1/12/12

Παναθηναϊκός - Ίκαρος/Εσπερίδες 61-50, συνεχίζει εντυπωσιακά! Νίκη ανάσα για το γυναικείο βόλεϊ με... επιστροφή Μυλωνά!

Στο πιο δύσκολο ματς -μετά βέβαια από αυτό στο Βύρωνα- έως τώρα στη σεζόν, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει ακόμη μία νίκη λυγίζοντας στη Λεωφόρο τον Ίκαρο με 61-50.

Με την Τούλα Καλέντζου να πετυχαίνει δύο καθοριστικά τρίποντα στα τελευταία λεπτά οι κορίτσαροι της Σαμαντούρα νίκησαν και τον Ίκαρο (πρώην Εσπερίδες, που λόγω χρεών δέχτηκαν οικονομική χορηγία απ' τον Ίκαρο Καλλιθέας) με 61-50 στη Λεωφόρο και φθάνοντας στο 8/9 συνεχίζουν τον καλπασμό τους προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ενώ είχε και σκληρές μονομαχίες, όμως ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας και κατέκτησε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 27-29, 45-45, 61-50.

Πολύ σημαντική νίκη ψυχολογίας πέτυχε ο Παναθηναϊκός και στην Α1 βόλεϊ γυναικών. Στο ντεμπούτο του Γιώργου Ρούσση στον πάγκο, ο οποίος αντικατέστησε τον Χουντουμάδη αλλά και με την πρώην αρχηγό Ξανθή Μυλωνά στην εξέδρα, που επέστρεψε για να σώσει την ομάδα, το Τριφύλλι νίκησε εύκολα με 3-0 σετ το ΔΑΣ Ωραιοκάστρου στο κλειστό της Κυψέλης, στην προσπάθεια που καταβάλει να ξεκολλήσει απ' τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Τα σετ: 25-14, 25-15, 25-15.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:
 Παναθηναϊκός (Γιώργος Ρούσσης): Κουντουρά 7 (4 άσοι, 2/6 επ., 1 μπλοκ), Ιχτιάρη 3 (1 άσος, 2/6 επ.), Βασιλαντωνάκη 21 (5 άσοι, 12/23 επ., 4 μπλοκ), Μαλουσάρη 11 (2 άσοι, 7/19 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ.), Νούσια 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.), Καββαδία 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Μάρκου (λ, 78% υπ.), Γεωργίου.
 ΔΑΣΩ (Ευστρατία Κοκκίνου): Χιντά 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ), Πανταζή 2 (1 άσος, 1/10 επ., 58% υπ.), Καπνιά 2 (1 άσος, 1/11 επ., 55% υπ.), Πέτροβιτς 9 (9/34 επ.), Χαλιαμπάλια 1 (1/3 επ.), Σεφεριάδου 2 (2/9 επ.), Εζηνέλη (λ, 59% υπ.), Μπαχτσεβάνη.