16/4/14

ΤΣΣΚΑ - Παναθηναϊκός 77-74 παρ. (72-72 κ.α), ΚΡΙΜΑ!

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στη Μόσχα, έφθασε μια ανάσα από τη νίκη, όμως τελικά ηττήθηκε 77-74 στην παράταση από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό για την Ευρωλίγκα.
Ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας κι έχασε στις λεπτομέρειες τον πρώτο αγώνα της σειράς, αποδεικνύοντας όμως πως είναι "σκληρό καρύδι".
Το τελικό 77-74 έγραψε ο Ουίμς με 2/4 βολές στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης έχασε το τελευταίο σουτ που βρήκε στεφάνη αλλά δεν κατέληξε μέσα.
Το ίδιο είχε συμβεί και στην κανονική διάρκεια του αγώνα με τον Μάικ Μπράμο να παίρνει το σουτ μετά από πάσα του Διαμαντίδη και να είναι άστοχος.
Η μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού για το "μπρέικ" χάθηκε στο 40λεπτο.  Στα 46,5'' για το τέλος, ο Γκιστ με καλάθι έγραψε το 70-72, έχασε τη βολή και η ΤΣΣΚΑ στη συνέχεια βρήκε την ευκαιρία να πάει στη γραμμή στα 30'' για τη λήξη. Έτσι, ο Χάινς ισοφάρισε σε 72-72 και ο Αλβέρτης κάλεσε τάιμ άουτ. Στην επόμενη επίθεση ο Διαμαντίδης κράτησε την μπάλα πολλή ώρα κι ο Μπράμος αστόχησε στο πολύ μακρινό σουτ τριών πόντων και ο Τζάκσον αστόχησε στην τελευταία επίθεση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έχασε κάποια ελεύθερα σουτ κι έτσι υποχρεώθηκε να κυνηγάει μετά το 43'. Δήμιος των "πράσινων" ο Ουίμς ο οποίος έγραψε το τελικό σκορ με τις εύστοχες βολές του και συνολικά σταμάτησε στους 21 πόντους.

