26/11/10

Παναθηναϊκός-Βαλένθια 69-73, του χάλασε το πάρτι..

Το 500ο ευρωπαϊκό παιχνίδι του Παναθηναϊκού δεν έμελε να συνοδευτεί με νίκη, καθώς η Βαλένθια «άλωσε» το ΟΑΚΑ με 73-69.

Οι Ισπανοί πίκραναν τους 7.000 φίλους του «τριφυλλιού» που ανηφόρησαν στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων με σκοπό να γιορτάσουν το επετειακού χαρακτήρα παιχνίδι της ομάδας τους.
 Με την δεύτερη ήττα τους σε έξι ματς στην Ευρωλίγκα, οι «πράσινοι» μπήκαν σε… περιπέτειες σχετικά με την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου.
 Ντε Κολό (14 π.), Σαβάνοβιτς (12 π.) και Κουκ (8 π.-9 ασ.) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ενώ για ον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Ρομέιν Σάτο (19 π.).

H εξέλιξη του ματς...
 Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να ξεφύγουν στο σκορ και να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη από νωρίς, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν ήταν δυνατόν να συμβεί ελέω της καλής παρουσίας των Ισπανών στο παρκέ του ΟΑΚΑ.
 Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 22-22, ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους «πράσινους» προηγούμενους με 39-37. Όπως αντιλαμβάνεστε αυτή δεν ήταν διαφορά ικανή να τους κάνει να αισθανθούν ήσυχοι εν όψει της επανάληψης.
 Με ηγέτη τον Ρομέιν Σάτο πάντως, κατάφεραν να προηγηθούν με 48-43 στα μέσα της τρίτης περιόδου και με 57-48 με το φινάλε του. Το +8 θα μπορούσε να αποτελέσει ένα καλό «μαξιλαράκι» για τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Έλα, όμως, που οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να «παραδώσουν» τα «όπλα». Με σερί 7-0 μείωσαν σε 57-55 στο 32’ και έκαναν ξανά το παιχνίδι ντέρμπι, ενώ στο 38’ προσπέρασαν με 61-62.
 Με τρίποντο του Φώτση έγινε το 64-62, αλλά ο Ντε Κολό με τέσσερις προσωπικούς δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα με 64-66 στην ομάδα του 41 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.
Ακολούθως, ο  Νίκολας αστόχησε σε τρίποντο και ο Σαβάνοβιτς έφυγε στον αιφνιδιασμό και έκανε το 64-68 καθώς παρότι η μπάλα του έφυγε από το χέρι κατέληξε στο καλάθι. Ο Διαμαντίδης κράτησε «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό με τρίποντο στα 22 δευτερόλεπτα, μειώνοντας σε 67-68, αλλά ο Κουκ ήταν ψύχραιμος και έκανε με 2/2 βολές το 67-70. Ο Μπατίστ απάντησε με 2/2 δικές του και ο Κουκ αστόχησε σε μία. Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων έγινε λάθος και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Το τελικό 69-73 διαμόρφωσε με βολές ο Ντε Κολό…

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-37, 57-48, 69-73

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέποτς, Περπέρογλου 11 (1), Μπατίστ 9, Φώτσης 4, Σάτο 19 (1), Νίκολας 3 (1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 10 (2), Βουγιούκας 4, Καλάθης 5, Καϊμακόγλου.

Βαλένθια (Πέσιτς): Κουκ 8, Ρίτσαρντσον 7 (1), Κλαβέρ 12 (2), Σιμεόν, Λίστσουκ 9, Μαρτίνεθ 7 (1), Πιετρούς 2, Σαβάνοβιτς 12 (2), Ντε Κολό 14 (1), Γιαβτόκας 2.

Από gazzetta.gr.

* Απρόσμενη εντός έδρας ήττα, η οποία βέβαια λογικά δεν πρόκειται να στοιχίσει σε μεγάλο βαθμό.
 Το παιχνίδι χάθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου και ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικά άστοχος. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι πετύχαμε μόλις 4 πόντους (οι 2 με βολές) στα πρώτα 6 λεπτά του δ' δεκαλέπτου! Αυτό πάντως και με δεδομένο ότι η στρατηγική παίζει μεγάλο ρόλο στο σημερινό αθλητισμό, με βάζει σε σκέψεις σχετικά με την περίπτωση ο Ομπράντοβιτς να έχασε το ματς, με σκοπό να τερματίσει 2ος στον όμιλο και να αποφύγει την πιθανότητα του να πέσει πάνω στη Μπαρτσελόνα στην επόμενη φάση!

* Για το πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Κυριακή το Μαρούσι.