12/12/09

Εύκολο διπλό οι άνδρες, πρώτη απώλεια βαθμών για τα κορίτσια στο βόλεϊ

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με νίκες και στο βόλεϊ. Οι άνδρες πέρασαν απ' τη Λαμία και το Χαλκιοπούλειο κερδίζοντας πολύ εύκολα τη γηπεδούχο ομάδα με 3-0 σετ, αφήνοντας πίσω την ήττα απ' την Φριντρισχάφεν για το Τσάμπιονς Λιγκ, και παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, διατηρώντας τη διαφορά απ' τον δεύτερο Ολυμπιακό.
 19 πόντους σημείωσε ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ επιστρέφοντας στις γνωστές καλές του εμφανίσεις.

Τα σετ: 21-25, 18-25, 16-25.

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2, Κόμελ 6 (6/14 επ., 69% υπ. - 63% άριστες), Ρόλιτς 2 (2/6 επ., 29% υπ. - 14% άριστες), Πελεκούδας 3 (2/2 επ.), Τόπελ 8 (6/24 επ., 2 άσοι), Σφενδυλάκης 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 73% υπ. - 58% άριστες, Σέφτικ 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 1.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Λάππας 8 (8/19 επ., 61% υπ. - 39% άριστες), Ζαγκούμνι 1, Αγκάμεζ 19 (15/26 επ., 3 άσοι), Σαμικά 14 (7/14 επ., 4 μπλοκ, 3 άσοι), Σμαραγδής 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Πανταλέων 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 50% υπ. - 50% άριστες, Μηνούδης, Ντονάς, Χριστοφιδέλης, Ψάρρας.

*  Ακολουθούν δύο πολύ δύσκολα ματς, με την Πιατσέντσα στην Ιταλία για το Τσάμπιονς Λιγκ την Τρίτη και με την ΕΑΠ στη Γλυφάδα για την Α1 την Παρασκευή.
* Αυτή ήταν η 6η εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα για τον Παναθηναϊκό σε 6 ματς, τη στιγμή που σε 4 εντός έδρας έχει 2 νίκες 2 ήττες!

Τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου πέρασαν απ' τη Λάρισα, κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 3-2 σετ αφήνοντας όμως έτσι τους πρώτους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα, μετά από 8 συνεχόμενες νίκες με το απόλυτο των σετ.
Μάλιστα, η Λάρισα προηγήθηκε με 2-1 σετ, αλλά οι πρωταθλήτριες αντέδρασαν και τουλάχιστον έφτασαν στη νίκη. Ο Παναθηναϊκός πάντως απ' την αρχή του 2ου σετ έχασε την αρχηγό του, Ρούξι Ντουμιτρέσκου η οποία αισθάνθηκε αδιαθεσία, λιποθύμησε και μεταφέρθηκε στο κοντινό νοσοκομείο (ακριβώς δίπλα στο γήπεδο) για εξετάσεις.

Τα σετ: 25-21, 16-25, 25-21, 13-25, 10-15.

* Την Τρίτη με το Μαρκόπουλο στη Γλυφάδα πέφτει η αυλαία για τον πρώτο γύρο.

* Εν τω μεταξύ η κλήρωση που πραγματοποιήθηκε χθες Παρασκευή για το Τσάλεντζ Καπ, έφερε στον δρόμο του Παναθηναϊκού τον Ολυμπιακό για τη φάση των "32". Μάλιστα εάν οι πράσινες τα καταφέρουν στον εμφύλιο, ο δρόμος είναι ανοιχτός για να φτάσουν και φέτος στο final four!