21/10/12

3χ3 το μπάσκετ γυναικών, ήττες για άνδρες-γυναίκες στο βόλεϊ

Παναθηναϊκός - Αστέρας Εξαρχείων 64-47

Με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και με πρώτα βιολιά τις Βλάνη και Δίελα ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 64-47 επί του Αστέρα Εξαρχείων και έκανε το τρία στα τρία στο Πρωτάθλημα.
 Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό για να καθαρίσει το ματς με τον Αστέρα Εξαρχείων και να κάνει το τρία στα τρία στο Πρωτάθλημα.
 Οι πράσινες επικράτησαν με 64-47 και συνέχισαν αήττητες την πορεία τους στην Α1. Το Τριφύλλι είχε για κορυφαίες τις Βλάνη και Δίελα και επικράτησαν εύκολα επί του Αστέρα.
Συγκλονιστική για μία ακόμα φορά η συμπαράσταση του κόσμου που γέμισε τον "Τάφο του Ινδού" και ώθησε τις πράσινες σε μία ακόμα νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 30-22, 54-32, 64-47

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού: Βλάνη 17 (3), Καλέντζου 9, Θεολόγου 8, Ντέλβα 10, Μαγκλάρα, Δίελα 11, Μοσχοπούλου 5 (1), Κόνιαλη, Σλούκα, Χριστινάκη, Χρονοπούλου 4.

Φοίνικας Σύρου - Παναθηναϊκός 3-1

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε όσο άντεξε κόντρα στον Φοίνικα στη Σύρο και ηττήθηκε με 3-1 σετ δείχνοντας πως παιχνίδι με το παιχνίδι θα βελτιώνεται.
 Το Τριφύλλι κοίταξε στα μάτια τον πιο έτοιμο Φοίνικα και έδειξε θετικά στοιχεία για τη συνέχεια.
Οι πράσινοι του Στέλιου Καζάζη πάλεψαν για όσο άντεξαν το παιχνίδι παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν χωρίς τους Γουόκερ και Μαδούρα. Το τελικό 3-1 μπορεί να μη δίνει κάποιο βαθμολογικό όφελος στο Τριφύλλι, ωστόσο η εικόνα της ομάδας σε αρκετά σημεία του αγώνα δεδομένων των συνθηκών ήταν καλή.
 Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στον αγώνα και έτσι ο Φοίνικα έχτισε από νωρίς μια διαφορά η οποία ουσιαστικά του χάρισε το πρώτο σετ με 25-18. Η αντίδραση των πράσινων ήρθε στο αμέσως επόμενο σετ όπου με όπλο το σερβίς κατάφεραν να χαλάσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και να φέρουν το ματς στα ίσα με 27-25.
 Στα επόμενα δύο σετ το Τριφύλλι άντεξε μέχρι το 18 όπου πήγαινε πόντο πόντο με τον Φοίνικα. Οι γηπεδούχοι έχοντας περισσότερες δυνάμεις και κυρίως λύσεις κατάφεραν να πάρουν τα σετ και το ματς.
 Ειδική μνεία θα πρέπει να κάνουμε σε περίπου 100 φίλους του Τριφυλλιού από κάθε γωνιά των Κυκλάδων οι οποίοι βρέθηκαν στη Σύρο και δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν.
 Τέλος πρέπει να σταθούμε και λίγο στους διαιτητές αν και σπάνια το κάνουμε. Οι κ.κ. Ράπτης - Κουτσούλας τα έκαναν θάλασσα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα σφυρίζοντας έδρα.

Τα σετ:
25-18, 25-27, 25-22, 25-18

Παναθηναϊκός - Ρέθυμνο 0-3

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Παναθηναϊκός από το Ρέθυμνο στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών.
Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 γνώρισε ο Παναθηναϊκός.
Οι πράσινες ηττήθηκαν με 3-0 σετ από το Ρέθυμνο στην Κυψέλη. Η ομάδα της Κρήτης ήταν μπροστά συνέχεια στο σκορ και κατέκτησε δίκαια τη νίκη. Οι πράσινες προσπάθησαν ειδικά στο δεύτερο σετ να κάνουν την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφεραν.
Τα σετ: 19-25, 22-25, 14-25

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Κουντουρά 5 (3 άσοι, 1/5 επ., 1 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 11 (1 άσος, 10/23 επ.), Καββαδία 6 (1 άσος, 3/7 επ., 2 μπλοκ), Μαλουσάρη 3 (3/9 επ., 44% υπ.), Νούσια 6 (6/13 επ., 31% υπ.), Σωτηρίου 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Μάρκου (λ, 17% υπ.), Μικρουδάκη, Γλύκα 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Γεωργίου, Λιάγκη 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ).

Ρέθυμνο (Μιχάλης Χαχαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 13 (3 άσοι, 8/14 επ., 38% υπ., 2 μπλοκ), Παρασκάκη 6 (2 άσοι, 4/6 επ.), Σαλούστρου 9 (5 άσοι, 3/11 επ., 1 μπλοκ), Ροδινού 3 (3/4 επ.), Φεντότοβα 4 (1 άσος, 3/12 επ., 29% υπ.), Κόρτες 10 (3 άσοι, 6/13 επ., 1 μπλοκ), Δηλαβέρη (λ, 27% υπ.), Χατζοπούλου, Κατερίνη 1 (1/3 επ.).