3/2/10

Εύκολη πρόκριση για τον Παναθηναϊκό στο final four του κυπέλλου στο βόλεϊ των ανδρών!

Πολύ εύκολα πέρασε ο Παναθηναϊκός από την Καλαμαριά, όπου για τους "8" του κυπέλλου, επικράτησε του τοπικού Απόλλωνα με 3-0 σετ και έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε μία θέση στο final four της διοργάνωσης. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη και φάνηκε ξεκάθαρα στο τάραφλεξ της Καλαμαριάς, αν και οι πράσινοι παραλίγο να... αυτοκτονήσουν στο 2ο σετ.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα το Τριφύλλι και προηγήθηκε με 0-1 κατακτώντας το πρώτο σετ με 17-25. Στο δεύτερο πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα 2-8 και στη συνέχεια 7-14, ωστόσο κάπου εκεί ένα μπλακ άουτ των παικτών του Καζάζη έφερε το ματς τούμπα! Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν αρχικά σε 14-14, για να προσπεράσουν στη συνέχεια και να φτάσουν μέχρι και το 22-21. Ο Παναθηναϊκός συνήλθε και προηγήθηκε και πάλι με 22-23 για να πάρει τελικά και το 2ο σετ με 24-26.
 Έχοντας πάρει το μάθημά τους -που ευτυχώς δεν έγινε πάθημα- απ' το 2ο σετ, οι πράσινοι μπήκαν αποφασιμένοι στο 3ο για να τελειώσουν το ματς και την πρόκριση. Κάτι που φυσικά έγινε πολύ εύκολα, όπως μαρτυράει το 17-25.

Δια περιπάτου λοιπόν στους "4" του κυπέλλου ο Παναθηναϊκός που πλέον περιμένει τους υπόλοιπους αγώνες αλλά και την κλήρωση για να μάθει τον αντίπαλό του.

Τα σετ: 17-25, 24-26, 17-25.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των ομάδων:
 ΑΠ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Περσιανλής): Ζομπό Λεμπέ 10, Κυριακίδης 1, Ντόβιν 9, Κοντογιάννης 1, Γουίλκοξ 2, Τέσιτς 7, Βλασακίδης λ. 58%, Παπαϊακώβου 4, Νικηφορίδης 3, Αρχοντίδης 1, Παπαδημητρίου 1, Δημητριάδης 1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6, Ζαγκούμνι 2, Αγκάμεζ 15, Σαμικά 12, Σμαραγδής 6, Πανταλέων 5, Παπαδημητρίου λ. 60%, Ψάρρας, Χατζηαντωνίου.

* Πλέον ο Παναθηναϊκός στρέφει την προσοχή του στο πρωτάθλημα και το δύσκολο παιχνίδι που ακολουθεί με τον Ηρακλή το Σάββατο στη Γλυφάδα.