7/4/11

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 σετ, ξανά ήττα από 0-2. Έλεος...

Σαν να μην πέρασε μια μέρα! Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο από τον Ολυμπιακό, στο τάι μπρέικ, και ενώ βρέθηκε μπροστά με 2-0 σετ.

Και όμως τα κατάφερε! Ο Παναθηναϊκός έχει μάθει ακριβώς τον τρόπο που θα χάνει ένα ματς που έχει... στα χέρια του και μάλιστα με συγκεκριμένο σκορ!
 Οι πράσινοι έχασαν την ευκαιρία να σπάσουν την έδρα του Ολυμπιακού και να πάρουν το προβάδισμα για την πρόκριση στον ημιτελικό, αν και βρέθηκαν ένα σετ μακριά από τη νίκη.
Ψυχολογία... μηδέν για τους παίκτες του Γιάννη Λάιου (όντως έγιναν κάποια λάθη από τη διαιτησία αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται αυτή η ηττοπάθεια), οι οποίοι πλέον θα τα παίξουν όλα για όλα το ερχόμενο Σάββατο (9/4) στο κλειστό της Γλυφάδας.

Πήρε προβάδισμα αλλά...
 Ο Παναθηναϊκός έκανε αγχωμένο ξεκίνημα που τον οδήγησε σε πολλά λάθη στο μπλοκ αλλά και στο σερβίς, δίνοντας έτσι εύκολους πόντους στον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα τριών πόντων μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13), ενώ στη συνέχεια έφτασαν τη διαφορά στο +5 (21-16). Ωστόσο, στο 22-17 μπήκε ο Ντονάς που βοήθησε από τη γραμμή του σερβίς τους πράσινους. Οι παίκτες του Λάιου μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση του σετ στο 23-20, όταν με ένα μίνι σερί ισοφάρισαν και στην παράταση έκαναν το 0-1 με τον Γιορντάνοφ να κερδίζει τον τελευταίο πόντο.
 Το δεύτερο σετ άρχισε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 10-10. Στη συνέχεια, οι πράσινοι πήραν φόρα με τους Λάππα, Πετρέα και Γιορντάνοφ να φτάνουν τη διαφορά στο +4 (12-16 και 16-20). Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο 20-21 με τον Παπάζογλου, αλλά η ομάδα του Τριφυλλιού παρέμεινε ψύχραιμη και με όπλο το μπλοκ και τον Γιορντάνοφ να… πυροβολεί, έφτασε στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ.
 Στο τρίτο, οι «αιώνιοι» βρίσκονταν πάλι κοντά στο σκορ μέχρι το 11-8. Σε εκείνο το σημείο, ο διαιτητές έδειξαν άουτ σε επίθεση του Γιορντάνοφ που κανονικά ήταν μέσα και στη συνέχεια κίτρινη κάρτα στον Κόβατςς που ήταν στον πάγκο για διαμαρτυρία. Ακολούθησε διακοπή του αγώνα λόγω ρίψης πέτρας, ωστόσο όταν ξανάρχισε το... κακό είχε ήδη γίνει. Με εκνευρισμό και χωρίς ίχνος συγκέντρωσης, ο Παναθηναϊκός αφέθηκε πλήρως και επέτρεψε στον Ολυμπιακό να μειώσει 1-2.
Η συνέχεια ήταν καλύτερη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μετά το 9-9 πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει στο σκορ χωρίς όμως να καταφέρει να περάσει μπροστά. Με εξαιρετικό τον Φράγκο, η ομάδα του Πειραιά έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, Τζούριτς και Ντεσπέιν δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους πράσινους και έτσι πανηγύρισαν ακόμα μία νίκη στην έδρα τους.

Τα σετ: 25-27, 21-25, 25-15, 25-19, 15-12.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 21 (16/33 επ., 4 άσοι, 50% υπ. - 50% άριστες), Φιλίποβ 2, Εστράδα 4 (0/2 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 23 (18/33 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 4 (4/9 επ., 57% υπ. - 29% άριστες), Κουζούνης -λ 57% υπ. - 29% άριστες) / Φράγκος 14 (11/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 54% άριστες), Παπάζογλου 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Κοκκινάκης.

Παναθηναϊκός (Λάιος): Πετρέας 9 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Σάκι 13 (11/21 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. - 25% άριστες), Γιορντάνοφ 32 (27/56 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ψάρρας 1, Πανταλέων 6 (6/12 επ.), Λάππας 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ, 50% υπ. - 20% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (68% υπ. - 35% άριστες)/ Μηνούδης, Ντονάς 2 (2/5 επ.), Κόβατς, Γκενς.