8/2/14

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-2 σετ, 4χ4! Νίκη και τα κορίτσια, ήττες σε γυναικείο μπάσκετ και πόλο

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 επικράτησε και του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και πήρε δύο ακόμα υπερπολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για την παραμονή του στην κατηγορία.
Για μία ακόμα φορά οι πράσινοι κατέθεσαν και την ψυχή τους στο γήπεδο και δικαιώθηκαν.
Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ κατάφερε να γυρίσει το ματς να επικρατήσει με 3-2 και να πάρει δύο πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια. Το Τριφύλλι για μία ακόμα φορά έπαιξε με πάθος, κυνήγησε κάθε μπάλα και το αποτέλεσμα ήταν με το μέρος τους.
Στο ξεκίνημα του αγώνα είχαμε ένα νευρικό σετ. Οι δύο ομάδες έπαιρναν διαφορές αλλά πολύ γρήγορα αυτές καλύπτονταν. Στο 19-19 ο Πιπέργιας πήγε στο σερβίς και βοήθησε ώστε οι φιλοξενούμενοι να ξεφύγουν με 22-19. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε, ο Μπέλος κατάφερε να βάλει μπροστά το Τριφύλλι αλλά τελικά ο ΠΑΟΚ το πήρε με επίθεση του Παντακίδη με 28-26
Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές. Ο Καριπίδης με τρεις προσπάθειες έκανε το 17-14 και κάπου εκεί το σετ τελείωσε. Οι πράσινοι κράτησαν τη διαφορά και έκαναν το 1-1 με 25-21.
Στο τρίτο σετ οι ομάδες πήγαιναν πολύ κοντά καθώς δεν είχαν μεγάλες διαφορές με τον Πιπέργια να ξαναπερνάει στη θέση του ΜακΚίμπιν. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 8-7 με μπλοκ του Καρυπίδη, ο Πιπέργιας με άσο 13-13, και ο ΠΑΟΚ μπροστά στο δεύτερο με 15-16. Συνέχισε αρκετά καλά και στο 21-24 ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει ανέλπιστα σχεδόν. Αλλά Τζελάτι και Μίλκοφ έδωσαν το σετ στο ΠΑΟΚ.
Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε ελαφρύ προβάδισμα, σε κάποια στιγμή έντασης με κόκκινη κάρτα στον Παναθηναϊκό έγινε το 6-4. Οι «πράσινοι» κράτησαν το προβάδισμα στο 8-4, και στο 15-12 και με επίθεση του Γκάλιτς το 16-12. Με λάθος του Νικηφορίδη έγινε το 18-14 κι ο Γιάτσης πέρασε τον Μίλκοφ μεταφορά Πιπέργια 19-14, 20-15 μείωσε ο Μίλκοφ. Ο Παναθηναϊκός κρατώντας σταθερά το προβάδισμα ήρθε γρήγορα στη κατάκτηση του σετ οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.
Στο πέμπτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα μετά το 2-2 κάνοντας το 6-3 για να πάρει τάιμ άουτ ο Γιάτσης. O ΠΑΟ έκανε το σετ 8-3 με ένα σερί 2-0 από μπλοκ του Καρυπίδη στον Τζελάτι και λάθος του ΠΑΟΚ. Ο Τζελάτι πήρε κόκκινη και έτσι έγινε το 10-6. Ο Λόουσον μείωσε 10-7, ο Μπέλος απάντησε 11-7, ο Λόουσον το 11-8, ο Καρυπίδης το 13-8, ο Τζελάτι έkανε το 13-9 και τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 15-13 μετά από επίθεση του Αμορόσο.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 άσσους και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (26-28, 25-21, 24-26, 25-17, 15-13)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 13 (13/25 επ, 39% υπ - 17% άριστες), Στιβαχτής 5 (1/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αμορόσο 8 (6/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 9 (6/6 επ, 3 μπλοκ), Μπέλλος 16 (11/25 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Καριπίδης 18 (13/26 επ, 5 μπλοκ, 48% υπ - 33% άριστες) / Κουρούπης (λ. - 26% υπ - 16% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.
ΠΑΟΚ (Γιώργος Γιάτσης): Παντακίδης 9 (3/7 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Λόουσον 18 (14/21 επ, 4 άσσοι, 55% υπ - 32% άριστες), Στίγγας 13 (7/10 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μίλκοφ 13 (13/27 επ, 39% υπ - 32% άριστες), Μακ Κίμπιν, Τζελάτι 16 (15/38 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 57% υπ - 21% άριστες), Πιπέργιας 2 (2 άσσοι), Νικηφορίδης 5 (4/8 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 36% άριστες).

Παναθηναϊκός - Ρέθυμνο 3-0 σετ
Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού επιβλήθηκαν με 3-0 σετ του Ρεθύμνου και επέστρεψαν στις νίκες στο πρωτάθλημα. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ οι πράσινες δεν συνάντησαν καμία αντίσταση.
Ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα κατέκτησαν οι πράσινες.
Τα κορίτσια του Τριφυλλιού επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί του Ρεθύμνου επιστρέφοντας στις νίκες. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με εξαίρεση το δεύτερο σετ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.
Η ομάδα του Ρούση μπήκε νωθρά στον αγώνα με τις φιλοξενούμενες να πηγαίνουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενες με 8-7. Στη συνέχεια όμως ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν από τη θέση του σερβίς και έχτισαν μια διαφορά. Τελικά κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-19.
Στο δεύτερο σετ είχαμε ντέρμπι. Το Τριφύλλι ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Προηγήθηκε με 10-5, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, έφτασαν το σετ στα ίσα και είχαν την ευκαιρία να το κατακτήσουν. Οι πράσινες όμως βρήκαν τις λύσεις στο τέλος και πήραν το σετ με 29-27.
Κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενες άδειασαν ψυχολογικά, ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός και τελείωσε το παιχνίδι παίρνοντας το σετ με 25-17.

