10/3/12

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 70-71, μετά από έναν ακόμη μεγάλο τελικό επέστρεψε στο θρόνο του!

Σε ακόμη ένα σπουδαίο τελικό ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο Παναθηναϊκός νίκησε με σκορ 71-70 τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ελληνικού και επέστρεψε στις κατακτήσεις κυπέλλου μετά από δύο χαμένους τελικούς, ενώ έφτασε τις 13 συνολικά, όντας φυσικά πολυνίκης στην Ελλάδα!

Σε έναν πραγματικά συγκλονιστικό τελικό, που είχε πολλές και εκατέρωθεν ανατροπές, μεγάλα αναπάντητα σερί και κρίθηκε, τελικά στο τελευταίο (άστοχο απ' τον Παπανικολάου) σουτ, ο Αυτοκράτορας Ευρώπης και Ελλάδας Παναθηναϊκός βγήκε νικητής επί του τυπικά γηπεδούχου Ολυμπιακού και επέστρεψε στις επιτυχίες στο θεσμό του κυπέλλου, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο της χρονιάς και ας ελπίσουμε τον πρώτο απ' τους τρεις συνολικά!

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 αλλά έκανε πολύ ώρα να ξαναχάσει το προβάδισμα. Με ένα μάλιστα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 12-2 «έπιασε» νωρίς διψήφια διαφορά, 16-6. Οι πράσινοι άνοιξαν την ψαλίδα στους 11, 19-8, για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με 8, 25-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το γρήγορο 4-0 έκανε το σκορ 29-17, όμως τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι «ερυθρόλευκοι» ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά μέχρι και το -1 για εκείνους, 33-34, για να κλείσει το ημίχρονο με τους τυπικά φιλοξενούμενους στο +3, 38-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σειρά του Ολυμπιακού να τρέξει ένα σερί 11-0 και να ξεφύγει με 8 πόντους αρχικά, 46-38 και 13 στη συνέχεια, 58-45 2' πριν τη λήξη του τριανταλέπτου. Στο σημείο εκείνο ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, που απεδείχθη άκρως ευεργετικό για το Τριφύλλι, αφού ένα τρομερό 10-0 σερί έκλεισε το δεκάλεπτο μόλις στο -3, 58-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε νέο ξεπέταγμα, που τον έφερε στο +9, 66-57, όμως ο Παναθηναϊκός απέδειξε για πολλοστή φορά (όπως και στο τελευταίο ματς του ΣΕΦ, για την Α1) ότι όταν αποφασίσει να παίξει μπορεί να ανατρέψει οποιαδήποτε διαφορά!
 Έτσι, σφίγγοντας την άμυνά τους και προσαρμόζοντάς την σε ζώνη όποτε απαιτούσε το ματς, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς μείωσαν γρήγορα στο καλάθι (68-66 στα μισά του δεκαλέπτου), για να ισοφαρίσουν με βολές του Νικ Καλάθη, 68-68 3' πριν τη λήξη του τελικού, ενώ η μεγάλη ανατροπή ήρθε με 2/2 βολές από τον αρχηγό Δημήτρη Διαμαντίδη για το 11-0 σερί και 70-68 στο σκορ!

Ο Πρίντεζης με επίσης 2/2 βολές ισοφάρισε 70-70, πριν ο Διαμαντίδης με 1/2 αυτήν τη φορά κάνει το 71-70 για τον Παναθηναϊκό, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, αφού ο Παπανικολάου αστόχησε στο τελευταίο σουτ τριών πόντων, ο Σάτο άρπαξε το ριμπάουντ και ο τελικός βάφτηκε πράσινος!

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 18-13, 23-17, 12-16.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 11 (4/5δίπ., 4λάθ.) Παπανικολάου, Άντιτς 13 (2/4τρίπ.), Σπανούλης 12 (4/9δίπ.), Μάντζαρης 2, Ντόρσεϊ 2, Κέσελ 7 (1/3τρίπ.), Γκετσεβίτσιους 2, Σλούκας 4 (1), Πρίντεζης 17 (4/5δίπ., 1/4τρίπ., 6/9βολ.).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σμιθ, Καϊμακόγλου 8 (3/3δίπ.), Μάριτς 6, Περπέρογλου, Μπατίστ 9 (4/8δίπ.), Λόγκαν, Σάτο 10 (2/4δίπ.), Γιασικεβίτσιους 10 (1/2τρίπ.), Τσαρτσαρής 5(1), Διαμαντίδης 9 (1/4δίπ., 7/8βολ.), Βουγιούκας 7, Καλάθης 7 (1/4δίπ.).