6/12/09

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 83-78. Ωραίο ματς στο ΟΑΚΑ!

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πάρα πολύ αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 83-78 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1.
 Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε ανέλπιστα ανταγωνιστικός απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης και από την αρχή του αγώνα οι Θεσσαλονικείς κρατούσαν το προβάδισμα στο σκορ με εξαίρεση το προβάδισμα που πήραν οι γηπεδούχοι με ένα σερί που προήλθε από τρίποντα των Διαμαντίδη, Περπέρογλου (14-5). Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν πολύ γρήγορα και με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων προσπέρασαν ξανά στο σκορ και διατήρησαν την πρωτοπορία για μεγάλο χρονικό διάτημα.
Το ημίχρονο έκλεισε στο -6 για τον Παναθηναϊκό (37-43). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Ομπράντοβιτς με πολύ βελτιωμένα ποσοστά στην επίθεση αλλά και με σφιχτή άμυνα, με επιμέρους
σκορ δεκαλέπτου 25-14 έκλεισαν το 30λεπτο προηγούμενοι με 62-57. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πήρε διψήφια διαφορά αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και μάλιστα 3΄ πριν τη λήξη να προηγηθεί με 2 πόντους (72-74). Ο Σπανούλης με 5 αναπάντητους πόντους έδωσε ανάσα στην ομάδα του (77-74), για να φτάσουμε με ψυχραιμία στο τελικό 83-78 για μία αγχωτική αλλά πολύτιμη νίκη.
Πρώτος σκόρερ ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37-43, 62-57, 83-78.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Σπανούλης 11, Περπέρογλου 5, Μπατίστ 10, Φώτσης 7, Νίκολας 6, Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 22, Πέκοβιτς 11, Γιασικεβίτσιους 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μονρόε 20, Καυκής, Γκρέγκορι 21, Ταπούτος 8, Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 9, Ντρόμπνιακ, Γκετσέφσκι 9, Χέλιγουελ 2, Δεμερτζής 9.

* Επόμενο ματς με την Κίμκι στη Ρωσία, την Τετάρτη (09/12) για την Ευρωλίγκα.