Τα σετ:
25-19, 29-27, 25-17

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 6 (3/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 15 (10/20 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καββαδία 9 (7/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 11 (8/27 επ., 3 άσοι, 53% υπ. – 07% άριστες), Τσίμα 14 (10/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (2/2 επ.), Κελεσίδου –λ (22% υπ. – 11% άριστες) /Αποστολάκη, Τσατσούρη.
ΟΠΕΡ (Χαγαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 16% άριστες), Βασίλεβα, Νίκιτς 19 (16/41 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μαυρέα 2 (2/3 επ., 1 άσο), Φεντότοβα 12 (10/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μανωλάκη 3 (2/5 επ., 1 άσο), Σημαντηράκη –λ (36% υπ. – 09% άριστες) / Κατερίνη 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 00% άριστες), Χατζάκη Ρ., Μιχαήλ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 83-77
Οι πράσινες δεν άντεξαν στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ και λύγισαν στη δεύτερη παράταση με 83-77. Τέσσερις πράσινες με διψήφιο αριθμό πόντων. Στους 14 σταμάτησε η Κωστάκη στο ντεμπούτο της.
Την ήττα από τον ΠΑΟΚ γνώρισαν οι πράσινες στη Θεσσαλονίκη.
Σε ένα παιχνίδι στο οποίο χρειάστηκαν δύο παρατάσεις ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 83-77. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περιορίσει επιθετικά το Τριφύλλι στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 26-19.
Οι πράσινες ανέβασαν στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να περάσουν μπροστά, αλλά ο ΠΑΟΚ με βολές της Βουκίσεβιτς κατάφερε να τελειώσει την περίοδο όντας μπροστά με 42-40. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 8 (50-42), αλλά ο Παναθηναϊκός με μεγάλα καλάθια στο τέλος κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση.
Στην πρώτη παράταση οι πράσινες ήταν μπροστά αλλά η Τελίδου με βολές έστειλε το ματς στη δεύτερη παράταση. Εκεί η Αγγελίδου πέτυχε καθοριστικά καλάθια και έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 26-19, 42-40, 58-58, 69-69 (α' παράταση), 83-77 (β' παράταση)

ΠΑΟΚ : Τελίδου 19 (12/12 βολές, 1τρ), Σπανίδου 24 (11/12 βολές, 1τρ), Ράτζα 4, Βασιλειάδου 6, Αγγελίδου 20 (3), Τσελεμπή, Βουκίσεβιτς 10.
Παναθηναϊκός: Καλέντζου 11(1), Γέμελος 12, Χριστινάκη, Μαγκλάρα 6, Κοσμά 8, Σλούκα 2, Κωστάκη 14, Χρονοπούλου 2, Καβάσιλα 2, Ντέλβα 20.

Παναθηναϊκός - Χίος 8-9
Θύμα μεγάλης έκπληξης έπεσε ο Παναθηναϊκός ο οποίος ηττήθηκε με 9-8 από τη Χίο στο Ιλίσιο κολυμβητήριο έχοντας για μία ακόμα φορά τραγικό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω.
Το ματς:
Η... κακή μέρα για τον Παναθηναϊκό φάνηκε από την αρχή του αγώνα. Οι παίκτες του Λούδη ήταν κακοί στον παίκτη παραπάνω, γενικότερα είχαν νευρικές επιλογές στην επίθεση και το εκμεταλλεύτηκε η Χίος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 και έδειχναν να... κολυμπούν καλύτερα. Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Με επί μέρους σκορ 3-1 έφερε το ματς στα ίσα και έδειχνε να ξυπνά.
Κάτι τέτοιο δεν επιβεβαιώθηκε στη συνέχεια με τον Ντούλο και τον Φουντούλη να σημειώνουν καθοριστικά τέρματα και οδηγούν τη Χίο. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στο γκολ, αλλά ο Πετρόχειλος με ένα τυχερό τέρμα να στέλνει τη διαφορά στο + 2 (7-5).
Με την έναρξη του τέταρτου οκταλέπτου ο Παππάς ανέβασε τη διαφορά στο 8-5, για να ακολουθήσει ένα τέρμα του Μπερίστιανου 2.40 πριν το τέλος για να κάνει το 9-6. Εκεί κάπου ξύπνησε ο Παναθηναϊκός. Με τρία γρήγορα τέρματα από τους Αφρουδάκη, Θεοδωρόπουλο και Παπαδόγκωνα οι πράσινοι μείωσαν σε 9-8.
Μάλιστα, είχαν και την ευκαιρία να σκοράρουν με παίκτη παραπάνω στην τελευταία επίθεση του αγώνα, αλλά η Χίος έβγαλε την άμυνα και πήρε μια σημαντική νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 3-1, 2-4, 3-2

Παναθηναϊκός: Αφρουδάκης 3, Στελλάτος, Γ. , Παπαδόγκωνας 2, Κομάντινα, Θεοδωρόπουλος.
Χίος: Ντούλος 3, Μπεριστιάνος 2, Κανδιόγλου, Φουντούλης, Πετρόχειλος, Παππάς.