21/1/12

Παναθηναϊκός - ΚΑΟΔ 101-72, νέο σόου από τους πρωταθλητές! Με νίκη συνέχισαν και οι γυναίκες, 55-43 τη ΦΕΑ

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του ΚΑΟΔ 102-72 στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ, προσφέροντας ουσία, αλλά και θέαμα.
 Τα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν ήταν αυτά που θα ήθελαν ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς και οι παίκτες του. Εκτός ρυθμού, βρέθηκαν στα μισά της πρώτης περιόδου πίσω στο σκορ (9-12, 5’). Ήταν το σημείο στο οποίο αντέδρασαν οι «πράσινοι» δυναμικά, καταφέρνοντας να πάρουν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Με ένα επιμέρους 13-2, έφτασαν στο 22-14 (9’), πριν φτάσει στο +10 (27-17) με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.
 Η άμυνα του «τριφυλλιού» είχε ήδη βελτιωθεί, η πίεση ήταν μεγαλύτερη, οι πρώτες αλλαγές έφεραν αποτέλεσμα, ο ρυθμός άνοιξε και το αποτέλεσμα ήταν ο Παναθηναϊκός να φτάσει ως το +16 (49-33, 19’20’’) από τον Κώστα Τσαρτσαρή. Η ίδια αυτή εικόνα διατηρήθηκε και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ντέιβιντ Λόγκαν και ο Στράτος Περπέρογλου ήταν οι επιθετικές αιχμές στην αντεπίθεση διαρκείας των πρωταθλητών Ευρώπης, οι οποίοι έφτασαν στο +20 (66-46, 25’20’’). Ένα φάουλ σε σουτ τριών πόντων και μία τεχνική ποινή που χρέωσαν οι διαιτητές στον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, βοήθησαν τον ΚΑΟΔ να πλησιάσει και πάλι (66-57, 28’).
 Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν αυτή την απόσταση στα ίδια επίπεδα. Ο Παναθηναϊκός δεν το επέτρεψε. Ακόμη πιο αποφασισμένοι οι παίκτες και με τον Ομπράντοβιτς να επιστρατεύει τον ξεκούραστο Ρομέιν Σάτο για πρώτη φορά, ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα με τον Γιασικεβίτσιους με σουτ τριών πόντων να οδηγεί στο +22 (85-63, 33’47’’) και τον Άλεκς Μάριτς στο +25 (88-63, 34’20’’). Τη συνέχεια έγραψε ο Νικ Καλάθης (90-63, 35’48’’), ο Κώστας Τσαρτσαρής διαμόρφωσε την.. κατοστάρα (101-72, 39’50’’), με τη νίκη να σφραγίζεται με το τελικό 101-72.

* Ο Δημήτρης Διαμαντίδης έμεινε εκτός δωδεκάδας με ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο, περισσότερο για προληπτικούς λόγους.

Από paobc

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 24-22, 19-18, 31-15

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 12(5/7 διπ., 3 τάπες), Περπέρογλου 5(1/3 τριπ., 4 ασίστ), Μπατίστ 4(5 ασίστ), Λόγκαν 21 (8/10 διπ., 1/4 τριπ., 3 ασίστ), Σάτο 5, Τσαρτσαρής 12(2), Βουγιούκας 4, Καλάθης 16 (6/6 διπ., 1/2 τριπ., 6 ασίστ), Κυρίτσης 2, Σμιθ 11(2), Καϊμακόγλου 2, Γιασικεβίτσιους 7.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ, Χαραλαμπίδης 19(5/8 τριπ., 12 ασίστ), Αθηναίου 12(2), Ιωακειμίδης, Μισέλ 22(8/11 διπ., 14 ριμπ.), Χουμας, Κιτσούλης 1, Τσέρανιτς 3, Ζάρας, Μπάβσιτς 16(1), Κακαρούσης, Μπενας.

* Παναθηναϊκός - ΦΕΑ 55-43

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινες πήραν τη νίκη με 55-43 κόντρα στη ΦΕΑ και συνεχίζουν τη μάχη για την τετράδα.

Σε ένα παιχνίδι που είχε δύο πρόσωπα οι πράσινες πήραν τη νίκη που τους κρατά κοντά στη μάχη της τετράδας.
 Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 55-43 επί της ΦΕΑ στο κλειστό της Λεωφόρου έχοντας την συμπαράσταση περισσότερων από 1000 φίλων τους. Το Τριφύλλι ήταν πολύ καλό στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε δίκαια τη νίκη. Πολύ καλή απόδοση είχαν όλες οι πράσινες.

Το ματς: Ένα παιχνίδι με εντελώς δύο διαφορετικά πρόσωπα ήταν αυτό στο κλειστό της Λεωφόρου. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν πολύ κακές.
 Χαρακτηριστικά είναι τα στατιστικά των δύο ομάδων που στο ημίχρονο είχαν 0/15 τρίποντα. Το Τριφύλλι μπορεί να ήταν καλό αμυντικά όμως στην επίθεση δεν μπορούσε να βρει λύσεις, ενώ την ίδια ώρα η ΦΕΑ δεν μπορούσε να σκοράρει.
 Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε ένας άλλος Παναθηναϊκός. Με πλουραλισμό στην επίθεση οι παίκτριες της Σαμαντούρα επέβαλαν τον ρυθμό τους και έτσι έφτασαν στην τελική νίκη. Όλες οι πράσινες είχαν πολύ καλή απόδοση ειδικά στην άμυνα, ενώ λύσεις στην επίθεση πέρα της Ντέλβα έδωσαν και οι Χαβαλέ και Βλάνη.
 Στην αντίπερα όχθη από την ΦΕΑ οι καλύτερες ήταν η πρώην αρχηγός του Παναθηναϊκού, Νένα Νικολαΐδου και Κατερίνα Δελή που προσπάθησαν, αλλά δεν έφτανε αυτό.

Τι κρατάμε:
 Δίχως αμφιβολία η εικόνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετική. Οι πράσινες είχαν μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση, ενώ στην άμυνα περιόρισαν σημαντικά την Σταμάτη που είναι το μεγάλο επιθετικό όπλο της ΦΕΑ. Σίγουρα με τέτοιες εμφανίσεις το Τριφύλλι μπορεί να μπει στην τετράδα.