3/2/14

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-1

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού πάλεψαν κόντρα στην ΑΕΚ ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν κάποιο βαθμό ή βαθμούς από την αναμέτρηση.
Στο ξεκίνημα του αγώνα το αρχικό 3-2 έγινε 7-2 για την Ένωση με την Καβαθά στο σερβίς και το σετ κυλούσε εύκολα για την ΑΕΚ μέχρι το 14-8. Από εκείνο το σημείο άρχισε να πιέζει κι ο ΠΑΟ στο σερβίς μειώνοντας σε 14-10 και φτάνοντας με άσο της Γκούζου στο 15-14, ωστόσο μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ η διαφορά άνοιξε και πάλι για την ΑΕΚ (20-16) που έφτασε άνετα στο 1-0.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο ίδιο σκηνικό και στο β’ σετ καθώς η ΑΕΚ απέκτησε πολύ γρήγορα ένα σημαντικό προβάδισμα με 8-2, ενώ στο 11-4 ο Γιώργος Ρούσης είχε εξαντλήσει και τα δύο τάιμ άουτ που είχε δικαίωμα να πάρει χωρίς ωστόσο η κατάσταση να αλλάξει προς το καλύτερο για την ομάδα αφού το σκορ έφτασε στο 18-10. Πάντως οι πράσινες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, μείωσαν σε 19-15 αλλά ακολούθησε χαμένη κόντρα επίθεση της Γκούζου (20-15) ενώ στο 23-20 η Κρουκ με επίθεση και άσος τελείωσε το σετ.
Με την Νούσια στο βασικό σχήμα (είχε μπει από τα μισά του β’ σετ) ο ΠΑΟ μπήκε ξανά στο παιχνίδι πληρώνοντας την ΑΕΚ με το ίδιο νόμισμα. Μεγάλη πίεση στο σερβίς, που διευκόλυναν τη δουλειά του στο μπλοκ και το σκορ από 5-6 έγινε 5-10, ενώ το 7-14 έγινε 7-16 με τις κιτρινόμαυρες να μην έχουν λύσεις πουθενά και το 2-1 να γίνεται πολύ εύκολα.
Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 1-3 στο ξεκίνημα του δ’ σετ, όμως η ΑΕΚ γρήγορα κάλυψε τη διαφορά (4-4) και με άσος της Καβαθά έφτασε στο +3 (13-10) και στο +5 (17-12) με δύο πόντους της Γιακουμή. Ο ΠΑΟ με μπλοκ της Τσίμα στον Γιόσοβιτς μείωσε σε 22-19, αλλά η Γιακουμή που ήταν εξαιρετική στο δ’ σετ με συνεχόμενους πόντους οδήγησε την ΑΕΚ στο τελικό 3-1.

Τα σετ: 25-18, 25-20, 14-25, 25-21

ΑΕΚ (Οικονόμου): Καβαθά 10 (6/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιόσοβιτς 21(19/38 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (9/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 40% άριστες), Κρουκ 14 (11/25 επ., 3 άσοι, 77% υπ. – 54% άριστες), Γιακουμή 12 (9/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαφωτίου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (51% υπ. – 31% άριστες) / Φερνάντεθ, Λαδένη, Πασσιά, Τοτσίδου 1.
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (2/8 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (14/34 επ., 4 μπλοκ), Καββαδία 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 2 (2/12 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Τσίμα 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 18% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (40% υπ. – 30% άριστες) / Αντουβά, Νούσια 5 (5/14 επ., 36% υπ. – 27% άριστες), Τσατσούρη.