10/11/07

Ένα ακόμη <<πράσινο>> derby

4χ4 στην Α1 μπάσκετ για τον Παναθηναϊκό, που κυριάρχησε σε δεύτερο συνεχόμενο derby στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας και του Άρη με 81-76. Ένα πραγματικά μεγάλο παιχνίδι, όπου ο Άρης όμως δε κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ(εκτός από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά του αγώνα όπου είχαμε αρκετές διακυμάνσεις). Από την άλλη ο Παναθηναϊκός δε μπόρεσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 13 πόντων, με αποτέλεσμα ο μαχητικός Άρης να μειώνει διαρκώς μένοντας κοντά στο σκορ. Και ενώ τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο +10(43-33) με τρίποντο του Καστλ στην εκπνοή, στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να γυρίσουν το ματς(54-54 έκλεισε το 30λεπτο). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι "πράσινοι" έφεραν και πάλι το ματς σε διψήφιο αριθμό πόντων(+11), όμως οι παίχτες του Χέρμπερτ επέστρεψαν και πάλι, μειώνοντας στους 2, αλλά ο "Βασιλιάς" πήρε τελικά τη νίκη με πέντε πόντους διαφορά.
Ο ΠΑΟ γενικά παρουσιάστηκε για μία ακόμη φορά μέτριος, ενώ για τον Άρη ξεχώρισε ο Τσαλδάρης που <<τρελάθηκε>>, πετυχαίνοντας 6/8 τρίποντα!
Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς δήλωσε μετά το ματς: "Έγινε ένα εξαιρετικό ματς. Οι αντίπαλοί μας ξεκίνησαν πολύ επιθετικά, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος καταφέραμε να βρούμε τρόπους και να διασπάσουμε την άμυνά τους. Από δω και πέρα πρέπει να προσέξουμε πολύ τα αρκετά ελεύθερα χαμένα σουτ που είχαμε και σε αυτόν τον αγώνα. Ο κόσμος μας δημιούργησε εκπληκτική ατμόσφαιρα. Τον περιμένουμε να μας βοηθήσει και στο ματς που ακολουθεί για την Ευρωλίγκα".

Τα δεκάλεπτα:
18-16, 43-33, 54-54, 81-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 5 (1), Γιασικεβίτσιους 8, Σπανούλης 12 (2), Μπετσίροβιτς 5, Μπατίστ 9, Ζίζιτς 9, Χατζηβρέττας, Ντικούδης 16, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 2, Ουίνστον 8, Βούγιανιτς 5 (1)
ΑΡΗΣ (Γκόρντον Χέρμπερτ): Καστλ 7 (1), Τσαλδαρης 20 (6), Σεραπίνας 1, Ράιτ 9 (1), Καλαϊτζής 3 (1), Ηλιάδης 3 (1), Μότολα 16, Μάσεϊ 17, Αγαδάκος

* Ο Παναθηναϊκός έφτασε τις 16 σερί νίκες με αντίπαλο τον πάλαι ποτέ "Αυτοκράτορα", από τον οποίο τελευταία φορά ηττήθηκε το 2002!

*
Ένα ακόμη derby, τρίτο μέσα σε δύο μέρες βάφτηκε <<πράσινο>>. Στην Α1 μπάσκετ των γυναικών λοιπόν για την πέμπτη αγωνιστική, ο ΠΑΟ άλωσε τα Πατήσια, επικρατώντας του Σπόρτινγκ με 69-54.
Τα δεκάλεπτα: 10-20, 29-42, 42-57, 54-69
Οι συνθέσεις:
Σπόρτιγκ: Γανωτή, Μπαρμπερίδου 11(1), Νταή 3, Κασάπογλου, Μπαλτά 5(1), Μουζάκη 2, Τιέρνι 10, Βεντούρα, Μάλαμα, Κοχ 23(5).
Παναθηναϊκός: Σπαθάρου 6, Σταμάτη 3(1), Παπαηλία 13(1), Νας 2, Ζουρνή, Νικολαϊδου 10, Σκίμπι 17(3), Ξάνθου 5, Δημηπούλου, Κυριακοπούλου 13(3)

* Ήττα στην Α1 του πόλο από τον ΠΑΟΚ με 11-10.
Τα οκτάλεπτα: 4-3, 3-4, 3-1, 1-2.