1/12/12

Κηφισιά - Παναθηναϊκός 3-1 σετ / Τζάμπα ήττα απ' τη Χίο το πόλο

Δυστυχώς δεν είχε συνέχεια η «καθαρή» νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ την περασμένη αγωνιστική, καθώς το Τριφύλλι ηττήθηκε με 3-1 σετ εκτός έδρας από την Κηφισιά.

Οι βολεϊμπολίστες του Καζάζη εμφανίστηκαν στο παρκέ μόλις στο γ' σετ, το οποίο και κατέκτησαν, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή χάνοντας στην παράταση το τέταρτο σετ. Έτσι δεν πήραν καν βαθμό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν «καθαρό» τρίποντο και τον Παναθηναϊκό να πετάει ουσιαστικά στον κάλαθο των αχρήστων τη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ.
 Τα σετ: 25-19, 25-19, 22-25, 27-25

* Την ήττα, πρώτη στη φετινή Α1 πόλο ανδρών, γνώρισε ο Παναθηναϊκός απ' τη Χίο. Τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο ερασιτέχνης είχαν φέρει στα όριά τους τους πολίστες του Τριφυλλιού, οι οποίοι απείλησαν μέχρι και με αποχή απ' το ματς, όμως τελικά αγωνίστηκαν κανονικά μετά τη μεσοβδόμαδη συνάντηση με τον Αχιλλέα Μακρόπουλο. Αυτό ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στους πράσινους, αν και πάλεψαν σκληρά και ηττήθηκαν με γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα έχοντας παράλληλα παράπονα, δικαίως, απ' τη διαιτησία.
 Αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από τέσσερις αγωνιστικές για το Τριφύλλι, αντίθετα οι νησιώτες διατήρησαν το απόλυτο.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 2-2, 2-1, 4-4.

Οι συνθέσεις και τα γκολ των δύο ομάδων:
 Παναθηναϊκός (Φάνης Κουντουδιός): Λέντζος, Σιδέρης, Γερακούδης, Κόχειλας Ν., Κουρλιάφτης, Δερμιτζάκης Δ. 2, Παπαδόγκωνας 1, Χατζηγούλας Π., Αφρουδάκης Γ. 1, Αφρουδάκης Ζ., Κατσαούνης 3, Δερμιτζάκης Χρ. 1, Φώσκολος, Οικονομίδης, Κονταξής.

ΝΟ Χίου (Γιώργος Μπελέγρης): Καραμπέτσος, Μιράλης 3, Μιμίδης, Κατσουλάκης, Κόχειλας Ι., Θεοδωρόπουλος 2, Χατζηκυριακάκης 1, Βιτέλας, Ντούλος, Φουντούλης Γιώρ. 1, Μπεριστιάνος, Γαβαλάς Ι. 2, Μισεντζής, Δεββές, Σωτηριλανος.

* Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός έχει ακόμη ένα δύσκολο ματς, εκτός έδρας με τη Βουλιαγμένη.