15/12/12

Ακάθεκτες οι γυναίκες στο μπάσκετ, νίκη-ανάσα στο βόλεϊ γυναικών, νέα ήττα στο ανδρικό. Ξανά ήττα με έφηβους το πόλο..

Ακάθεκτοι προς τον τίτλο βαδίζουν οι κορίτσαροι της Σαμαντούρα! Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ 70-64 στη Λεωφόρο κλείνοντας τον πρώτο γύρο στην κορυφή της βαθμολογίας.
 Το σκορ μπορεί να «δείχνει» ένα κλειστό ματς, όμως οι πράσινες δεν απειλήθηκαν σοβαρά απ' τις φιλοξενούμενες, καθώς βρίσκονταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Συγκεκριμένα απ' το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μέχρι και τη λήξη του ματς ο Παναθηναϊκός δε βρέθηκε πίσω στο σκορ και με την -ακόμη μία- δυναμική συμπαράσταση των οπαδών του έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα, το 10ο στις 11 αγωνιστικές του α' γύρου, με καλύτερες παίκτριες τις Ντέλβα (πρώτη σκόρερ), Καλέντζου, Δίελα και Μαγκλάρα (ειδικά αμυντικά).

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 38-32, 56-46, 70-64.

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 12, Βλανη 3 (1), Μαγκλάρα 11, Χριστινάκη, Σλούκα 5, Δίελα 12 (2), Ντέλβα 27, Μοσχοπούλου, Θεολόγου.
 ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Σταμολάμπρου 7 (1), Αυτζή 15 (1), Σπανίδου 2, Γιαννοπούλου 11 (2), Σταυρίδου 14 (2), Ντεστρός 15.

Νίκη ανάσα για το γυναικείο βόλεϊ - νέα ήττα για τους άνδρες

Σημαντική νίκη ψυχολογία πέτυχαν τα κορίτσια στο βόλεϊ επί του Ηρακλή με 3-1 σετ. Η απίστευτη ανατροπή στο πρώτο σετ ήταν το κρίσιμο σημείο του αγώνα, καθώς με ανεβασμένη ψυχολογία ήρθε το 2-0 και τελικά το 3-1 και οι πολύ σημαντικοί βαθμοί.

Τα σετ: 27-25, 25-18, 22-25, 25-19

ΠΑΟ (Γιώργος Ρούσης): Βασιλαντωνάκη 21π. (17/36, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουνταρά 8 (6 άσσοι, 1/5, 1 μπλοκ), Ιχτιάρη 5 (1 άσσο, 0/3, 4 μπλοκ), Καβαδία 13 (4/7, 1 άσσο, 8 μπλοκ), Μαλουσάρη 7 (6/20, 1 μπλοκ, 70% υπ.), Νούσια 17 (13/31, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ.) / Μάρκου (λ. - 61% υπ.), Σωτηρίου 2 (1/4, 1 μπλοκ), Λιάγκη 1 (1 άσσος).
 ΗΡΑΚΛΗΣ (Kαλπάκης Παναγιώτης): Κωνσταντινίδου 4 (1/4, 1 άσσο, 2 μπλοκ), Λαδένη 12 (11/14, 1 άσσο, 59% υπ.), Κωνσταντινίδου 5 (2 άσσοι, 2/9, 1 μπλοκ), Κελεσίδου 5 (4/12, 1 άσσο, 22% υπ.), Στράντζαλη (11/29, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ.), Κυριακίδου 9 (8/14, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ. - 65% υπ.), Λεωνιδάκη 5 (4/9, 1 άσσο).

Δυστυχώς οι άνδρες ηττήθηκαν ξανά, αυτήν τη φορά από τον Άρη, με 3-0 σετ στη Γλυφάδα (Τα σετ: 17-25, 20-25, 20-25). Οι πράσινοι του Στέλιου Καζάζη δεν μπόρεσαν να κοντράρουν καθόλου τους Θεσσαλονικείς μένοντας στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα (ουραγός ο Μίλωνας).

* Τέλος, στο πόλο η άσχημη κατάσταση με την αποχή των αθλητών συνεχίστηκε, με τον Παναθηναϊκό να κατεβαίνει με έφηβους και να γνωρίζει την ήττα από την Ηλιούπολη με 15-3 στο ΟΑΚΑ.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 0-6, 0-2, 0-3.

Παναθηναϊκός (Φάνης Κουντουδιός): Παρασκευόπουλος, Σιδέρης, Γερακούδης 2, Χατζηστεφάνου, Βογιαζιάκος, Γκαράνης, Οικονομίδης 1, Παπαδημητρακόπουλος.
 ΓΣ Ηλιούπολης (Νίκος Καραμάνης): Εκιντζόγλου, Κοντογιώργος 5, Φαναριώτογλου, Σαρρής 1, Καζάζης 1, Κουλιεράκης 1, Αγγελίδης 1, Λάζαρης 3, Κωνσταντόπουλος, Γκαραγκούνης, Κολύβας 2, Γιάγκος, Παπαδογιάννης, Καρμάλης, Φωτόπουλος 1.