9/3/14

Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 3-0, άλμα σωτηρίας ή... οκτάδας!

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Νίκης Αιγινίου στο κλειστό της Κυψέλης για την Α1 βόλεϊ των ανδρών και έκανε μεγάλο άλμα για να βρεθεί από τα πλέι άουτ στην οκτάδα.
Σε περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση με τη Νίκη Αιγινίου ο Παναθηναϊκός. Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη επιβλήθηκαν με 3-0 σετ (25-14, 26-24, 25-16) και πλέον κοιτούν είναι πολύ πιθανό να αποφύγουν τα πλέι άουτ και να βρεθούν στην οκτάδα προσπερνώντας τον Άρη.
Το ματς: Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι με όπλο τους το σερβίς δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Νίκης Αιγινίου και άρχισαν να αποκτούν διαφορά.
Το 8-6 του πρώτου τεχνικού τάιμ άουτ έγινε 16-10 με τον Μουρ να κάνει μεγάλη ζημιά με το σερβίς του. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και να αυξάνει τη διαφορά όσο περνούσε η ώρα. Κάπως έτσι ήρθε το 25-14 του πρώτου σετ.
Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ. Η Νίκη Αιγινίου έμεινε κοντά στο σκορ και δεν επέτρεπε στους πράσινους να πάρουν διαφορά.
Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερις (22-18), αλλά η Νίκη Αιγινίου με τον Μαυροβουνιώτη στο σερβίς κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Ο Παλέτζας έφερε το ματς στα ίσα στο 24-24, αλλά στη συνέχεια το σερβίς του ήταν άουτ και ο Χαραλαμπίδης έκανε φιλέ για να πάρει το σετ το Τριφύλλι με 26-24.
Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι εξαιρετικός και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά η οποία τον οδήγησε σε ένα εύκολο 3-0.

Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 3-0

Τα σετ:
25-14, 26-24, 25-16

Prasinanea

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλμαζίδης): Γκάλιτς 11 (11/16 επ, 56% υπ- 33% άριστες), Στιβαχτής 1 (επίθεση), Αμορόσο 9 (7/11 επ, 1 άσσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 10 (3/5 επ, 5 άσσοι 2 μπλοκ), Μπέλος 17 (14/28 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρυπίδης 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ) / Κουρούπης (λ - 53% υπ - 29% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Μπλανκενάου 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Νταλιέγκι 6 (2/4 επ, 4 μπλοκ), Παράσογλου 3 (3/8 επ, 33% υπ - 13% άριστες), Μαυροβουνιώτης 6 (4/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ - 21% άριστες) Χαραλαμπίδης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 13 (12/34 επ, 1 μπλοκ) / Αγγελής (λ - 35% υπ - 29% άριστες), Γεωργόπουλος Βασίλης, Αναστασιάδης, Γκορίδης 1 (επίθεση), ΜακΛάχλιν, Γεωργόπουλος Αλέξανδρος.

* Η λογική ήττα στη Σύρο από το Φοίνικα ήταν απλώς μια παρένθεση στην ξέφρενη πορεία του Παναθηναϊκού στο β' γύρο του πρωταθλήματος, η οποία συνεχίστηκε με ακόμη μία «καθαρή» νίκη. Πλέον το Τριφύλλι βρίσκεται στην 9η θέση και το +2 από Παμβοχαϊκό, +4 από Παναχαϊκή και +7 από την ουραγό Νίκη Αιγινίου, ενώ παράλληλα μείωσε στον πόντο τον 8ο Άρη!
Η επόμενη αγωνιστική είναι ιδιαίτερα κρίσιμη, καθώς ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την πρωτοπόρο Κηφισιά, ενώ υπάρχει και το ματς Άρης-Παμβοχαϊκός.