2/6/08

Στο ΟΑΚΑ θα το σηκώσουμε Παναθηναϊκέ!

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να επαναλάβει τον θρίαμβο του 1999 και να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα μέσα στο ΣΕΦ. Σε έναν πολύ δυνατό τέταρτο τελικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 59-57 του Παναθηναϊκού και ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ενθουσιωδώς τον αγώνα και προηγήθηκαν 8-3 στα 2' 21''. Σε εκείνο το σημείο οι... επιστήμονες έκαναν το θαύμα τους για μία ακόμη φορά. Η ρίψη κροτίδας στον "πράσινο" πάγκο και ο τραυματισμός διαιτητή από μπουκάλι ήταν οι αιτίες διακοπής του αγώνα για περίπου 45 λεπτά! Πάντως η μεγάλη διακοπή δεν επηρέασε τις ομάδες, αφού με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και μετά. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10(17-7) για να μειώσει ο Παναθηναϊκός με τον Διαμαντίδη στους 2 και τελικά το δεκάλεπτο να λήξει με τους "ερυθρόλευκους" στο +5(22-17). Το παιχνίδι του Παναθηναϊκού ήταν για μία κόμη φορά τα τρίποντα, ως προσπάθεια απάντησης στην "κόκκινη" άμυνα ζώνης. Όμως τα ποσοστά τω πράσινων ήταν χαμηλά και πολλά σουτ τριών πόντων άστοχα. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά μια διαφορά που έφτασε τους 11 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου(38-27). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γιαννάκης εξακολουθούσε να παίζει ζώνη και ο Ομπράντοβιτς να μην παίζει με τους ψηλούς κοντά στο καλάθι. Οι πρωταθλητές εξακολουθούσαν να αστοχούν σε μακρινά σουτ αλλά να μένουν κοντά στο σκορ κυρίως χάρη στο Σπανούλη, ο οποίος κέρδιζε φάουλ και ευστοχούσε στις βολές. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 46-38 και ο Ομπράντοβιτς έδωσε εντολή στον Γιασισκεβίτσιους να πάρει την ομάδα στην πλάτη του στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Λιθουανός με εύστοχα σουτ 2 αλλά και 3 πόντων μείωσε για την ομάδα στους 5(50-45) 7' πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε ολοένα και καλύτερη άμυνα και ανάγκαζε τον ΟΣΦΠ να κάνει λάθη. Ο Λιθουανός σταρ "χτύπησε" ξανά και με τρίποντο μείωσε στους 3(52-49). Μάλιστα οι "πράσινοι" κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να προηγηθούν 2 λεπτά πριν το τέλος με 55-57(5 σερί πόντους του Διαμαντίδη). Ο Πρίντεζης(καλύτερος παίχτης των γηπεδούχων) ισοφάρισε 57-57 με βολές. Ο Μπουρούσης στη συνέχεια με 1/2 βολές έκανε το 58-57(31' πριν το φινάλε). Ο Ομπράντοβιτς ζήτησε μία "γεμάτη" επίθεση, με τον Γιασισκεβίτσιους ή το Διαμαντίδη να αναλαμβάνουν το σουτ. Τελικά δε συνέβη αυτό καθώς οι δυο τους άλλαξαν πολλές φορές τη μπάλα η οποία κατέληξε στα χέρια του Σπανούλη. Ο καλύτερος έως τότε παίχτης για τον Παναθηναϊκό αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε και ο Γκριρ κέρδισε φάουλ στα 6''. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε μία βολή κάνοντας το 59-57. Ο Διαμαντίδης πήρε την μπάλα, διέσχισε το γήπεδο και σούταρε από τα επτάμισι μέτρα δίχως ωστόσο να βρει στόχο. Με την κόρνα της λήξης εκατοντάδες κροτίδες και αντικείμενα έπεσαν στο παρκέ με αποτέλεσμα οι παίχτες των δύο ομάδων να μην μπορούν να πάνε στα αποδυτήρια.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-27, 46-38, 59-57

Οι συνθέσεις:
ΟΣΦΠ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 4, Γουντς 8 (1), Πρίντεζης 21 (7/8 δίποντα), Τεόντοσιτς 3, Μπουρούσης 6 (13ρ.), Τσακαλίδης 4, Γκριρ 4, Βασιλόπουλος 5 (1), Σχορτσανίτης 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 3 (1), Περπέρογλου, Σπανούλης 17 (2), Γιασικεβίτσιους 13 (3), Μπατίστ 2, Ζίζιτς, Χατζηβρέττας 3 (1), Ντικούδης, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 14 (3/13 3π., 4 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Ουίνστον 2, Τομάσεβιτς 3

* Τετάρτη 21:00 ο 5ος και τελευταίος τελικός. Όλοι στο ΟΑΚΑ να πανηγυρίσουμε ακόμη ένα πρωτάθλημα.

* 5ο ματς θα παίξουν και για την Ευρωλίγκα Μαρούσι και Πανιώνιος στο Ελληνικό μετά τη νίκη του Πανιωνίου μέσα το Μαρούσι με 96-84 και την ισοφάριση σε 2-2.

* Τα κατάφερε η Εθνική ομάδα στο βόλεϊ των ανδρών και πήρε την πρόκριση για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2009 στην Τουρκία.

Τελική βαθμολογία(6 αγώνες)
1.Ελλάδα 11 (17-3)
2.Βέλγιο 11 (15-5)
3.Σουηδία 7 (4-16)
4.Μ.Βρετανία 7 (4-16)

* Την πρόκριση για το Παγκόσμιο κύπελλο στη Γένοβα πήρε η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών.
1. Μαυροβούνιο 70-54 14
2. ΕΛΛΑΔΑ 57-56 12
3. Κροατία 61-63 8
4. Ιταλία 52-67 2

* Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η γυναικεία ομάδα μας στο πόλο, που όμως είχε ήδη αποκλειστεί από το Παγκόσμιο κύπελλο.
Συνολική βαθμολογία
1. Ρωσία 81-45 18
2. ΕΛΛΑΔΑ 56-52 12
3. Ισπανία 55-76 4
4. Ιταλία 52-71 2

* Ο Μίκαελ Λάουντρουπ φέρεται να είναι ο νέος προπονητής του Παναθηναϊκού στο ποδόσφαιρο, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας "Marca" αλλά και του manager του. Πάντως για την ώρα ο Παναθηναϊκός μέσω του Κώστα Αντωνίου διαψεύδει ότι υπάρχει οριστική συμφωνία. Πάντως αν τελικά έρθει ο Δανός, σίγουρα θα μιλάμε για σούπερ κίνηση, ενώ βέβαια η αμοιβή του θα είναι τρομερά υψηλή(περί τα 2,2/2,3 εκατομμύρια Ευρώ το χρόνο!)

* Ο Έλντερ Πόστιγκα θα συνεχίσει την καριέρα του στη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας.

* Το Αιγάλεω έπεσε ξανά μετά από 9 χρόνια στη Γ' Εθνική κατηγορία! Ααααααχχχχχχχχχ!!!
Ο Πανθρακικός όπως αναμενόταν ακολούθησε Σέρρες και Θρασύβουλο στην Σούπερ Λιγκ.