25/2/12

Ηλυσιακός - Παναθηναϊκός 58-90, ξέσπασε και πάει Ρωσία για την πρωτιά!

Όπως συνηθίζει να κάνει όλα αυτά τα χρόνια, ο Παναθηναϊκός για πολλοστή φορά ξέσπασε μετά από εκτός προγράμματος ήττα. Συγκεκριμένα, μετά το απρόσμενα αρνητικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης έκαναν περίπατο στα Ιλίσια, όπου επικράτησαν δια περιπάτου με σκορ 90-58.

Ο γηπεδούχος Ηλυσιακός παρουσιάστηκε ιδιαίτερα σκληροτράχηλος για ένα μόνο ημίχρονο αλλά καθόλου σκληρός για να πεθάνει, αφού κράτησε σε χαμηλά επίπεδα το σκορ μόνο στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ήταν καταιγιστικοί και με επιμέρους σκορ 30-9 στο γ' δεκάλεπτο ουσιαστικά καθάρισαν το ματς και πλέον ετοιμάζονται για τη μεγάλη μάχη στο Καζάν, όπου με νίκη κόντρα στην Ούνιξ θα κατακτήσουν την πρωτιά στον όμιλό τους και επομένως το πλεονέκτημα της έδρας στους «8» της Ευρωλίγκα, κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 21-22, 9-30, 14-16.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός 5(1), Ματαλόν, Παπανικολόπουλος 1, Στεφάνοφ 9(3/5 τριπ.), Νάνα 20(10 ριμπ.), Χατζής 2, Αποστολίδης 3(1), Τόμπσον 9(3/8 τριπ., 7 ασίστ), Κοχαντάρεβιτς, Κασελάκης 4(1), Τσαπρούνης, Τσιάκος 5(1).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 11 (5/7 διπ., 7 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Περπέρογλου 9(3/4 τριπ.), Μπατίστ 2, Λόγκαν 17(6/8 διπ., 4 ασίστ, 5 κλεψ.), Σάτο 3(1), Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 2, Βουγιούκας 11, Καλάθης 11(2/5 τριπ., 6 ριμπ., 7 ασίστ, 4 κλεψ.), Σμιθ 6, Καϊμακόγλου 1, Γιασικεβίτσιους 8(1).