17/3/10

Παναθηναϊκός - Καβάλα 81-63

Ο Παναθηναϊκός για την 20η αγωνιστική της Α1 ανδρών, παίζοντας απλά ανεκτό μπάσκετ και... φορτσάροντας στο τελευταίο δεκάλεπτο κέρδισε στο ΟΑΚΑ μία μαχητική Καβάλα με 81-63. Εντάξει, μετά τις νίκες επί του Ολυμπιακού -κυρίως- στο ΟΑΚΑ και επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά εξασφάλισε την πρωτιά της κανονικής περιόδου, με τις τελευταίες 7 αγωνιστικές και απέναντι σε εύκολους αντιπάλους, το μόνο ενδιαφέρον για τον Ομπράντοβιτς και τους παίχτες του να περιορίζεται στην διεκδίκηση του ρεκόρ της μίας μόλις ήττας στην κανονική περίοδο!

Το πολύ χαλαρό ξεκίνημα των πρωταθλητών, αλλά και το "περίεργο" αρχικό σχήμα με Καλάθη, Τέπιτς  εκμεταλλεύτηκε η Καβάλα, η οποία έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 13-24! Η εικόνα άλλαξε ελαφρώς στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με ένα εντυπωσιακό 11-0 σερί, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι, αλλά η Καβάλα ξέφυγε και πάλι για το +4 του ημιχρόνου (38-42).

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο γ' δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πήρε μποστά και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Νίκολας και Διαμαντίδη πήρε διψήφια διαφορά, 60-50 με τη λήξη του 30λεπτου!
 Παρόλα αυτά, με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου η Καβάλα με ένα εκπληκτικό 0-9, μείωσε στον πόντο, 60-59! Τότε όμως ήταν η σειρά των Γιασισκεβίτσιους και Φώτση να απαντήσουν στα τρίποντα των φιλοξενουμένων και να φέρουν και πάλι τους πράσινους σε θέση ισχύος, με τη διαφορά να φεύγει και πάλι πάνω απ' τους 10 πόντους και να αυξάνεται μέχρι και το τελικό 81-63.

Νίκη λοιπόν, με λίγο άγχος και λίγη... αγγαρεία για τον Παναθηναϊκό και πλέον μένουν άλλες 6 αγωνιστικές για να σφραγιστεί και τυπικά η πρωτιά, κυρίως όμως να δούμε αν τελικά θα φτάσουμε στο 25-1!

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 38-42, 60-50, 81-63.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Βεργίνης, Τέπιτς 3 (1), Περπέρογλου 6, Μπατίστ 18, Φώτσης 3 (1), Γιασικεβίτσιους 11 (3), Νίκολας 15 (5), Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 11 (3), Πέκοβιτς 7, Καλάθης 6.

Καβάλα (Αλεξανδρής): Νίκου, Σούντοφ 21 (5), Στεφανίδης 2, Αγγελόπουλος 2, Κόλινς 8, Ηλιάδης 3, Παλάσιο 16 (3), Ραϊτσεβιτς 5, Κυρίτσης 6, Τσέρανιτς, Γκούστας.

* Μετά από ακριβώς 2 μήνες έκανε την επανεμφάνισή του στα παρκέ ο Κώστας Τσαρτσαρής! Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού μπήκε στο ματς στα μιασά του δευτέρου δεκαλέπτου.