12/11/12

Παναθηναϊκός - Ηλυσιακός 101-49, ένα ξέσπασμα που χρειαζόταν, πριν τον τελικό της χρονιάς!

Την καλύτερη στιγμή πριν το πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς με τη Ρεάλ ξέσπασε ο Παναθηναϊκός διαλύοντας τον Ηλυσιακό 101-49 στο ΟΑΚΑ, για την 5η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ!

Σε ένα ματς που δυστυχώς δεν είχε τηλεοπτική κάλυψη και ως εκ τούτου μόνον οι λιγοστοί που βρέθηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ έχουν εικόνα, ο Παναθηναϊκός ξέσπασε στον Ηλυσιακό για τις τρεις απανωτές ήττες από Φενέρμπαχτσε, Ίκαρο Καλλιθέας και Χίμκι.

Όπως μαρτυρούν τα στατιστικά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν επαφή στο σκορ μόνο στο α' δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο +10 για το Τριφύλλι, 23-13.
 Στυ συνέχεια το επί μέρους σκορ 28-5 για τους γηπεδούχους στη β΄περίοδο ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Απ' το 51-18 του ημιχρόνου και μετά ο Παναθηναϊκός δεν έβγαλε το πόδι απ' το γκάζι μέχρι το τελικό 101-49, ενώ η διαφορά είχε φτάσει στο +53 λίγο νωρίτερα.

Η νίκη αυτή συνοδευόμενη με το μεγάλο ξέσπασμα των παικτών του Πεδουλάκη ήρθε την κατάλληλη στιγμή καθώς την Πέμπτη ο Παναθηναϊκός υποδέχεται σε τρίτο σερί ματς στο ΟΑΚΑ τη Ρεάλ Μαδρίτης, ματς που μοιάζει με πρόωρο τελικό ολόκληρης της χρονιάς, αφού σε ενδεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα η πρόκριση στο Top-16 θα τεθεί εν αμφιβόλω.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 51-18, 78-29, 101-49
 Οι πόντοι των δύο ομάδων:
 Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 10, Μπράμος 7, Πάνκο 13, Ματσιούλις 8, Ούκιτς 8, Λάσμε 14, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10, Κίτσεν 9, Ξανθόπουλος 5, Γιαννόπουλος 8, Σκορδίλης 9.
 Ηλυσιακός (Παπανικολάου): Καυκής 13, Αράπης, Χάμπτον 11, Αποστολίδης 6, Χατζής, Σπανός, Δορκοφίκης 9, Αντωνάκης 5, Μπέμπης, Σκοτ 3, Τζόουνς 1, Παραγιός 1.