8/11/07

Ασταμάτητος!

Την πρώτη του νίκη εκτός έδρας και τη τρίτη σε τρία ματς σημείωσε ο Παναθηναϊκός στην Ευρωλίγκα, περνώντας από τη "Χάλα Πιονίρ" επικρατώντας της Παρτιζάν με 94-90. Οι "πράσινοι" βρίσκονταν μπροστά στο σκορ από την αρχή του αγώνα, με τη μεγαλύτερη διαφορά να είναι το+9(37-28 & 39-30) και το ημίχρονο τελικά να κλείνει στο +5(41-46). Στην επανάληψη, με επιμέρους σκορ 10-4, οι Σέρβοι πέρασαν μπροστά στο σκορ(51-50). Ο Παναθηναϊκός όμως πέρασε αμέσως και πάλι μπροστά στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 70-71. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες του Ομπράντοβιτς είχαν τον έλεγχο σε ένα πραγματικό derby με απανωτές διακυμάνσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο, όπου τελικά με ψυχραιμία στις ελεύθερες βολές κατόρθωσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.
Μετά το ματς, ο προπονητής του ΠΑΟ, Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, δήλωσε: "Ήταν σίγουρα ένα πολύ καλό ματς. Ήταν εύκολο για μας να κερδίσουμε, αν βάζαμε μερικά από τα έξι αμαρκάριστα σουτ που επιχειρήσαμε στο τέλος. Σαν επιλογές ήταν καλές, αλλά δεν μπήκαν τα σουτ. Φυσικά και η Παρτιζάν μπορούσε να πάρει το ματς. Στην τελευταία φάση μπορούσε με το τρίποντο που επιχείρησε να μας κερδίσει. Εμείς είχαμε κάνει καλή προετοιμασία και ήμασταν έτοιμοι. Δεν δικαιολογείται να έχουν πάρει οι αντίπαλοι μας 13 επιθετικά ριμπάουντ. Δεν κάναμε αυτό που έπρεπε γιατί αν είχαμε πάρει τα ριμπάουντ θα ήταν πιο εύκολη η νίκη μας.
Τα παιδιά αξίζουν συγχαρητήρια πέτυχαν πολύ σπουδαία νίκη. Πάντα όταν έρχομαι στο Βελιγράδι νοιώθω υπέροχα».

Τα δεκάλεπτα
: 16-24, 41-46, 70-71, 90-94

Οι συνθέσεις:
ΠΑΡΤΙΖΑΝ
(Ντούσκο Βουγιόσεβιτς): Παλάτσιο 23(2), Τέπιτς 2, Κέτσμαν 6(1), Τρίπκοβιτς 8(2), Βελίκοβιτς 14(2), Πέκοβιτς 28 (10 ριμπ.), Βίτκοβατς 8, Μπόζιτς 1, Μιλόσεβιτς, Βρέινς.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
(Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 15(1), Μπετσίροβιτς 16(2), Μπατίστ 9, Ζίζιτς 4, Χατζηβρέττας 3(1), Ντικούδης 4, Τσαρτσαρής 13, Διαμαντίδης 16(2), Ουίνστον 5, Τομάσεβιτς, Γιασικεβίτσιους 9(1).

*Το 3χ3 στην Ευρωλίγκα έκανε και ο Άρης, ο οποίος επικράτησε της Τσιμπόνα με 77-73 στο Αλεξάνδρειο, με έναν εκπληκτικό για μία ακόμη φορά Μάσεϊ.