19/12/12

Παναθηναϊκός - Πανιώνιος 75-61

Ο Παναθηναϊκός δίχως να δυσκολευτεί επιβλήθηκε με 75-61 επί του Πανιώνιου με τον Λάσμε να σταματά στους 20 πόντους, τον Διαμαντίδη στους 13 και τον Τζέισον Καπόνο να κάνει το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα.
 Ο Αργύρης Πεδουλάκης άρχισε τον αγώνα με τους Ξανθόπουλο, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Πάνκο και Λάσμε, ενώ για πρώτη φορά στη σύνθεση των πράσινων ήταν και ο Τζέισον Καπόνο.
Το Τριφύλλι μπήκε δυνατά και στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα έτρεξε ένα σερί 8-0. Η απάντηση του Πανιώνιου ήταν άμεση. Τα συνεχόμενα λάθη του Τριφυλλιού επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να τρέξουν ένα σερί 11-0 (8-11, 5). Η επιθετική δυστοκία των πράσινων κράτησε τέσσερα λεπτά.
Τότε ανέλαβε δράση ο Δημήτρης Διαμαντίδης. Ο αρχηγός με επτά δικούς του πόντους και άλλους έξι του Λάσμε ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα νέο σερί 13-0 και ξέφυγε για πρώτη φορά με δέκα (21-11, 9'). Ο Γιάνκοβιτς με βολές έκοψε το σερί των πράσινων, αλλά με μία βολή του Μπάνκς και σουτ του Τσαρτσαρή με τη λήξη το Τριφύλλι τελείωσε το δεκάλεπτο με το +11 (24-13).
Το Τριφύλλι συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από τους δέκα όμως ο Πανιώνιος δεν άφηνε τους πράσινους να ξεφύγουν περισσότερο. Στο 18' ο Αργύρης Πεδουλάκης έριξε στον αγωνιστικό χώρο και τον Καπόνο.
Με ένα καλάθι του Λάσμε και ένα τρίποντο του Αμερικανού φόργουορντ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 17 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-25, 20). Στο πρώτο μέρος το Τριφύλλι έλεγξε απόλυτα τα ριμπάουντ, ο Διαμαντίδης μοίραζε τις ασίστ (6) και ο Λάσμε σκόραρε 12 πόντους.
Δεν δυσκολεύτηκε...
Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός έθεσε τις βάσεις για τη νίκη, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ, καθώς και το ρυθμό του αγώνα. Με τον Καπόνο να ευστοχεί σε λέι απ και τον Μπράμο σε τρίποντο, η διαφορά άγγιξε τους 19 πόντους (53-34), με τους γηπεδούχους να προσφέρουν και θέαμα στον κόσμο.
Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου απάντησαν με σερί 5-0 (53-39) και στο 27' ο Πεδουλάκης πέρασε τον Διαμαντίδη στον πάγκο για να πάρει μερικές ανάσες. Η είσοδος του Μπανκς στο παρκέ σε συνδυασμό με την παρουσία του Λάσμε, διατήρησε σε υψηλό βαθμό την ενέργεια των "πράσινων" που παρέμειναν σε ρόλο οδηγού.
Από την πλευρά του, ο Πανιώνιος ήταν αρκετά άστοχος σε δίποντα και τρίποντα και δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί τα πολλά λάθη στα οποία είχαν υποπέσει οι "πράσινοι" (16 τον αριθμό στο 30ό λεπτό).
Ένα σερί 8-0 στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου, από πλευράς Πανιωνίου, έκανε το σκορ 58-52 και ο κόσμος στην εξέδρα αφυπνίστηκε. Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν παρέδωσαν τα όπλα, αλλά ήταν έτοιμοι να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ο Μπανκς με 2/2 βολές κι ένα τρίποντο στην επόμενη φάση έγραψε το 63-52 στο 23.30'' και έδωσε βαθιά ανάσα στον Παναθηναϊκό.
Στο 35' η διαφορά επανήλθε στους 10 πόντους (65-55, 67-55), όμως όσο οι παίκτες του Παναθηναϊκού έκαναν με ευκολία τα λάθη, ο Πανιώνιος έμενε στο παιχνίδι. Ο Μίλμπουρν με βολές μείωσε σε 68-61, στο 1.35'' πριν το τέλος του αγώνα. Ένα κάρφωμα του Μπράμου στα 37'' πριν το τέλος του αγώνα ουσιαστικά έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες του Πανιωνίου, γράφοντας το 74-61.

Τα δεκάλεπτα:
 24-13, 42-25, 58-44, 75-61

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 8(2), Πάνκο 2, Ματσιούλις 7, Καπόνο 5(1), Λάσμε 20, Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 13(1), Μπανκς 10(1), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 3, Μοτσενίγος, Αθηναίου 8(2), Κις 3(1), Μίλμπουρν 7(1), Αθανασούλας 2, Γιάνκοβιτς 14(2), Καββαδάς, Παππάς 18(2), Ντραγκίσεβιτς 2, Μπούκερ 4.