοι δεν άφησαν στιγμή το πόδι από το γκάζι με τον Αργύρη Πεδουλάκη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.
 Ο "Αρτζι" ξεκούρασε ορισμένους παίκτες του με τον Ξανθόπουλο να αναλαμβάνει την οργάνωση του παιχνιδιού και οι Γιαννόπουλος και Τσαρτσαρής το σκοράρισμα. Η διαφορά παρέμενε σταθερά πάνω από τους 20 πόντους, ο Πεδουλάκης έριξε στο ματς και τον Χαραλαμπόπουλο για περίπου ένα δεκάλεπτο και κάπως έτσι οι πράσινοι έφτασαν σε μία πολύ εύκολη νίκη.

Επόμενη αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό την ερχόμενη Τετάρτη με τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 27-48, 48-78, 71-97

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:
 Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 14 (5/7δίπ., 4/5β.), Καλαμπάκης (0/1τρίπ.), Στεφανίδης 9 (1/5τρίπ., 3ασ.), Γκράντι 18 (4/9δίπ., 3/8τρίπ., 1/1β., 6ασ., 4κλ., 2λ.), Μίτροβιτς 5 (1/4δίπ., 1/3τρίπ., 2ασ.), Γκαγκαλούδης 10 (2/4δίπ., 2/5τρίπ., 0/3β., 5ασ., 3λ.), Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 13 (3/4δίπ., 7/8β.).
 Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 20 (4/4δίπ., 4/6τρίπ.), Πάνκο 10 (0/1τρίπ., 6ρ., 2ασ.), Ματσιούλις 11 (1/2τρίπ., 6ρ., 2λ.), Λάσμε 9 (6ρ., 2ασ., 2λ.), Τσαρτσαρής 14 (6/6δίπ., 2/2β., 9ρ., 4ασ., 3λ.), Διαμαντίδης 2 (0/3τρίπ., 4ασ., 4λ.), Κίτσεν, Μπανκς 12 (1/3τρίπ., 2λ.), Ξανθόπουλος 4 (0/1τρίπ., 9ασ., 2λ.), Γιαννόπουλος 13 (3/3τρίπ.), Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης 2.