13/4/14

Πρωτέας Βούλας - Παναθηναϊκός 78-70

Ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε 78-70 του Παναθηναϊκού και έκανε το 2-1 στην ημιτελική φάση των playoffs της Α1 γυναικών. Ο επόμενος αγώνας είναι την Μ. Τρίτη (20.30) στον "Τάφο του Ινδού".
Ένα σερί 8-0 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στον Πρωτέα Βούλας κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι Πράσινες αγωνίστηκαν χωρίς την Τζάκι Γέμελος, ωστόσο κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο (21-19) και να κλείσουν την δεύτερη περίοδο προηγούμενες με 39-34.
Ο Πρωτέας Βούλας προσπάθησε να αντιδράσει, όμως τα κορίτσια της Γιασεμής Σαμαντούρα είχαν την ψυχραιμία να διαχειριστούν την πίεση και η ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου τις βρήκε στο +3 (57-54).
Όμως τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχες με ένα σερί 8-0 προηγήθηκαν 62-57 και από εκείνο το σημείο και μετά φρόντισαν να διατηρήσουν το προβάδισμα και έφθασαν στη νίκη με 78-70.
Ο Πρωτέας Βούλας έχει το προβάδισμα πλέον στην σειρά με 2-1, όμως το βράδυ της Μ. Τρίτης (20.30) τα κορίτσια της Γιασεμής Σαμαντούρα θα υποδεχθούν την ομάδα της Βούλας στον "Τάφο του Ινδού" με στόχο να κάνουν το 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 34-39, 54-57, 78-70

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Δασκαλοπούλου 2, Λύμουρα 12, Μαγαλιού 24, Μπαρμπερίδου, Παυλοπούλου, Σωτηρίου 20, Κύρου, Νικολοπούλου 8, Φασούλα, Φρίμαν 12, Βλάχου.
Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 8, Πριόνα, Χριστινάκη 19, Μαγκλάρα 3, Κοσμά 10, Σλούκα 4, Κωστάκη 7, Καβάσιλα, Χρονοπούλου 2, Ντέλβα 17, Θεολόγου.