15/2/14

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παναθηναϊκός 0-3, Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο! ! !

Τεράστιο διπλό έκανε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική του κατάσταση. Μεγάλο ματς από όλους τους πράσινους.
Εθνικός Αλεξ. - Παναθηναϊκός 0-3
Το θαύμα του Καλμαζίδη και των παικτών του συνεχίζεται.
Ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν τρένο με 3-0 σετ από την έδρα του πρωτοπόρου Εθνικού και συνεχίζει το αήττητο σερί του. Πέντε στα πέντε έχουν οι πράσινοι στο πρωτάθλημα και στο ματς με την Λαμία το άλλο Σαββατοκύριακο θα επιδιώξει να συνεχίσει το σερί του παίρνοντας μία ακόμα μεγάλη ανάσα.
Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 9-9 του πρώτου σετ. Εκεί οι πράσινοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 13-10 χάρη στον Γκάλιτς, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ισοφάρισαν σε 13-13 με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Στο 18-18 ο Γκάλιτς έγινε και πάλι ο πρωταγωνιστής αφού με επιθέσεις και μπλοκ του έδωσε προβάδισμα και πάλι τριών πόντων στους πράσινους με 21-18. Οι πράσινοι στη συνέχεια διατήρησαν το προβάδισμα τους και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-22.
Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του σετ αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Καριπίδης αυτή τη φορά που έδωσε προβάδισμα με 12-16 στο Τριφύλλι. Οι πράσινοι προηγήθηκαν και με 19-14 για να ξεκινήσει η αντεπίθεση του Εθνικού. Οι γηπεδούχοι έφεραν το σετ στα ίσα στο 23-23 με άσο του Μιγαΐλοβιτς, αλλά οι πράσινοι κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-23.
Το τρίτο σετ ο Εθνικός δεν μπήκε ποτέ στο ματς. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με εξαιρετική τακτική στο σερβίς και κατάφερε να πάρει εύκολα το σετ με 25-17.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 22-25, 23-25, 17-25

Prasinanea

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 11 (7/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιγιάιλοβιτς 8 (6/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ - 52% άριστες), Σιδηρόπουλος, Γραμματικάκης 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ), Κυριακίδης 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 15 (13/22 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες) / Δαρίδης (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Κ. Δαλακούρας 1 (1/2 επ), Κασαμπαλής, Μπουφίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Κοντοστάθης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλμαζίδης): Γκάλιτς 15 (10/23 επ, 5 άσσοι, 31% υπ - 31% άριστες), Στιβαχτής 2 (2/3 επ), Αμορόσο 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλλος 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Καρυπίδης 9 (9/19 επ, 71% υπ - 62% άριστες) / Κουρούπης (λ, 60% υπ - 50% άριστες), Λιόντας 1 (1 άσσος), Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.

* Στο ξεκίνημα της σεζόν ο Παναθηναϊκός ήξερε ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για τη σωτηρία. Προς το τέλος του α' γύρου η παραμονή έμοιαζε αρκετά δύσκολη υπόθεση. Και κάπου εκεί ήρθε ο «μάγος» Καλμαζίδης, η ομάδα-έκτρωμα πέτυχε ένα ασύλληπτο 5χ5(!) και ειδικά με το αποψινό «2» (πρώτο «καθαρό» φέτος!) κόντρα στον πρωτοπόρο και φαβορί για το φετινό τίτλο Εθνικό, έγινε ένα άλμα προς τη σωτηρία. Ο κόσμος, που στηρίζει από την αρχή της σεζόν, θα συσπειρωθεί ακόμη περισσότερο βλέποντας πια τη θεαματική βελτίωση της ομάδας και αναμένεται να προσφέρει την απαιτούμενη δύναμη για να κυλήσει ομαλά το υπόλοιπο της σεζόν. Βλέποντας μάλιστα λίγο πιο μακρυά, πάνω στον «Κάλμα» μπορούμε και πρέπει να χτίσουμε τον Παναθηναϊκό του μέλλοντος, που δεδομένα και μ την απαραίτητη ενίσχυση θα πρωταγωνιστήσει ξανά!