9/2/14

Παναθηναϊκός - Άρης 90-53, ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ!

Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους 35-7) απέναντι στον Άρη και έφτασε στην κατάκτηση του 15ου Κυπέλλου της ιστορίας (90-53) του και πρώτου φετινού τίτλου!
O αγώνας
Απουσία του τραυματία Γκιστ, ο Παναθηναϊκός παρέταξε στο παρκέ τους Ούκιτς, Διαμαντίδη, Μπράμο, Φώτση και Μαυροκεφαλίδη. Από την άλλη, ο Μίλαν Μίνιτς πέρασε στο παρκέ τους Αθηναίου, Βεζένκοφ, Μποχωρίδη, Πελεκάνο και Τσακαλέρη. Με το ξεκίνημα του αγώνα, αν και τελικός, οι δύο ομάδες άρχισαν να πυροβολούν από τα 6.75μ.Το τρίποντο του αρχηγού του, έδωσε στον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά το προβάδισμα (5-2), ενώ στο 3ο λεπτό ισοφάρισε ο Άρης με τον Πελεκάνο (7-7), για να δεχτεί άμεσα την απάντηση του Μπράμου (10-7). Οι δύο ομάδες συνέχισαν το πολύ καλό τους δεκάλεπτο με τον Μποχωρίδη να ξαναδίνει στον Άρη το προβάδισμα επίσης με τρίποντη βόμβα (13-15 στο 7').
Ο Άρης ήταν πολύ συγκεντρωμένος στο παιχνίδι του και σε καταστάσεις ένας εναντίον κατάφερνε να σκοράρει, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες πότε από τον Μποχωρίδη και πότε από τον Αθηναίου. Στο τέλος του α' δεκαλέπτου ο Ούκιτς βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του Άρη και έγραψε το 20-18, δίνοντας βραχεία κεφαλή στην ομάδα του.
Ντέρμπι με τα όλα του
Ωστόσο, το παιχνίδι θα συνέχιζε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ... Στο 12' ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με 25-18, χάρη σε ένα ξέσπασμα, όμως ήταν παροδική η διαφορά του με 7 πόντους. Οι Πελεκάνος και Αθηναίου ισοφάρισαν δυο λεπτά αργότερα, δίνοντας σημαντική βοήθεια σε ένα καθοριστικό σημείο για την ομάδα τους. Στο 16' ο Μποχωρίδης και πάλι στο ένας εναντίον ενός ήταν εύστοχος, ενώ μέχρι το ημίχρονο είχε ήδη 10 πόντους, όντας πολύ σημαντικός για την ομάδα του.
Οι "κίτρινοι" έδειχναν να έχουν μεγάλη ενέργεια στο παιχνίδι τους και τους Αθηναίου, Βεζένκοφ βρέθηκαν να προηγούνται με 38-33, υποχρεώνοντας τον Πεδουλάκη να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Τελικά, οι "τυπικά" γηπεδούχοι κατάφεραν να αντεπεξέλθουν και με διαδοχικά καλάθια από τους Διαμαντίδη, Κάρι και Μπατίστ ισοφάρισαν σε 40-40 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Άρης είχε πετύχει 9 πόντους στον αιφνιδιασμό, ενώ είχε 12 από λάθη του αντιπάλου αλλά και λιγότερα λάθη.
Τον σκότωσε έξω από τα 6.75μ.
Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην επανάληψη... Με τρία εύστοχα τρίποντα από τους Κάρι, Φώτση (2), οι "πράσινοι" προηγήθηκαν (49-40), ενώ παίζοντας και πιο δυνατά στην άμυνα, βρέθηκαν να κάνουν ένα 15-0 για περισσότερο από τριάμισι λεπτά ξεφεύγοντας με 55-40. Το πρώτο καλάθι του Άρη στο β' ημίχρονο πέτυχε ο Τσακαλέρης στο 24', δίνοντας τέλος στο σερί του Παναθηναϊκού που είχε φτάσει το 20-0 (αν προσθέταμε και το 5-0 στο τέλος του α' μέρους).
Μόλις στο 26ο λεπτό ο Λάσμε πέτυχε τους πρώτους πόντους στο παιχνίδι με 2/2 βολές κι έκανε το σκορ 59-46, σε ένα σημείο που οι παίκτες του Μίνιτς πίεζαν για να μειώσουν. Ο Γκαμπονέζος σέντερ μάλιστα στην επόμενη φάση, όχι μόνο έκοψε τον αντίπαλό του στην άμυνα, αλλά και πέτυχε καλάθι και φάουλ γράφοντας το 62-46.
Κάπου εκεί, η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Παναθηναϊκού και με τον Ματσιούλις να πετυχαίνει 10 συνεχόμενους πόντους, η διαφορά εκτοξεύτηκε εν ριπή οφθαλμού στους 25 (72-47) στο 29'. Οι παίκτες του Μίνιτς βρέθηκαν σε τρικυμία και δεν μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό του Παναθηναϊκού που σκότωνε από τα 6.75μ. τον αντίπαλό του. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο γ' δεκάλεπτο είχε 6/8 τρίποντα και ο Κάρι έγραψε το 75-47 χάρη σε ένα επιμέρους 35-7.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-40, 75-47, 90-53.

