13/5/14

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 89-83, παραλίγο κάζο

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε... μπαστούνια απέναντι στον ΠΑΟΚ, όμως ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση (32π., 10 ριμπ.) και οδήγησε τους Πράσινους στη νίκη με 89-83. Την Πέμπτη (15/05, 19.30) η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων στο ΟΑΚΑ.
Ο "Όσιος Λουκάς" έδωσε λύσεις στον Παναθηναϊκό που δεν έπαιξε καλά στην άμυνα, αλλά έκανε καλό επιθετικό παιχνίδι και επικράτησε με 89-83 του ΠΑΟΚ για την πρεμιέρα των ημιτελικών.
Οι "πράσινοι" είχαν τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη σε εξαιρετική βραδιά με τον ίδιο να κάνει ΦΟΒΕΡΟ παιχνίδι και να τελειώνει το παιχνίδι με νταμπλ νταμπλ σκοράροντας 32 πόντους και μαζεύοντας 10 ριμπάουντ.
Ο αγώνας
Το 4-2 με το οποίο προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός έγινε πολύ γρήγορα 4-10, χάρη σε ένα σερί 8-0 του ΠΑΟΚ ο οποίος μπήκε με αυτοπεποίθηση στο παρκέ και σούταρε με 7/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Οι "πράσινοι" παρουσιάστηκαν μουδιασμένοι στο ξεκίνημα και βρέθηκαν στο -10 (14-24), ενώ έπαιζαν χωρίς ενέργεια στην άμυνα. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Μαρκόπουλου που έβαλε 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όντας πολύ συγκεντρωμένος στο παιχνίδι του. Το 21-31 της α' περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν με 78% στα δίποντα και 57% στα τρίποντα, ενώ οι "πράσινοι" είχαν 5/10 δίποντα (50%) και 2/8 τρίποντα (25%).
Με ένα επιμέρους 6-2 ξεκίνησε το β' δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ο οποίος κατάφερε να μειώσει σε 27-33 με τους Διαμαντίδη και Μαυροκεφαλίδη. Ο Πέιν ο οποίος ξεκίνησε το παιχνίδι με τη μάσκα αλλά στη συνέχεια την έβγαλε, έγραψε το 31-39 στο 14' και ο Αλβέρτης κάλεσε εκ νέου τάιμ άουτ. Δύο συνεχόμενα λάθη από Κάρι και Ράιτ σε θέσεις που δεν υπήρχε "πράσινος" εξόργισαν τον "Φράγκι" που επανέφερε τον Διαμαντίδη στο παρκέ. Η πιο αξιόπιστη λύση του Παναθηναϊκού ήταν ο Μαυροκεφαλίδης ο οποίος έφτασε τους 20 πόντους σε σχεδόν 15,5 λεπτά αγώνα, όντας ασταμάτητος.
Ο Διαμαντίδης ευστόχησε με το τέλος του ημιχρόνου στο δίποντο που επιχείρησε στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων κι έγραψε έτσι το 45-49, με τους "πράσινους" να σουτάρουν με 29% στα τρίποντα (4/14).
Ντέρμπι μέχρι το τέλος
Πολύ καλύτερο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο β' ημίχρονο. Περιόρισε αισθητά την επίθεση του ΠΑΟΚ και με επιμέρους 12-4 πέρασε μπροστά γράφοντας το 57-53 με κάρφωμα του Λάσμε. Οι "πράσινοι" πήγαν σε σετ παιχνίδι, ωστόσο το 61-56 μετατράπηκε γρήγορα σε 61-62 με τον Μπόγρη να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα καλάθια και τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα μικρό 6-0.
Με το 9ο εύστοχο δίποντο του Μαυροκεφαλίδη, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο τέλος του γ' δεκαλέπτου σε 65-66 με το ντέρμπι να παραμένει ανάμεσα στις δύο ομάδες.
Ο Φώτσης έσπασε το ρόδι στα σουτ έξω από τα 6.75μ., ισοφαρίζοντας σε 70-70 στο στο 32', όμως το βαρύ πυροβολικό του Παναθηναϊκού άκουγε στο όνομα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη που έφτασε τους 28 πόντους και 8 ριμπάουντ μέχρι το 34ο λεπτό του αγώνα. Πάντως, ο ΠΑΟΚ πότε με τον Πέιν και πότε με τον Κούπερ έμενε συνέχεια μέσα στο παιχνίδι... Το τρίποντο του Ματσιούλις ισοφαρίστηκε από εκείνο του Κούπερ, ενώ στο 1.33'' για το τέλος ο Φώτσης έγραψε το 83-81. Ο τελευταίος έκανε και το 85-81 δίνοντας αέρα 4 πόντων στον Παναθηναϊκό.
Ο Τσαιρέλης με δύο βολές μείωσε σε 85-83, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης "μίλησε" πάλι. Οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια σε φάουλ πάνω στον Διαμαντίδη με τον Έλληνα σέντερ να αρπάζει το ριμπάουντ να κάνει το 87-83 και στη συνέχεια το τελικό 89-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 45-49, 65-66, 89-83

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι, Φώτσης 7(1), Ούκιτς 7(1), Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 32, Διαμαντίδης 17(2), Γκιστ 10(2), Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 8(2), Ράιτ.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 13, Κούπερ 15(1), Χαραλαμπίδης 14(1), Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσιρέλης 14(2), Δέδας, Μαργαρίτης 3, Καλλές, Μπόγρης 16, Κασελάκης 6(2), Λιάπης.

Prasinanea

* Ο ΠΑΟΚ με ποσοστά σχεδόν απόλυτης ευστοχίας στο α' δεκάλεπτο κράτησε το προβάδισμα στο σκορ κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως στο τέλος ο Παναθηναϊκός κατάφερε, μένοντας ψύχραιμος αλλά και καθοδηγούμενος από τους Μαυροκεφαλίδη, Φώτση, να φτάσει στη νίκη και το 1-0. Την Πέμπτη, ξανά στο ΟΑΚΑ, για το 2-0, ωστόσο αυτό θα πρέπει να έρθει πιο πειστικά και εμφατικά ενόψει του σκουπίσματος στη Θεσσαλονίκη αλλά και των τελικών.