3/4/11

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 σετ, ήττα από 0-2 και ανανέωση του ραντεβού στα πλέι οφ. «Αιώνια» ήττα και στο πόλο

Το αντρικό βόλεϊ του Παναθηναϊκού αποδεικνύει -δυστυχώς- ότι είναι το πιο loser τμήμα του μεγαλύτερου ελληνικού συλλόγου. Όπως έγινε πριν από λίγες μέρες για τα ημιτελικά του κυπέλλου, έτσι και το Σάββατο, για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, ο Παναθηναϊκός έχασε μέσα από τα χέρια του τη νίκη επί του Ολυμπιακού, στο κλειστό του Ρέντη.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ και μάλιστα πολύ εύκολα, ενώ έφτασαν σε set ball match ball, καθώς προηγήθηκαν στο τρίτο σετ με 24-23, αλλά το έχασαν τελικά με 32-30 μετά από αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα.

Στη συνέχεια η ψυχολογία έπαιξε ρόλο, αλλά ο Παναθηναϊκός έδειξε ένα εντελώς διαφορετικό -προς το χειρότερο- πρόσωπο και επέτρεψε στους γηπεδούχους να γυρίσουν τούμπα το ματς και αφού αρχικά ισοφάρισαν εύκολα σε 2-2, να πάρουν τη νίκη στο τάι μπρέικ με 15-12 και να κατακτήσουν έτσι την 2η θέση της κανονικής περιόδου.
 Αντίθετα η ομάδα του Γιάννη Λάιου τερμάτισε 3η μετά την απρόσμενη ήττα του ΠΑΟΚ από την αδιάφορη Κηφισιά (ίσως να έχασε και ηθελημένα για να αποφύγει τους «αιώνιους» και να πέσει πάνω στον Ηρακλή έστω και με μειονέκτημα έδρας), κάτι που σημαίνει ότι θα παίξει στα πλέι οφ με μειονέκτημα έδρας με τον Ολυμπιακό, με την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Τα σετ: 14-25, 21-25, 32-30, 25-17, 15-12.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 23 (21/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 25% υπ. - 0% άριστες), Φράγκος 9 (9/20 επ., 60% υπ. - 25% άριστες), Φιλίποβ, Παπάζογλου 6 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 13 (9/23 επ., 4 μπλοκ), Κουζούνης -λ 48% υπ. - 22% άριστες) / Κοκκινάκης, , Γιαμπλόνσκι 15 (12/15 επ., 2 μπλοκ, 427% υπ. - 21% άριστες), Εστράδα, Χαριτωνίδης 2, Σωτηρίου.

Παναθηναϊκός (Λάιος): Πετρέας 15 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 11 (8/19 επ., 2 άσοι, 56% υπ. - 31% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (17/41 επ., 3 άσοι), Γκενς 3, Πανταλέων 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Σάκι 12 (9/21 επ., 3 άσοι, 52% υπ. - 22% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (67% υπ. - 50% άριστες)/ Κόβατς 7, Ψάρρας, Ντονάς 1, Μηνούδης 1.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 11-5 από τον Ολυμπιακό στο «Παπαστράτειο» κολυμβητήριο, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 των ανδρών. Η διαφορά δυναμικότητας των «αιωνίων» αλλά και η για πολλοστή φορά εχθρική διαιτησία κατά των πρασίνων (αποβολή Γιώργου Αφρουδάκη από το πρώτο οκτάλεπτο!) έκριναν το ματς, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στην 1η θέση και την ομάδα του Φάνη Κουντουδιού στην 4η.
 Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Πανιώνιο (τον είχε κερδίσει μέσα στη Νέα Σμύρνη) στο ντέρμπι που θα κρίνει την 3η θέση, στο οποίο δεν θα έχει δικαίωμα συμμετοχής ο Γ. Αφρουδάκης.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 3-3, 3-1, 1-1.