Prasinanea

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος (0/1δίπ., 1ρ. σε 6:41), Μπράμος 8 (1/2δίπ., 2/4τρίπ., 2ρ., 2ασ., 1λ. σε 25:12), Κάρι 17 (4/7δίπ., 3/4τρίπ., 1ρ., 3ασ. σε 20;54), Μπατίστ 4 (2/3δίπ., 4ρ., 3λ. σε 11:38), Φώτσης 11 (3/4δίπ., 2/2β., 6ρ., 2ασ., 1κλ. σε 21:14), Ούκιτς 6 (3/3δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ., 7ασ., 2λ. σε 19:07), Λάσμε 7 (2/2δίπ., 3/3β., 3ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 14:04), Μαυροκεφαλίδης 4 (2/3δίπ., 2ρ., 1ασ., 2κλ., 1λ. σε 14:14), Διαμαντίδης 7 (1/1δίπ., 1/3τρίπ., 2/2ω., 2ρ., 6ασ., 1λ. σε 20:56), Παππάς 7 (0/2δίπ., 1/2τρίπ., 4/6β., 4ρ., 2ασ., 1λ. σε 13:36), Γιάνκοβιτς 6 (2/2δίπ., 0/1τρίπ., 2/3β., 4ρ., 2λ. σε 13:02), Ματσιούλις 13 (1/1δίπ., 3/6τρίπ., 2/2β., 4ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 3λ. σε 19:22).
Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης Ε. 12 (3/5δίπ., 2/6τρίπ., 3ρ., 2ασ., 1λ. σε 21:15), Χαντ (0/1δίπ., 0/2τρίπ., 1ρ., 1κλ., 1λ. σε 10:38), Πελεκάνος 9 (2/5δίπ., 1/3τρίπ., 2/2β., 2ρ., 2ασ., 2κοψ., 1λ. σε 23:39), Γκίκας 1 (0/1δίπ., 0/2τρίπ., 1/2β., 1ρ. σε 6:59), Τσακαλέρης 7 (3/4δίπ., 0/1τρίπ., 1/2β., 3ρ., 1ασ. σε 20:43), Ασημακόπουλος (0/2δίπ., 0/1τρίπ., 4ρ., 1ασ., 2λ. σε 23:41), Χαρίσης (0/1δίπ., 2ρ., 1ασ., 1κοψ., 1λ. σε 9:48), Λαρεντζάκης (0/2τρίπ. σε 3:48), Βεζένκοφ 9 (3/4δίπ., 1/3τρίπ., 4ρ., 3ασ., 1κλ., 2λ. σε 23:37), Μούρτος 5 (2/5δίπ., 0/1τρίπ., 1/2β., 1ρ., 1ασ., 2κλ., 1κοψ., 1λ. σε 26:24), Αθηναίου 10 (2/6δίπ., 1/4τρίπ., 3/7β., 3ασ., 4λ. σε 29:28).
Συνολική στατιστική:
Παναθηναϊκός: 18/27δίπ., 13/25τρίπ., 15/18β., 29-8ρ., 25ασ., 5κλ., 2κοψ., 16λ.
Άρης: 15/34δίπ., 5/25τρίπ., 8/15β., 11-12ρ., 14ασ., 4κλ., 4κοψ., 14λ.

* Το ασύλληπτο 35-7(!!!) του γ' δεκαλέπτου και το επιμέρους 50-13 του β' ημιχρόνου επισφράγισαν την εμφανέστατη ανωτερότητα του Παναθηναϊκού έναντι του φιλότιμου αλλά περιορισμένης αγωνιστικής δυνατότητας Άρεως, με τον Παντοκράτορα του ελληνικού μπάσκετ να κατακτά το 15ο Κύπελλο της τεράστιας ιστορίας του! Όταν πολύ απλά ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και αποφάσισε να τελειώσει τον τελικό, ο Άρης δεν είχε πια καμία ελπίδα. Η πρώτη κούπα είναι γεγονός, τα δύσκολα όμως είναι μπροστά και ο Εξάστερος θα κληθεί να είναι συνεπής σε ακόμη μία ιδιαίτερα απαιτητική σεζόν.