5/2/14

ΚΑΟΔ - Παναθηναϊκός 85-87

Κάκιστη αμυντική εμφάνιση στη Δράμα από τον Παναθηναϊκό που ίδρωσε για να κάμψει την αντίσταση του ψυχωμένου ΚΑΟΔ με 87-85 στην παράταση και χρειάστηκε να κόψει στο τέλος με τον Φώτση για να φτάσει στη νίκη.
Ισορροπημένο το α' δεκάλεπτο, με τους Δραμινούς να αντιστέκονται στον Παναθηναϊκό και να ισοφαρίζουν σε 14-14 στο 5ο λεπτό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν άφηναν τους "πράσινους" να κάνουν το παιχνίδι τους, παρ' ότι οι δεύτεροι βρέθηκαν στο +5 (16-21), ενώ ο Βον με βολές έγραψε το 18-21 στο α' δεκάλεπτο. Ο ΚΑΟΔ είχε 4 λάθη, την ίδια ώρα που οι παίκτες του Πεδουλάκη είχαν 3 κλεψίματα.
Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, ο Μπράουν με βολές ισοφάρισε σε 23-23 στο 12', ενώ ο Παναθηναϊκός διατηρούσε ελαφρώς το προβάδισμα. Το 23-28 πάντως έγινε 27-28 σχετικά γρήγορα κι ένα τρίποντο του Κάρι έδωσε αέρα 4 πόντων με το τέλος του α' ημιχρόνου στον Παναθηναϊκό (36-40).
Σερί 5-0 από τον ΚΑΟΔ ο οποίος ισοφάρισε σε 43-43 στο 22ο λεπτό του αγώνα, φωνάζοντας και πάλι δυναμικά παρών στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και οι Δραμινοί με επιμέρους 23-13 στο γ' δεκάλεπτο, κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 6 πόντους. Νωρίτερα η διαφορά είχε φτάσει τους 8 πόντους (59-51) χάρη στα διαδοχικά τρίποντα του Μπράουν που είχε φτάσει τους 15 πόντους, όσους και ο Τζόουνς.
Από εκεί και πέρα το δ' δεκάλεπτο, ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον ΚΑΟΔ, ο οποίος διατηρούσε το προβάδισμα. Με τρίποντο του Μπράουν το σκορ έγινε 67-63, ωστόσο οι "πράσινοι" με σερί 7-0 κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Στο 1.50'' για το τέλος του αγώνα, ωραία συνεργασία ανάμεσα στον Διαμαντίδη και τον Φώτση με τον τελευταίο να γράφει το 67-70. Μπράουν και Στίγκερς έκαναν το σκορ 71-70 στο 39' δίνοντας και το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ ο Διαμαντίδης είχε 2/2 βολές στα 25'' πριν το τέλος του αγώνα κι έκανε το 71-72. Στα 0,2'' πριν το τέλος ο Βον με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 72-72.
Στο 43' ο Ματσιούλις με βολές έκανε το σκορ 77-79, ακολούθησε μία καλή άμυνα από τον Παναθηναϊκό και ο Μπράουν έκανε το λάθος, ενώ υπέπεσε και στο φάουλ έναντι του Λάσμε. Ο τελευταίος με 2/2 βολές έκανε το 77-81 στο 43' κι έδωσε αέρα 4 πόντων στην ομάδα του. Ο Τζόουνς μείωσε σε 79-81 και ο Βον με 1/2 βολές έγραψε το 80-81, ενώ στα 22,8'' πριν το τέλος ο Ματσιούλις με τρίποντο έκανε το 80-84.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-40, 59-53, 72-72

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Τζόουνς 23(1), Στίγκερς 11(3), Μπράουν 27(6), Βον 10, Μάρκοβιτς 4, Μπάβτσιτς 6, Ζάρας, Μπένας 2.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3(1), Κάρι 6(1), Μπατίστ 2, Φώτσης 5(1), Ούκιτς 6, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 5(1), Διαμαντίδης 18(3), Γκιστ 7, Παππάς 3, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 18(2).