31/1/10

Πολύ μεγάλο διπλό στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου για τις γυναίκες στο μπάσκετ!

Σπουδαίο διπλό σημείωσε στη Νέα Σμύρνη ο Παναθηναϊκός για την 15η αγωνιστική στην Α1 μπάσκετ των γυναικών. Οι πράσινες, μετά την εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στον Αθηναϊκό την περασμένη Κυριακή στη Λεωφόρο, έκαναν και πάλι μεγάλο παιχνίδι, επικρατώντας εκτός έδρας του Πανιωνίου με 79-77. Σούπερ εμφάνιση από την Λίντσεϊ Γουίλσον, που σημείωσε 27 πόντους με 5 τρίποντα! Μία εξαιρετική επίδοση για την Αμερικανίδα, που σίγουρα πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση με τη φανέλα του Τριφυλλιού, ενώ πρέπει να έκανε και ένα απ' τα μεγαλύτερα ματς της καριέρας της.
 Εξαιρετικό παιχνίδι και από την Γιασμίνα Ίλιτς, που πέτυχε 22 πόντους με 4 τρίποντα!

Απ' την αρχή του παιχνιδού, τα κορίτσια του Γιάννη Γερεουδάκη έδειξαν πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη. Με ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 16-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχες με αντεπίθεση διαρκείας προσπέρασαν στο σκορ και μάλιστα πήραν διαφορά 10 πόντων, με 39-29. Ωστόσο, με ένα εκπληκτικό, υπέρ τους επιμέρους σκορ 15-4, οι πράσινες προσπέρασαν, κλείνοντας προηγούμενες το ημίχρονο με 43-44.
 Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καλύτερο για τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να είναι εύστοχες στα σουτ τριών πόντων που επιχειρούσαν και έφτασαν την υπέρ τους διαφορά στη μέγιστη τιμή της, των 14 πόντων, 52-66.
 Με ένα γρήγορο 11-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχες μείωσαν στους τρεις, 63-66. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε γρήγορα και προηγήθηκε με επτά πόντους, 69-77 και να κλειδώσει ουσιαστικά το ματς. Ο Πανιώνιος όμως δεν τα παράτησε, έκανε ένα νέο επιμέρους σκορ 8-2 για το 77-79, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 43-44, 52-66, 77-79.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των ομάδων:

Πανιώνιος (Καλογερόπουλος): Κοχ 19 (1), Σταυρακάκη 8 (2), Μπάτλερ 21, Γκοτζή 4, Τιέρνι 15 (3), Σπανού 6, Γιαννακοπούλου 4, Καβάσιλα, Δανούση, Βλάχου.

Παναθηναϊκός (Γερεουδάκης): Γουίλσον 27 (5), Χαλιβελάκη 8, Νικολαϊδου 8, Ζικυρίδου 6, Μεντιόλα 2, Ίλιτς 22 (4), Ξάνθου 6, Πανταζή.

* Επόμενο ματς για το Τριφύλλι, με τον Ολυμπιακό Βόλου στη Λεωφόρο.