19/4/12

Παναθηναϊκός - Άρης 83-68

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 απέναντι στον Άρη, στον πρώτο αγώνα της Α’ φάσης των play offs της BasketLeague ΟΠΑΠ με το τελικό 83-68. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι το Σάββατο (21/4) στις 4μ.μ. στο «Αλεξάνδρειο Μέλαθρο».
 Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε το τρίτο δεκάλεπτο για να βρει το ρυθμό του και να κάνει το παιχνίδι του, αναλαμβάνοντας τον έλεγχο του αγώνα. Ο Άρης αποδείχθηκε άξιος αντίπαλος, την ώρα που οι «πράσινοι» έδειχναν να μην μπορούν να κάνουν το παιχνίδι τους. Διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο έφτασε ως τους 6 πόντους (15-9, 6’10’’), αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στην ελάχιστη τιμή (17-16, 8’10’’) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο 20-18. Ο Άρης παρουσιάστηκε μαχητικός στη δεύτερη περίοδο. Ισοφάρισε και έφτασε και να προηγηθεί αυτό με έξι πόντους (37-43, 19’15’’), πριν πέσει η αυλαία του ημιχρόνου 38-43.
 Η εικόνα άλλαξε με την επιστροφή των δύο ομάδων στο γήπεδο από τα αποδυτήρια. Ο Άρης έφτασε στο 40-46 (21’40’’), αλλά ένα 17-0, του έδωσε για πρώτη φορά ξεκάθαρο προβάδισμα (57-46, 27’), ενώ το επιμέρους 26-5 του τρίτου δεκαλέπτου οδήγησε στο 64-48 (30’). Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +21 (69-48, 32’), ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά στη συνέχεια, χωρίς να συναντά πλέον αντίσταση (74-50, 33’30’’), ως το τελικό 83-68.