10/11/12

Παναθηναϊκός - Χίμκι 67-79, αποκαρδιωτική εμφάνιση...

Ένας απίστευτα κακός Παναθηναϊκός ηττήθηκε με κάτω τα χέρια απ' την Χίμκι στο ΟΑΚΑ (67-79) προβληματίζοντας έντονα λίγες μέρες μετά το ηχηρό χαστούκι απ' τον Ίκαρο Καλλιθέας.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο οι πράσινοι θύμισαν λίγο τον Εξάστερο, όπου αν και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη κατόρθωσαν να το κλείσουν στο +6 (23-17).
Δυστυχώς όμως απ' τα μισά του β' δεκαλέπτου μέχρι τη λήξη του αγώνα η εικόνα του Τριφυλλιού ήταν αποκαρδιωτική. Με εξαίρεση τα πρώτα 2-3 λεπτά όταν και η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα, απ' το 9-0 σερί της Χίμκι και μετά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν ουσιαστικά να παλέψουν το ματς.
Οι Ρώσοι έφταναν με ευκολία στο καλάθι μας, ο Διαμαντίδης τελείωσε άποντος(!) τον αγώνα, ο Σχορτσιανίτης τράβηξε επιθετικά αλλά έκανε νωρίς 4 φάουλ και οι Ματσιούλις, Ούκιτς, Λάσμε βοήθησαν στο σκοράρισμα αλλά δεν έφταναν, για να δώσουν τη νίκη στον τραγικό Παναθηναϊκό των πολλών λαθών, της κάκιστης άμυνας και του κάτι σαν μπάσκετ που έπαιξε..

Πλέον τα πράγματα γίνονται εξαιρετικά δύσκολα ακόμη και για την πρόκριση στην επόμενη φάση, κάτι που φυσικά δε θέλει κανείς να σκέφτεται για την κορυφαία ομάδα της Ευρώπης τα τελευταία 15 χρόνια.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-38, 58-58, 67-79

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 6, Πάνκο 1, Ματσιούλις 11(3), Ούκιτς 13(2), Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης, Κίτσεν 8, Σκορδίλης 4, Σχορτσανίτης 12.
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 4, Φριντζόν 10(1), Κόπονεν 12(2), Λόντσαρ 14, Ρίβερς 2, Μόνια 4, Κοστόφ, Ζουκανένκο 2, Πλάνινιτς 18(1), Ντέιβις 13, Νίλσεν.

* Ακολουθεί το εντός έδρας ματς με τον Ηλυσιακό για την Α1, το οποίο ΔΕΝ έχει τηλεοπτική κάλυψη, ενώ η ΚΑΕ έχει ανακοινώσει τιμή εισιτηρίου τα 3€ και αμέσως μετά, τρίτο σερί ματς στο ΟΑΚΑ, με τη Ρεάλ Μαδρίτης, που θα κρίνει εν πολλοίς το αν θα καταφέρουμε να προκριθούμε στο Top-16...