30/4/12

Κολοσσός Ρόδου - Παναθηναϊκός 66-74, με 3-1 πέρασε στον τελικό, αλλά πριν... ράβει το 7ο αστέρι!

Ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 66-74 στην Ρόδο από τον Κολοσσό, εξασφαλίζοντας την συμμετοχή του για 10η σερί φορά σε τελικό Α1.

Για δέκατη σερί φορά ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε σε τελικό Α1 όπου θα συναντήσει με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό. Οι πράσινοι κέρδισαν με 66-74 τον Κολοσσό, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ίαν Βουγιούκα, αλλά για ένα ακόμα ματς δεν έπεισαν ότι είναι 100% έτοιμοι για το Final Four.
 Με άσχημα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα και κενά διαστήματα επιθετικά οι πράσινοι στηρίχτηκαν στην πολύ καλή τους άμυνα που χαλάρωσε μόνο στο τέλος, για να μειώσει ο Κολοσσός από το 50-70 στους... 8 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
 Ο Παναθηναϊκός στο 7’ είχε 1/12 σουτ… Αυτό τα λέει όλα για το ξεκίνημα των πρασίνων στην επίθεση. Γιατί στην άμυνα, ο Κολοσσός έβαζε καλάθι μόνο όταν οι πράσινοι έκαναν κάποιο λάθος. Κάπως έτσι εξηγείται και το φτωχό 6-5 για τον Κολοσσό, τρία λεπτά πριν το τέλος της α’ περιόδου.
 Το τρίποντο του Σάρας (το αναφέρουμε γιατί ήταν το μοναδικό περιφερειακό σουτ που βρήκε στόχο) και οι βολές του Βουγιούκα έδωσαν λύσεις επιθετικά στον Παναθηναϊκό, αλλά ο Λιακόπουλος με 9 πόντους στο ίδιο διάστημα, συντηρούσε στο παιχνίδι την ατμόσφαιρα του ντέρμπι (16-16 στο 11’).

Από τον Παναθηναϊκό χρειαζόταν ένα ξέσπασμα για να ξεφύγει στο σκορ, αλλά κόλλησε στις βολές… Με 6/12 στο δεύτερο δεκάλεπτο (0/7 σερί…), παρά το ότι βελτίωσε την εικόνα του (ελαφρώς) στα σουτ και συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και να παίρνει το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο δεν κατάφερε κάτι παραπάνω από το 22-28 στο 18’.
 Ο Βουγιούκας ήταν η κύρια πηγή κινδύνου για τον Παναθηναϊκό, που στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, προσπάθησε να πάει κοντά στο καλάθι και με τους περιφερειακούς του (με drive) ή να βρει το ελεύθερο τρίποντο. Το 37-45 στο 25’ ήταν απόρροια των παραπάνω και έγινε παρά το ότι ο Κολοσσός είχε 2/2 τρίποντα στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ο ρυθμός του αγώνα είχε ανοίξει και αυτό βόλευε τον Παναθηναϊκό, που πήγε την διαφορά και σε διψήφιο αριθμό (45-57 στο 30’).
 Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο είχε πετύχει 33 πόντους και μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο 24 με πολύ καλύτερα ποσοστά. Η διαφορά των 12 πόντων ήταν αρκετά μεγάλη για να καλυφθεί με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει τα ριμπάουντ να παίζει καλή άμυνα και το σκορ να γίνεται 50-70 στο 37’.
 Η διαφορά έπεσε στο τέλος, με τον Κολοσσό να κερδίζει το χειροκρότημα των οπαδών του, μειώνοντας ακόμα και κάτω από τους δέκα πόντους στο φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 13-17, 18-24, 21-17.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 20(6/8 διπ., 2/3 τριπ.), Χάτεν 5, Καλαϊτζής, Πάνος 2, Γεωργαλής 7(2), Ασημακόπουλος 8(8ριμπ.), Μπόϊκιν, Χαρίσης 5, Τσάμης 15(2/3 τριπ.), Χόπσον 4.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 3, Περπέρογλου, Λόγκαν 6(2/9 σουτ), Σάτο 5(1), Π. Καλάθης, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 6, Βουγιούκας 17(5/10 διπ., 4 επιθ. ριμπ., 2 τάπες), Ν. Καλάθης 9(3/10 σουτ), Σμιθ 5(1), Καϊμακόγλου 13(4/6 διπ., 1/2 τριπ., 6 ριμπ.), Γιασικεβίτσιους 8(2/3 τριπ., 3 ασίστ).