20/1/12

Εμπόριο Αρμάνι - Παναθηναϊκός 57-78, ισοπεδωτικός στην πρεμιέρα του Top-16 μέσα στο Μιλάνο!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο Top16 με τον ιδανικό τρόπο. Πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή εμφάνιση απέναντι στην Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία και επιβλήθηκε 78-57.
 Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Ιταλούς. Βρήκαν λύσεις στο παρκέ επιθετικά, μπήκαν δυνατά στην άμυνα οδηγώντας σε λάθη τους γηπεδούχους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και προηγήθηκαν από τα πρώτα λεπτά. Το 0-5, έγινε 6-16 (5’) και ο Παναθηναϊκός δεν ξανακοίταξε πίσω. Κυριάρχησε τόσο στην περιφέρεια και στη ρακέτα με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 10-24. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να επιστρέψουν, αλλά το «τριφύλλι» είχε τον πρώτο λόγο, φτάνοντας στο ημίχρονο στο +20 (23-43).
 Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε τους παίκτες του να συνεχίσουν να παίζουν σε υψηλό ρυθμό, καταφέρνοντας να φτάσει και σε αρκετά εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις εκείνες που θα της επέτρεπαν να επιστρέψει στον αγώνα. Δεν το επέτρεψε και ο Παναθηναϊκός με την απόδοσή του. Η τρίτη περίοδος έκλεισε 33-58, με τον Κώστα Τσαρτσαρή στην τέταρτη περίοδο να οδηγεί στο +28 (43-71, 36’10’’) και τον αγώνα να κλείνει με το τελικό 57-78.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 23-43, 33-58, 57-78

Εμπόριο Αρμάνι (Σκαριόλο): Τζιακέτι 4, Μαντσινέλι 3, Φώτσης 10, Κουκ 6, Νίκολας 5, Ρόκα 8, Φιλόι 6, Μπουρούσης 6, Μέλι 2, Τζεντίλε 7, Ραντόσεβιτς.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4 (7ρ), Περπέρογλου 6, Μπατίστ 10, Λόγκαν 12, Σάτο 11 (6ρ), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 5 (4 α), Βουγιούκας 8, Καλάθης 5, Σμιθ 4, Καϊμακόγλου 4 (4 α), Γιασικεβίτσιους 6.