Ο αγώνας
Με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Φώτση και Λάσμε ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός που μέσα σε ενάμιση λεπτό έκανε 3 κλεψίματα, απόρροια της διάθεσης των "πράσινων" να παίξουν με πάθος. Δύο τζαμπ σουτ από τον Κριάπα έκαναν το σκορ 4-2 στο 2ο λεπτό. Οι "πράσινοι" έπαιζαν καλή άμυνα, αλλά ήταν άστοχοι από τα 6.75μ. (0/4 στο πρώτο πεντάλεπτο).
Η διαφορά στα ριμπάουντ (6-1) ήταν καταλυτική για την ΤΣΣΚΑ που προηγήθηκε με 11-8 παίρνοντας πόντους από τον Σόνι Ουίμς. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 με το οποίο βρέθηκαν στο +9 (17-8) στο 7ο λεπτό, υποχρεώνοντας τον Αλβέρτη να κάνει συνεχείς αλλαγές στην πεντάδα του. Οι Μπατίστ και Γκιστ πέρασαν στο παρκέ και μετά από ένα κακό τρίλεπτο, κατάφερε να μειώσει σε 17-12. Τελικά, ο Μίτσοφ στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου πέρασε τους αντιπάλους του κι έγραψε το 21-14, τιμωρώντας τον Παναθηναϊκό που δεν είχε λάθη (7-2) αλλά δεν είχε και ριμπάουντ (12-5).
Πρόβλημα στο ριμπάουντ και τη δημιουργία
Στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, οι "πράσινοι" μείωσαν δύο φορές στους 6 πόντους (21-15, 24-18), ωστόσο ο Φριντζόν με δύο συνεχόμενα σουτ έγραψε το 29-18 και ο Κρστιτς με τζαμπ σουτ έγραψε το 31-18 στο 14ο λεπτό του αγώνα, υποχρεώνοντας τον Αλβέρτη να πάρει άμεσα τάιμ άουτ. Η διαφορά άγγιξε και τους 13 (31-18), οι "πράσινοι" μείωσαν σε 31-22 όμως ένα τρίποντο του Κριάπα και ένα λάθος του Διαμαντίδη, την επανέφεραν σε διψήφιο αριθμό πόντων.
Βλέπετε, μόλις σταμάτησε ο Χάινς, άρχισε ο Φριντζόν και μετά ο Κριάπα, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Με βολές του Κάρι, ο τελευταίος πλησίασε στους 7 (38-31) στο 19' και με αυτή την διαφορά έφυγε για τα αποδυτήρια. Ο Φώτσης αστόχησε στο 8ο τρίποντο του Παναθηναϊκού (το μοναδικό στο β' δεκάλεπτο) κι έτσι έμεινε το 40-33 υπέρ της ρωσικής ομάδας, έχοντας λιγότερα λάθη (8-6) αλλά και λιγότερες ασίστ (9-6) και ριμπάουντ (18-13).
Ξαναμπήκε στο παιχνίδι με 5/7 τρίποντα
Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα κι ένα λέι απ από τον Λάσμε έκανε το σκορ 40-37 υπέρ του Παναθηναϊκού ο οποίος μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο παρκέ και πλησίασε στους 3 πόντους. Οι Ρώσοι πάντως δεν ξέμειναν από λύσεις καθώς τα επιθετικά ριμπάουντ τους έδιναν την ευκαιρία να ανανεώνουν τις επιθέσεις τους. Μετά από 10 άστοχες προσπάθειες σε σουτ τριών πόντων, ο Ματσιούλις ευστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα κι έγραψε το 47-45 στο 24ο λεπτό του αγώνα.
Ο Παναθηναϊκός είχε βρει πια τον "μπελά" του με τον Κριάπα που έφτασε τους 14 πόντους κι έγραψε το 51-45 στο 26'. Ακολούθησαν δύο εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75μ. του Φώτση που έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο -2 (53-51), ωστόσο χρειαζόταν υπομονή στην επίθεση, καλά μπλοκ άουτ και επιμονή στην άμυνα. Δύο φορές έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τους Ούκιτς και Ράιτ, ωστόσο το 5ο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού από τον Διαμαντίδη έκανε το 58-56 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.
Πίεσε την ΤΣΣΚΑ και διεκδίκησε τη νίκη
Το δ' δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους "πράσινους" να παίζουν με την ίδια διάθεση και πάθος. Με τρίποντο από τον Διαμαντίδη και 1/2 βολές του Λάσμε ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 60-60 στο 33ο λεπτό για πρώτη φορά στον αγώνα. Επί ένα δίλεπτο προσπαθούσε να περάσει μπροστά στο σκορ αλλά το κατάφερε στο 35' με ένα λέι απ του Λάσμε (60-62) που υποχρέωσε τον Μεσίνα να πάρει τάιμ άουτ.
Μετά από φάση διαρκείας με τους "πράσινους" να χάνουν και να κλέβουν την μπάλα, ο Λάσμε με 3/4 βολές έγραψε το 62-67, στέλνοντας για πρώτη φορά την ομάδα του στο +5 (37'), σε ένα σημείο που οι Ρώσοι έμοιαζαν να έχουν χάσει την αυτοπεποίθησή τους. Στα 2.03'' ο Διαμαντίδης με 2/2 βολές έκανε το 65-69, απαντώντας στο τρίποντο του Ουίμς που είχε προηγηθεί. Το 5ο φάουλ του Λάσμε στο 1.28'' έδωσε την ευκαιρία στον Ουίμς να μειώσει και πάλι (67-69), ενώ ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 70-70 στο 1.05'' για το τέλος του αγώνα.
Πάλεψε αλλά έχασε την ευκαιρία
Στο ξεκίνημα της παράτασης ο Ράιτ έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (72-74), όμως ο Διαμαντίδης έχασε ένα ζευγάρι βολών κι ένα τρίποντο, με αποτέλεσμα ο Αλβέρτης να τον τραβήξει στον πάγκο. Ωστόσο ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ έδωσε την ευκαιρία στον Χάινς να γράψει το 75-74 στα 2.30'' για το τέλος. Στο 44' ο Ουίμς κέρδισε βολές και με 1/2 έγραψε το 76-74, ενώ ο Ματσιούλις αστόχησε στο τρίποντο στα 42''. Στα 21'' πριν το τέλος ο Ουίμς έγραψε το 77-74 με 1/2 βολές που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ από τη στιγμή που ο Διαμαντίδης αστόχησε στο τελευταίο σουτ τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-33, 58-56, 72-72, 77-74

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοφ 2, Φριντζόν 10, Τζάκσον 5, Πάργκο 1, Κρστιτς 5, Γουίμς 21, Βοροντσέβιτς, Κάουν 1, Χριάπα 17, Χάινς 15.
Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 6, Ούκιτς 2,Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 10 (7α), Γκιστ 9(4ρ), Ματσιούλις 14 (5ρ, 5κλ), Ράιτ 12.

Prasinanea

* Κρίμα, κρίμα, ΚΡΙΜΑ! Ο Παναθηναϊκός κοίταξε κατάματα την πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ μέσα στη Μόσχα αλλά στις λεπτομέρειες έχασε τη χρυσή ευκαιρία να κάνει το break, που θα τον έφερνε ένα βήμα πιο κοντά στο Μιλάνο! Ό,τι πάντως δεν έγινε την Τετάρτη μπορεί κάλλιστα να συμβεί την Παρασκευή και ο Εξάστερος να γυρίσει στο ΟΑΚΑ με το 1-1...