15/12/11

Μαρκόπουλο - Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Το Τριφύλλι, μετά την ήττα από την ΑΕΚ και μετά το πρώτο χαμένο σετ κατάφερε και πήρε τη νίκη στα Μεσόγεια παίζοντας παθιασμένα. Εξαιρετική ατμόσφαιρα από περίπου 150 φίλους των πρασίνων.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης κατάφερε και πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη με 3-1 σετ επί του Μαρκόπουλου.
Οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη, αλλά στο τέλος οι πράσινες ήταν αυτές που κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Επιθετικά η Γιουράνι έδωσε πάρα πολλές λύσεις, ενώ στην άμυνα η Μυλωνά ήταν εκείνη που κράτησε την υποδοχή στα δύσκολα. Εξαιρετική ατμόσφαιρα δημιούργησαν περίπου 150 φίλοι του Τριφυλλιού.
Το ματς
Οι πράσινες στο πρώτο σετ ήταν σε άλλο γήπεδο. Με πολλά λάθη κυρίως στην άμυνα και με την Φερέιρα εκτός παιχνιδιού ήταν εύκολο για το Μαρκόπουλο να πάρει το πρώτο σετ.
Κάπου εκεί όμως μίλησε το μέταλλο που έχει αυτή η ομάδα. Οι πράσινες παρουσίασαν διαφορετικό πρόσωπο και με τη Νιέβα να ανεβαίνει στην υποδοχή, την Γιουράνι στην επίθεση και την Μυλωνά να σκουπίζει έφτασε στο να προηγείται με 24-21. Κάπου εκεί όμως το Τριφύλλι έπαθε ένα μπλακ άουτ. Το Μαρκόπουλο έκανε ένα σερί 4-0 και έφτασε να είναι μπροστά στο σκορ με 25-24. Ο Παναθηναϊκό αντέδρασε και με έναν πόντο της Καρπουζά πήρε το σετ και έκανε το 1-1.
Στη συνέχεια οι πράσινες έπαιζαν με άλλη ψυχολογία και παρά τα λάθη που έκαναν πήραν τη νίκη βγάζοντας ψυχή μέσα στον αγωνιστικό χώρο.
Που κρίθηκε
Το κλειδί του παιχνιδιού ήταν το δεύτερο σετ. Οι πράσινες παρά την κακή τους εμφάνιση στο πρώτο ανέτρεψαν τα δεδομένα και έφεραν το ματς στα μέτρα τους. Αν το Μαρκόπουλο όμως είχε ολοκληρώσει την ανατροπή και είχε πάρει εκείνο το δεύτερο σετ τότε πολύ δύσκολα το Τριφύλλι θα κατάφερνε να πάρει τη νίκη, έχοντας και στην πλάτη του το 3-0 από την ΑΕΚ.

Τα σετ: 25-17, 25-27, 20-25, 22-25

Οι πόντοι και τα στιατιστικά των δύο ομάδων:

Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης): Κόστα 20 (2 άσοι, 16/40 επ., 2 μπλοκ), Μελέντεζ 1 (1/3 επ.), Τσαπράλη 4 (4/10 επ.), Τσίμα 14 (1 άσος, 12/32 επ., 48% υπ., 1 μπλοκ), Λαμπρινίδου 13 (1 άσος, 7/12 επ., 5 μπλοκ), Πέτο 14 (3 άσοι, 10/35 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Κονόμη (λ, 67% υπ.), Γεωργιάδου 3 (1 άσος, 2/2 επ.)

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 12 (1 άσος, 8/36 επ., 57% υπ., 3 μπλοκ), Νιέβα 6 (1 άσος, 3/14 επ., 66% υπ., 2 μπλοκ), Γιουράνι 19 (1 άσος, 16/40 επ., 2 μπλοκ), Χατζηνικολάου 10 (1 άσος, 7/16 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 6 (1 άσος, 4/11 επ., 1 μπλοκ), Φερέιρα 4 (1 άσος, 3/8 επ.), Μυλωνά (λ, 60% υπ.), Χριστοδούλου 1 (1/6 επ.), Κουτσιβίτη